واقعه 24 آذر به روایت یکی از شاهدان عینی این حادثه

در .

 

واقعه 24 آذر به روایت فتح الله مویدی، عضو شورا و یکی از شاهدان عینی این حادثه

 

یادداشت: 24 آذرماه سالروز حادثه خونبار مسجد امام خمینی‌(ره) کرمان، برگ زرینی در دفاع جانانه مردم دیار کریمان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود‌.

بعد از شهادت "حسن توکلی" نخستین شهید طلبه استان کرمان، در پاییز سال 57 مردم برای برگزاری آیین هفتمین روز درگذشت وی در محل مسجد امام خمینی‌(ره) کرمان تجمع کردند،در واقع آن ها جهت راهپیمایی به سمت مزار شهدا و گرامیداشت شهید "حسن توکلی" در مسجد امام گرد آمده بودند. چند لحظه بعد از حرکت مردم ماموران رژیم به سوی مردم آتش گشودند و نزدیک ۲۰ نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و 4 نفر به شهادت رسیدند.

در واقعه ۲۴ آذر سال 57‌ در مسجد امام (ملک سابق) کرمان با حضور حجت‌الاسلام "محمدجواد حجتی کرمانی" اجتماع عظیمی برپا شد و پس از آن راهپیمایی مردم با مخالفت و خشونت ماموران رژیم پهلوی روبرو شد و در این درگیری "فرامرز دادبین" ، "غلامحسین مهدوی" ،سید "حسین حسینی"  و "حمید نامجو" به شهادت رسیدند و شماری هم زخمی و مجروح شدند.

همه می‌دانستند که این گونه مراسمات زمینه‌ای برای تظاهرات‌ها و حرکت‌های بزرگتر است، رﮊیم که مثل همیشه خطر را احساس کرده بود، با گاز اشک آور به استقبال مردم رفت. درگیری بین مردم و نیروهای رﮊیم شروع شد،هرکس با هر چه می‌توانست به نیروهای ساواک حمله می‌کرد.

واقعه  24 آذرماه سال 1357 روزی به یاد ماندنی برای مردم مسلمان کرمان است. قرار شد تشییع جنازه شهدای 24 آذر کرمان در هر شرایطی انجام شود و رژیم احساس نکند که انقلابیون عقب نشینی کرده‌اند و همینطور هم شد و مراسم تشییع ﭘیکراین شهیدان خود تظاهرات دیگری را رقم زد و شور دیگری در مردم آفرید،از این رو‌ لازم است به پاسداشت و گرامیداشت این روز هر سال نوشته شود و گفته شود تا ملکه اذهان گردد و 24 آذرماه به عنوان یک روز ملی مذهبی هرگز از خاطر نرود.