در اولین روز هفته پژوهش صورت گرفت؛ دعوت مرکز پژوهش های شورا از کارشناسان و علاقمندان به توسعه شهری

در .

 
 
در اولین روز هفته پژوهش صورت گرفت؛
 
دعوت مرکز پژوهش های شورا از کارشناسان و علاقمندان به توسعه شهری
 
 
 
سیدمحمدصادق تقوی، رییس مرکز پژوهش های شورا در اولین روز هفته پژوهش در نشست با اعضای کارگروه های تخصصی این مرکز گفت: این مرکز صرفا به دنبال برگزاری جلسات بدون خروجی مشخص عملیاتی نیست بلکه تلاش دارد بتواند با پشتوانه علمی خوبی در برنامه های پیشنهادی شورا و شهرداری نقش داشته باشد چراکه مدیریت با رویکرد علمی و پژوهشی می‌تواند به افزایش بهره وری و بهینه سازی در هزینه ها منجر شود.
 به گفته وی، همه باید تلاش کنیم فرهنگ استفاده از خرد جمعی در تمام نهادهای مدیریتی شکل بگیرد و طدزی برنامه ریزی شود که از پژوهش‌باوری به پژوهش‌‌محوری با رویکرد مسئله‌محوری برسیم. 
وی با بیان این که از همه افراد متخصص و صاحب نظر فارغ از جناح ها و گروه های سیاسی استقبال می کنیم افزود: بخشی از مطالبات مطرح شده در این نشست ها، به وظایف شهرداری و بخشی دیگر به نهادهای دیگر مرتبط است که با تعامل و هم افزایی از طریق شورا می توان به خروجی مطلوبی رسید.
 
تقوی هدف این جلسات را تشکیل کمیته های تخصصی ذیل کمیسیون های شورا عنوان و تاکید کرد: این مرکز قصد دارد وری برنامه ریزی کند که کمتر به سمت پژوهش های جدید برود و در صدد استفاده از تجارب نخبگان، شهرها و کشورهای مختلف است و بر مسائل مردم‌محور تاکید دارد تا گره ای از کار مردم به صورت علمی باز کند. 
 
در ابتدای این نسیت فریدون فعالی، رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با بیان این که میراث فرهنگی، یک سازمان فرابخشی است گفت:  همه باید کمک کنند تا استان در ریل توسعه قرار گیرد.
 
به گفته وی، کرمان داشته های تاریخی باارزشی دارد ولی برای این ثروت پروژه تعریف نشده است.
 
فعالی با اشاره به ظرفیت های گردشگری تاریخی، فرهنگی، و طبیعی کرمان افزود: می توانیم در مکان سنجی پروژه های توسعه عمرانی نیز مطالعاتی انجام دهیم.
 
وی لزوم تعاملات و ارتباطات بین دستگاهی را دوطرفه عنوان و تاکید کرد: با این حال اما ظرفیت های گردشگری استان تاکنون به خوبی معرفی نشده اند.
 
حسین چناریان نیز با اشاره به تصویب مرکز پژوهش های شورا در دوره پنجم گفت: در این دوره نیز با توجه به کمیسیون های تخصصی شکل گرفته در شورا، کارگروه هایی نیز شکل گرفت تا انعکاس نیازها و مطالبات به سمت اصول علمی پیش روند.
 
به گفته وی،  بررسی روان سازی ترافیک از خودرومحوری به شهروندمحوری و بررسی مبدا و مقصد ترافیک و تقاضای سفر در آینده ترافیک کرمان ضروری است.
 
چناریان بررسی علمی طرح ها و پروژه ها را ضروری دانست و افزود: اگر پشتوانه هر کاری علمی و پژوهشی باشد بهتر می شود از آن کار دفاع کرد .
 
در ادامه منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی با اشاره به راه اندازی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر کرمان در دوره پنجم گفت: اساسنامه تیپ این مرکز از سوی وزارت کشور به کرمان ارسال و بومی سازی شده است.
 
وی با بیان این که لازم است آیین نامه تحقیقات و فعالیت های مرکز پژوهش ها قابلیت اجرا داشته باشند افزود: ضروری است پیشنهادات مطرح شده در نحوه ساختار و کار مرکز پژوهش ها انجام شود تا خروجی آن در سطح شهر نمود داشته باشد.
 
ایرانمنش با اشاره به بخش های فضای سبز، مبلمان شهری، ساماندهی پسماند و کنترل ترافیک اظهار داشت: این مرکز می تواند جای خالی مطالعه و پژوهش را در حوزه های مختلف خدمات شهری پر کند.
 
به گفته ایرانمنش، شورای شهر به دنبال ایجاد اتاق فکر و بازویی برای تقویت جایگاه خرد جمعی و فعالیت های گروهی، مرکز پژوهش های شورا را تاسیس کرد که در ادامه کار نیازمند برنامه ریزی و اجرای جدی شهرداری است.
 
محمدرضا کمساری، عضو هیئت رییسه مرکز پژوهش های شورا نیز با بیان این که اکثریت اعضای شورا به این مرکز نگاه ویژه دارند گفت: اگر مرکز پژوهش ها تخصصی کار کرده و ضوابط و سیاست های مورد نظر را اعمال کند می تواند مدیران را در ادامه کار قانع کند.
 
وی با اشاره به استقبال نخبگان دلسوز و جهادی شهر کرمان از این مرکز افزود: شورای ششم دنبال کارِ کارشناسی است و در حد توان و بودجه خود کار علمی و پژوهشی انجام می دهد.
 
به گفته کمساری، اگر نقشه مرمت خانه شهر از سوی میراث اجرا شده بود استانداری به این بنای ملی تعرض نمی کرد.
 
وی همچنین با انتقاد از ضعف تعامل میراث فرهنگی با صداوسیما در انجام رسالت معرفی بناهای تاریخی کرمان گفت: بناهای تاریخی شهر کرمان حتی برای مردمش ناشناخته است.
 
کمساری با بیان این که مطالبات مردمی باید شکل بگیرد تا اعضای شورا بتوانند آن ها را پیگیری کنند افزود: شهروندان کرمانی از ضوابط و منافع گردشگری خبر ندارند تا برای توسعه آن توجیه باشند.
 
وی کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری را بازوی مشورتی در کنار نهادهای دیگر در زمینه توسعه صنعت گردشگری عنوان کرد.
 
در ابتدای این نشست، اعضای دعوت شده به کارگروه عمران و میراث فرهنگی به بیان نظرات و پیشنهادات خود در زمینه های مختلف پرداختند.