در نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد: ضرورت راه اندازی بی آر تی/ اجرای طرح حفاظت هواخوری زندان/ تشکیل کارگروه حفظ بناهای تاریخی/برخورد قانونی با سگ‌گردی‌ها

در .

در نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:

ضرورت راه اندازی  بی آر تی/ اجرای طرح حفاظت هواخوری زندان/ تشکیل کارگروه حفظ بناهای تاریخی/برخورد قانونی با سگ‌گردی‌ها 

نشست علنی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس، اعضای شورا و شهردار برگزار و به صورت زنده پخش شد.

حسین چناریان، رئیس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری با اشاره به نامه اداره کل امنیتی استانداری کرمان گفت: برای اجرای طرح حفاظتی پیرامون هواخوری زندان کرمان، در گذشته، تفاهم‌نامه‌ای درمورد‌ پل کنار زندان با شهرداری بوده و تعهدات شهرداری اجرا نشده است.

وی با بیان این که شورای تامین مصوبه داده و جلسه‌ای با حضور اعضای شورای پنجم نیز برگزار شده افزود: مقرر شد بخشی از هزینه‌ اجرای طرح حفاظت هواخوری زندان توسط شهرداری تامین شود که 30 میلیارد ریال است.

این پیشنهاد در کمیسیون مربوطه و صحن علنی شورای شهر به تصویب نهایی رسید.

وی همچنین توسعه حمل و نقل عمومی شهر کرمان را ضروری دانست و گفت: با توجه به نامه شهرداری مبنی بر راه اندازی سامانه بی آر تی و نیاز این شبکه به چندین دستگاه اتوبوس ، پیشنهاد داد انتشار اوراق مشارکت در راستای توسعه شبکه حمل و نقل عمومی طبق ضوابط در بودحه شهرداری پیش بینی شود.

چناریان انتصابات در شروع کار هر مدیری را از حساس‌ترین و مهم‌ترین برنامه‌های وی عنوان و تاکید کرد: این موضوع مهم بوده و حقی است که هر مدیر جدید در تحقق برنامه‌های خود در اختیار دارد اما انتصابات شهرداری باید طوری با تدبیر و تاکید شورا و شهردار برنامه‌ریزی شود که بتوان برنامه‌ها و اولویت‌های شورا را به‌طور مطلوبی پیش برد.

وی با بیان این که تکریم مدیرانی که سالها خدمت کردند لازم است گفت: در جریان انتصابات شهرداری و جلسات تودیع و معارفه، تکریم مدیر تنها به منظور اهدای لوح تقدیر نیست؛ یک مدیر وقتی سال‌ها در بخشی خدمت کرده باید ابتدا تکریم شود.

چناریان نیروی انسانی را جزو اصلی‌ترین و با ارزش‌ترین منابع هر سازمانی دانست و اظهار داشت: مدیریت منابع انسانی باید مورد توجه جدی باشد و وقتی قصد جابه‌جایی مدیری وجود دارد باید فکری برای شان و جایگاه آن فرد نیز بشود.

وی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سه تن از ماموران نیروی انتظامی در روزهای اخیر پیشنهاد داد: یادمانی برای تقدیر از این ایثار و نامگذاری معبری به نام آن ها از سوی شهرداری در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه محمد امینی‌زاده، رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی با اشاره به درخواست تغییر کاربری ملکی از فضای سبز به مسکونی گفت: این پرونده جهت تطبیق با طرح اصلاح میدان بیرم آباد و بررسی بیشتر به شهرداری ارجاع داده شد.

وی همچنین از اجرای عملیات آسفالت در موارد درخواستی شهروندان در مناطقی که پروژه فاضلاب شهری اجرا نشده خبر داد.

امینی زاده همچنین ارسال گزارش جامع استخدام نیروهای شرکتی شهرداری و موارد مغایر با قوانین را خواستار شد.

رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی با اشاره به بهره برداری از اولین پارکینگ هوشمند شهرداری در هفته گذشته اظهار داشت: عدم حضور اکثریت اعضای شورا در این مراسم نشان داد مدیریت شهری جدید نسبت به بافت تاریخی حساسیت ویژه ای دارد.

امینی زاده همچنین پیشنهاد داد: کارگروه مشترکی برای حفظ آثار و بناهای تاریخی شهر کرمان با حضور نمایندگانی از میراث‌فرهنگی و دوست‌داران و فعالان این حوزه با رویکرد حفاظت از بازار تاریخی کرمان تشکیل شود.

وی ثبت جهانی بازار تاریخی کرمان را ضروری دانست و گفت: مدیریت شهری به کمک بیاید تا این اتفاق رقم بخورد.

به گفته این عضو شورا، از ابتدای شورای جدید کارشناسان می‌گویند احتمال دارد با اجرای پروژه فاضلاب شهری، کاهش سطح پساب در زیرِ زمین فرونشست را تشدید کند که در درازمدت می‌تواند برای شهر کرمان چالش‌آفرین باشد.

وی با بیان این که تصمیم اجرای این پروژه در سطح کلان گرفته شده افزود: تجربه تهران نشان داده در مناطقی که فاضلاب اجرا شده، فرونشست زمین بیش‌تر بوده است؛ بنابراین نیاز است درباره‌ آن، بررسی شود و مرکز پژوهش‌ها می‌تواند این اقدام را انجام دهد.

فتح الله مویدی، رئیس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و سلامت با اشاره به برگزاری نشستی مشترک با نهادهای مختلف گفت: در این جلسه، از سوی کلانتری 11 گزارشی ارائه و نسبت به آتش‌سوزی در بازار هشدار داده شد. در همین راستا مقرر شد جلسه‌ای با حضور معاون خدمات شهری و کلانتری 11 و رئیس اماکن و رئیس اتاق اصناف و فرمانداری تشکیل و طی بازدید از این مکان‌ها، چاره‌اندیشی شود.

وی همچنین با اشاره به ضرورت ساماندهی نخاله‌های ساختمانی افزود: مقرر شد شهرداری با پیگیری فرمانداری و تایید محیط زیست چند قطعه زمین را برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی مشخص کند.

مویدی صدور کارت ویژه به رانندگان وسایل حمل نخاله را ضروری عنوان و اضافه کرد: پیشنهاد شده شهرداری‌های پنج منطقه نیز در هنگام صدور پروانه‌ ساختمانی، مالکان را موظف کنند که برای حمل نخاله‌ها از ماشین‌های مجوزدار استفاده کنند.

وی همچنین از پیشنهاد نیروی انتظامی برای برخورد قانونی با سگ‌گردی‌هایی که برای شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کند خبر داد و خاطرنشان کرد: نماینده محترم دادستان قول داد که اگر گزارش مستند بیاید برخورد لازم صورت گیرد.

وی با انتقاد از ورود کامیون‌ها به شهر گفت: باید پارکینگی در ورودی‌های شهر به این منظور در نظر گرفته شود و قرار شد شهرداری با کمک فرمانداری برای احداث این پارکینگ‌ها، زمین لازم را تامین کنند.

مویدی همچنین ساماندهی و اصلاح زمین مخروبه انتهای خیابان شهدا و رفع مشکلات میدان واقع در محله 500 دستگاه را یادآور شد.

سیدمحمد موسوی، رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره وری از بررسی موضوع صدور پروانه الکترونیکی در معاونت شهرسازی خبر داد و خاطرنشان کرد: با انتصابات اخیر در این حوزه شاهد اقدامات موردنظر در بحث هوشمندسازی شهرداری خواهیم بود.

وی با تاکید بر بازنگری طرح جامع ترافیک گفت: اقداماتی که اکنون در حوزه‌ ترافیک در شهر انجام می‌شود، براساس مطالعاتی قدیمی و تصمیمات موردی و موضعی است که تنها ترافیک را از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر منتقل می‌کند.

نماینده شورا در کارگروه ترافیک استان افزود: ضرورت دارد طرح جامع ترافیک شهر کرمان به‌سرعت مورد بررسی قرار گیرد و پیش‌بینی و مطالعات لازم برای سال آینده انجام شود.

موسوی با اشاره به وجود معاونت فنی و عمرانی و ترافیک در شهرداری‌ها در ساختار گذشته گفت: با ادغام برخی حوزه‌ها از سوی وزارت کشور، مسائل ترافیکی در شهرداری تحت‌الشعاع خیلی مسائل دیگر قرار گرفته و سازمان حمل‌ونقل و ترافیک هم به سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل‌ونقل تبدیل شده است.

وی شهرداری را متولی صفر تا صد اقدامات دانست و افزود: اکنون تصمیم‌گیر اصلی، شهرداری نیست در حالی که باید با موضوعات به‌صورت جدی برخورد و طرح و برنامه‌ها را ارائه و دستگاه‌های دیگر را نیز همراه کرد.

موسوی با بیان این که مسائل ترافیکی مراکز استان‌ها در کارگروه شهرداری زیرمجموعه‌ شورای ترافیک استان مطرح می‌شود اظهار داشت: هر زمان شهرداری طرح یا موضوعی داشته باشد جلسه سریع تشکیل می‌شود اما با توجه به افزایش بار ترافیکی به دلیل کاهش شیوع کرونا، نیاز است بخش تخصصی شهرداری در حوزه‌ ترافیک شهر کرمان فعال تر شود.

موسوی همچنین از بررسی عملکرد موسسه بناهای ماندگار خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به طرح "خیرین شهر یار" کمیسیون فرهنگی، پیشنهاد می شود با بررسی اساسنامه، شیوه نامه واحد و مشخصی در این زمینه تهیه شده و قراردادها و ضمانت های آن نیز شفاف باشد.

وی نگاه واقع بینانه به بودجه و ضرورت پیش بینی پروژه های قابل اجرا را در راستای تحقق بودجه 1500 میلیارد تومانی خواستار شد.

سپس عشرت کردستانی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری از دعوت این کمیسیون از خیران کرمانی خبر داد و خاطرنشان کرد: جمعی از آنان برای احداث سرای همراهان بیمار در مجاورت مراکز درمانی اعلام آمادگی کردند.

وی همچنین بر استفاده از ظرفیت اتحادیه های دانش آموزی در راستای ترویج فرهنگ شهروندی تاکید کرد.

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و حاشیه نشینی از پیگیری اجرای مستمر نهضت آسفالت در این کمیسیون خبر داد و خاطرنشان کرد: مقرر شد کمیسیون ویژه ای در این زمینه تشکیل شده و طی بازدید از سازمان عمران و کارخانه های تابعه اقدامات محسوسی برای عمران شهر کرمان صورت بگیرد.

در ادامه محمدامین شمسی، در نطق پس از دستور خود با انتقاد از ارائه خدمات به کارگران شهرداری گفت: ضروری است طرح هایی برای ارائه خدمات مختلف به این قشر زحمتکش تدوین شود.

وی نظارت بیشتر نیروی انتظامی در ساعات شیفت و غیر شیفت بر اماکن مختلف شهر و تخلفات رانندگی های پرخطر را خواستار شد.

محمود بابایی، نایب رییس شورا از پاسخگویی مطلوب سامانه 137 در روزهای اخیر تقدیر کرد و گفت: به نظر می رسد معبر زیر پل باغ ملی به خیابان قرنی ایمن نیست و به بازنگری نیاز دارد.

سیدمحمدصادق تقوی نیز از شهردار کرمان خواست طی گزارش مبسوطی برنامه های شهرداری را به طور شفاف به مردم کرمان اطلاع دهد.

وی همچنین ارائه گزارش از سامانه "مردم شهر" و ظرفیت های مردمی آن را خواستار شد.

تقوی پیشنهاد داد ملاقات های مردمی با اعضای شورا و شهردار در شهرداری های مناطق در دستور کار قرار گیرد.

این عضو شورا توجه به نشاط اجتماعی و سلامت روان شهروندان را ضروری عنوان و تاکید کرد: با توجه به سفر رییس جمهور به کرمان در روزهای پیش رو، تهیه بسته پیشنهادی برای استفاده بهینه از ظرفیت های ملی در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

همچنین محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا ارائه گزارش از پیگیری های مصوبات قبل شورا را در ابتدای نشست های علنی از سوی شهردار خواستار شد.

در پایان علیرضا نادری، رییس شورا ضمن تبریک هفته بسیج، یاد سیدالشهدای بسیجیان، سردار شهید سلیمانی و شهدای بسیج همچنین سرتیپ توسنگ را گرامی داشت.

وی با اشاره به فرا رسیدن اولین سالگرد امام جمعه فقید کرمان، آیت الله جعفری گفت: ضروری است به پاس مبارزات ایشان در سال های قبل از انقلاب و حضور در جبهه های دفاع مقدس آیین شایسته ای برگزار شود.

به گفته رییس شورا، آیت الله جعفری بدون گرایش جناحی و فردی خاصی، همه مردم کرمان را فرزند خود دانسته و در همه صحنه ها حضور داشتند.