در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بیان شد: اقدامات شهرداری در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها قابل تقدیر است

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان بیان شد:
اقدامات شهرداری در دومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها قابل تقدیر است

 نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.
به گزارش کرمان‌آنلاین، علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست، با اشاره به عروج آسمانی سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی و همرزمانش، او را مدافع حریم انسانیت در مقابل جبهه سیاه استکبار قلمداد کرد و با بیان اینکه امروز نام و یاد این شهید بزرگوار خاری بر چشم دشمنان اسلام و تیری بر قلب سیاه استکبار جهانی است، این روز را مبارک دانست.
در ادامه، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و سالگرد «شهدای مقاومت» گفت: طبق نامه‌ ارسال‌ شده ازسوی شهرداری در اجرای تونل ارتباطی فیبر نوری شهر کرمان، مصوب شد پیمانکار ضمن پذیرش شرایط همکاری، در مزایده شرکت کند و بخشی از مطالبات وی از طریق تهاتر زمین پرداخت شود.
حسین چناریان، به صورت‌جلسه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان مبنی بر پرداخت هزینه برگزاری مسابقات ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای به مناسبت سالگرد شهادت سردار دل‌ها نیز اشاره کرد و ادامه داد: تقاضا شد مبلغ 309 میلیون 780 هزار ریال برای تأمین کارت هدیه، لوح سپاس و لباس ورزشکاران پرداخت شود که این درخواست مورد تصویب قرار گرفت.
وی مصوبه بعدی را مربوط به ارسال نامه‌ای ازسوی اتاق اصناف مبنی بر معافیت از پرداخت عوارض در شرایط شیوع ویروس کرونا بیان کرد و گفت: مقرر شد طبق تصمیمات ستاد استانی کرونا، روزهای تعطیل به‌طور دقیق اعلام و سپس تصمیم‌گیری شود.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا با بیان اینکه طبق لیست ارایه‌شده، تمام تعطیلی‌های ابتدای سال در سال ۱۴۰۰ مشخص و بر این اساس مدت ۳۵ روز اعلام شده است، گفت: طبق تصمیم شورا، اصناف می‌توانند برای استفاده موردی از معافیتِ در نظر گرفته شده، با ارایۀ مدرک و اخذ نامه از صنف مربوط اقدام کنند که مدت ۳۵ روز معافیت مورد تصویب قرار گرفت.
چناریان ادامه داد: برخورداری از معافیت عوارض برای استفاده از پیاده‌روها به استناد همین مصوبه بوده است.
وی همچنین به ارسال نامه‌ای از شهرداری مبنی بر مکاتبه سازمان حمل‌و‌نقل بار و مسافر شهرداری کرمان اشاره کرد و افزود: به‌منظور حمایت از افراد دارای معلولیت، مقرر شد علاوه بر اختصاص یک دستگاه اتوبوس رایگان به انجمن ضایعه نخاعی «پویان» و مؤسسه نیکوکاری «رعد»، این خدمات به‌صورت گسترده‌تر ارایه شود.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا با بیان اینکه طبق درخواست شهرداری به‌منظور پوشش سراسری مسیرها و خدمت به افراد دارای معلولیت، حدود ۲۰ دستگاه اتوبوس دیگر باید به سیستم حمل‌و‌نقل عمومی افزوده شود، گفت: اتوبوس‌های اختصاص‌یافته برای رفاه این قشر در نظر گرفته شده است.
حسین چناریان افزود: این خدمات در آینده برای سالمندان نیز در نظر گرفته خواهد شد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا نیز ضمن تشکر از نیروهای شهرداری در اقدام به‌موقع برای جلوگیری از آبگرفتگی شدید معابر، از معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی و معاونت خدمات‌شهری شهرداری به‌واسطه برگزاری مناسب مراسم بزرگداشت شهادت سردار دل‌ها تشکر کرد.
عشرت کردستانی از تصمیمات کمیتۀ تخصصی نامگذاری معابر خبر داد و افزود: پیشنهاداتی درخصوص نام‌گذاری بعضی از معابر به نام شهدا ارایه شده است.
وی افزود: طبق اکثریت آرا برای بعضی از اماکن فرهنگی در سطح شهر تصمیماتی گرفته شده است.
کردستانی ادامه داد: مسجد «امام باقر(ع)» واقع در خیابان جهاد از مساجد فعال در امور فرهنگی است؛ بنابراین، با توجه به ارایۀ خدمات متناسب فرهنگی به‌خصوص برای بانوان و به‌منظور رفع مشکلات مالی آن، مقرر شد خانه فرهنگ واقع در کوچه «شماره 30» خیابان «جهاد» برای انجام امور فرهنگی به این مسجد واگذار شود که این اقدام مورد استقبال متولیان مسجد نیز قرار گرفت.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا، به پایان قرارداد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای اداره «خانه فرهنگ مشارکتی کودک و نوجوان» اشاره کرد و گفت: این مرکز در اختیار سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قرار گرفته است.
کردستانی با اشاره به طرح محور گردشگری کرمان با رویکرد «مقاومت»، بر رایزنی برای تأمین بودجه کافی آن تأکید کرد.
نایب‌رییس کمیسیون خدمات‌شهری شورا هم در ادامه، به اجرای طرح فاضلاب شهری در کرمان و ضرورت اجرای آن اشاره کرد و گفت: طبق نظر کارشناسان ازجمله اساتید دانشگاه، نگرانی‌هایی درخصوص اجرای کامل این شبکه و احتمال فرونشست لایه‌های خاک با در نظر گرفتن شرایط شهر کرمان وجود دارد.
سیدمحمدصادق تقوی افزود: طبق نظر متخصصان، طرح باید به‌صورت مطالعاتی پیش بُرده شود که برای به‌وجود نیامدن مشکل، لازم است در ادامۀ کار پیش‌بینی‌های لازم و مطالعات علمی طرح فاضلاب انجام شود.
وی همچنین به مشکل بحران آب شُرب در شهر کرمان اشاره کرد و گفت: درخصوص روند رو به پیشرفت انبوه‌سازی و نیاز بیشتر برای تأمین آب نیز نگرانی‌های وجود دارد که لازم است در این خصوص طرح‌های مطالعاتی ارایه و موضوع بحران آب شُرب پیگیری شود.
تقوی تأکید کرد: لازم است به دو موضوعِ اجرای طرح فاضلاب و بحران آب شُرب به‌صورت جدی پرداخته و جلسات منظمی با کارشناسان برگزار شود.
سیدمحمد موسوی، رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا نیز موضوع اجرای طرح فاضلاب را مهم دانست و افزود: برای جلوگیری از فرونشست زمین، علاوه بر شرکت آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای نیز دخیل است؛ بنابراین، لازم است با کارشناسان آب و خاک جلسه‌ای برگزار شود و دستگاه‌های مربوط دیگر نیز نسبت به این موضوع حساس شوند.
منصور ایرانمنش، رییس کمسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز بر لزوم تشکیل کارگروهی در این خصوص تأکید کرد و گفت: باید در این خصوص ازسوی شورای شهر مطالبه‌گری و از دستگاه‌های متولی توضیح خواسته شود.
محمدرضا کمساری، سخنگوی شورای اسلامی شهر نیز به اهمیت داشتن موضوع طرح فاضلاب شهری و بحران آب شُرب اشاره کرد و دنبال کردن این موضوع از نگاه علمی در مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر را مورد تأکید قرار داد.
رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا هم ضمن تشکر از شهرداری به‌دلیل خدمت‌رسانی بهینه به زائران سردار دل‌ها و اقدام به‌موقع نیروهای شهرداری در زمان بارندگی، به مصوبات کمیسیون حقوقی اشاره کرد.
محمد امینی‌زاده، به تصمیم‌گیری درخصوص گزارش شهرداری مبنی بر ماهیت تخصصی سازمان‌های زیرمجموعۀ شهرداری اشاره و بر لزوم بررسی مواد قانونی آن تأکید کرد.
وی همچنین از شهرداری خواست درخصوص وضعیت نیروهای شرکتی و نحوۀ قرارداد آن‌ها توضیح دهد و از وضعیت اماکن، تجهیزات و اموال شهرداری که در اختیار سایر ارگان‌ها قرار دارد، گزارشی ارایه کند.
امینی‌زاده افزود: بخشی از گزارش، ارایه‌ شده، اما درخصوص لیست اموال و نیروهای شهرداری تحت اختیار سایر ارگان‎ها باید اطلاعات دقیق‌تری ارایه شود.
رییس کمیسون هوشمند‌سازی، شفافیت و بهره‌وری شورا نیز گفت: طی برگزاری جلسه‌ای درخصوص سامانه شفافیت، آیین‌نامه مربوط مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اعضای کمیتۀ شفاف‌سازی نیز معرفی شوند.
سیدمحمد موسوی افزود: در این کمیته درخصوص بارگذاری و چگونگی کار تصمیم‌گیری خواهد شد.
وی همچنین در مورد صدور پروانه ساختمانی الکترونیک گفت: با توجه به اقدامات سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری و برآورد فرآیندهای صدور پروانه شهرسازی، مقرر شد با فراهم آوردن زیرساخت مناسب، تجهیزات لازم فراهم و شهرداری در سال آینده از این مزیت بهره‌مند شود.
نایب‌رییس شورا نیز ضمن تشکر از اقدامات شهرداری برای بزرگداشت سردار دل‌ها، به جدی بودن معضل آبگرفتگی معابر اشاره کرد و گفت: بخشی از آبگرفتگی در بزرگراه‌ها و معابر بزرگ و بخش دیگر مربوط به کوچه‌هاست.
محمود بابایی با بیان اینکه آبگرفتگی در کوچه‌ها، رفت‌وآمد مردم را مختل می‌کند، افزود: با توجه به بسته‎شدن چاه‌های جمع‌آوری آب باران در مسیر طرح فاضلاب، آب در سطح باقی می‌ماند؛ بنابراین، لازم است شهرداری برای جمع‌آوری آب‌های سطحی ناشی از بارندگی، برنامه جدی داشته باشد.
شهردار کرمان هم در این خصوص گفت: موضوع آبگرفتگی در شهر کرمان زیرساختی است.
سعید شَعرباف، از شناسایی ۱۴۸ نقطه بحرانی در شهر خبر داد و افزود: با تلاش نیروهای شهرداری، در بازه زمانی بارش قبلی تا بارش جدید، نقاط بحرانی از 148 مورد به 98 مورد کاهش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر، ۹۸ نقطه بحرانی در شهر وجود دارد که با درجه‌بندی به‌صورت حاد و متوسط، درصدی از این نقاط با انجام اقدامات کوتاه‌مدت، از حالت بحرانی خارج می‌شود.
شهردار کرمان یادآور شد: 80 نقطه آبگرفتگی به‌دلیل مشکلات زیرساختی دچار بحران است که به مرور برای آن چاره‌اندیشی خواهد شد.
سخنگوی شورا نیز بر اهمیت موضوع گردشگری در کرمان تأکید کرد و گفت: شهرداری در این خصوص باید با مشارکت فعال، در اسناد گردشگری کرمان نقش جدی داشته باشد.
کمساری همچنین ضمن تشکر از نیروهای شهرداری درخصوص اقدام به‌موقع در حین بارندگی گفت: لازم است در چنین مواقعی از امکانات دستگاه‌های خدمت‌رسان دیگر و مشارکت آن‌ها نیز استفاده کرد.
وی افزود: اقدام به‌موقع نیروهای شهرداری و داشتن برنامه عملیاتی در جلوگیری از آبگرفتگی، نشان‌دهندۀ تسلط و شناخت شهرداری از مناطق آبگرفتگی بود.
رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز با بیان اینکه در سال گذشته ساماندهی آب‌های سطحی در هنگام بارندگی، یکی از ۱۲ پروژه اولویت‌دار و مصوب شورای شهر بوده است، گفت: لازم است درخصوص این موضوع به‌صورت علمی کار شود و در اولویت اقدامات سال آینده قرار گیرد.
رییس کمسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز به آیین‌نامه‌ شهرداری مبنی بر نحوه محاسبه تأمین پارکینگ برای صدور پروانه ساختمانی اشاره کرد و گفت: با اشاره به کاهش میزان مشارکت برای تأمین پارکینگ، نامه‌ای ازسوی شهرداری به شورای شهر ارایه شده که با بررسی در کمیسیون مقرر شد در بعضی از نقاط حساس شهر، به اجبار پارکینگ تأمین شود.
منصور ایرانمنش افزود: طبق این آیین‌نامه مقرر شده در صورتی که به‌دلایل مختلف ایجاد پارکینگ در محل امکان‌پذیر نباشد، هزینه‌ای با عنوان مشارکت در ساخت پارکینگ ازسوی مالکان پرداخت شود و شهرداری در جای دیگر برای تأمین پارکینگ اقدام کند.
لازم به ذکر است؛ در این جلسه با توضیحات سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کرمان در خصوص آیین‌نامه تأمین پارکینگ که قبل از این در شورای پنجم مورد تصویب قرار گرفته بود، در مورد نحوۀ محاسبه هزینه ساخت و تأمین پارکینگ و شرایط خاص آن، موارد لازم توضیح داده شد.
همچنین طبق تأیید این آیین‌نامه ازسوی شورای شهر فعلی، مقرر شد درخصوص بندهای الحاقی آن بررسی‌های لازم انجام و برای تطبیق بندهای الحاقی این آیین‌نامه تصمیم‌گیری شود.