در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تاکید شد: تسریع در اجرای عملیات فاضلاب شهری/ اصلاح قوانین در مرکز پژوهش های شورا/ لزوم بررسی برنامه پنجساله شهرداری/ ضرورت تصویب طرح "تعارض منافع"/ بازگشایی دو گرمخانه با مسئولیت شهرداری علیرضا نادری، رییس شورا در

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تاکید شد:

تسریع در اجرای عملیات فاضلاب شهری/ اصلاح قوانین در مرکز پژوهش های شورا/ لزوم بررسی برنامه پنجساله شهرداری/ ضرورت تصویب طرح "تعارض منافع"/ بازگشایی دو گرمخانه با مسئولیت شهرداری

 

علیرضا نادری، رییس شورا در نشست عمومی این هفته شورای اسلامی شهر میلاد امام حسن عسکری، فرا رسیدن هفته کتاب را گرامی داشت.

حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه گذاری با قرائت چند نامه درخواستی، پرداخت هزینه آماده سازی شهرک جوادالائمه را برای ساکنان سنگین دانست.

منصور ایرانمنش نیز با بیان این که مصوبه شورا باید به عموم تعمیم داده شود گفت: پیشنهاد می شود شهرداری ضمن بررسی همه جانبه این موضوع از هیچ کدام از ساکنان این هزینه را دریافت نکند.

با این حال اما رییس شورا پرداخت هزینه آماده سازی این شهرک بر اساس رای دیوان عدالت اداری را ضروری دانست و افزود: با توجه به نامه بهزیستی پیشنهاد می شود شهرداری در بررسی خود ناتوانی پرداخت این هزینه را از سوی ساکنان در نظر بگیرد.

به گفته نادری، رای وقتی لازم الاجرا است که در این موضوع صدق کند.

وی از بررسی این مصوبه در کمیسیون بودجه خبر داد و بر اعمال رویه واحد در موارد مشابه تاکید کرد.

رییس شورا با اشاره به پخش زنده جلسات شورای اسلامی شهر کرمان افزود: تصمیمات اعضای شورا در جهت حفظ پول و سرمایه مردم اما منطبق بر قوانین کشور و لازم الاجرا است.

نادری با بیان این که حق شهروندان و شهرداری نباید تضییع شود تاکید کرد: شورا سرمایه مردم را حق الناس می داند و خلاف شرع انجام نمی دهد.

فتح الله مویدی نیز با بیان این که عدم اجرای قانون، جرم محسوب می شود گفت: رای دیوان عدالت اداری بر اساس قانون است و لازم الاجرا است.

در ادامه حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه گذاری با اشاره به مصوبه ارجاعی از هیئت تطبیق فرمانداری گفت: با توجه به نیاز بیشتر این پرونده به بررسی بیشتر پیشنهاد می شود محاسبه اشتباه هزینه صدور پروانه به صورت عادلانه ای جبران شود.

منصور ایرانمنش نیز پیشنهاد داد این بدهی بر اساس شاخص بانک مرکزی پرداخت شود.

وی با بیان این که نباید به شهرداری به عنوان بنگاه سرمایه گذاری نگاه شود افزود: شهرداری نباید به سمتی رود که بدهی های خود را به نرخ روز پرداخت کند.

فتح الله مویدی اما در این باره اظهار داشت: ضروری است شهرداری متن توافق نامه مربوط را طبق مسائل شرعی و قانونی اصلاح کند.

وی همچنین افزود: وقتی شورای انقلابی بر مسند کار قرار گرفته نباید هیچ حق الناسی صورت بگیرد.

مویدی خطاب به شهردار کرمان پیشنهاد داد: شهرداری مکاتبات شهرداران مناطق را به شورا ارجاع ندهد چون طرف حساب شورا، شهردار کل است.

رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و سلامت از ارجاع چندین نامه به شهرداری خبر داد و پیگیری های چندین ساله یکی از شهروندان در حوزه مسائل شهری را قابل تقدیر دانست.

سپس محمود بابایی، نائب رییس شورا با اشاره به موارد تخلف در شهرداری گفت: اشتباهات انجام شده در گذشته باید ثبت شده و به کارمند خاطی تذکر داده شود تا از تکرار آن در آینده جلوگیری شود.

محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا نیز با بیان این که برخی قوانین، صحیح و متناسب با وضعیت فعلی جامعه نیستند گفت: پیشنهاد می شود قوانینی که نیاز به اصلاح دارند در مرکز پژوهش های شورا و با کمک کمیسیون حقوقی بازبینی شوند.

سیدمحمد موسوی، با بیان این که تصمیمات درست باید بر اساس قوانین موجود اخذ شوند گفت: سه مصوبه موردی در شورا به دلیل کمبود اطلاعات و مستندات ارائه شده به کمیسیون های تخصصی، به نتیجه کاملی منجر نشده است.

وی پیشنهاد داد: شهرداری مصوبات مشابه را در کمیسیون حقوقی بررسی کرده و یک رویه واحد را برای اجرای آن ها در پیش بگیرد تا شائبات شرعی و قانونی در پی نداشته باشد.

رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره وری با اشاره به لزوم بررسی بیشتر برنامه پنجساله شهرداری گفت: نقاط قوت و ضعف اجرای این برنامه در کمیسیون بررسی و مقرر شد موارد مرتبط به مرکز پژوهش ها ارجاع شود تا قبل از نهایی شدن بودجه سال آینده در آن لحاظ گردد.

موسوی همچنین با انتقاد از تاخیر در ارائه و ارسال اطلاعات درخواستی از سوی شهرداری به شورا در خصوص داده های مالی و شهرسازی نیز افزود: در مورد سایت شفافیت هم کار مورد نظر این کمیسیون انجام نشده است.

محمد امینی زاده، رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی با قرائت 14 مصوبه از ضرورت پرداخت بدهی شهرداری بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی خبر داد.

وی همچنین با اشاره به تصویب طرح "تعارض منافع" در این کمیسیون گفت: این طرح مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفت و مقرر شد در مجموعه شهرداری نیز مورد پیش بینی نهایی قرار گیرد تا ملاحظات آن نیز مورد توجه قرار گیرد.

امینی زاده با اشاره به تلاش های صورت گرفته در صد روز آغازین شورای ششم افزود: با این حال این تلاش ها ذیل بودجه سال جاری انجام شده و تحقق عدالت شهری بایستی در بودجه سال آینده لحاظ شده و زیرساخت ها برای ازبین بردن زمینه های فساد در مدیریت شهری فراهم گردد.

وی با بیان این که چندین مرتبه اهداف 16 گانه شورا به شهرداری اعلام شده اظهار داشت: اما این اهداف کلان هنوز به شهرداری ابلاغ نشده است.

کمساری با اشاره به برخی از بندهای مندرج در این طرح گفت: اگر در این میان کسی متضرر شود و شکایت کند قوانین بالادست اعمال شده و مصوبات و تصمیمات شورا و شهرداری زیر سئوال می رود.

چناریان نیز بر ضرورت افزودن ماده ای به طرح برای اجرای آزمایشی آن تا رفع معارض و مغایرات تاکید کرد.

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و میراث فرهنگی از بررسی دو موضوع عمرانی سطح شهر در این کمیسیون خبر داد و خاطرنشان کرد: پرونده بازسازی میدان ارگ و خیابان تجلی و همچنین اجرای عملیات شبکه فاضلاب شهری مورد بررسی و تاکید اعضای این کمیسیون قرار گرفت.

وی با بیان این که شهر کرمان سال ها معطل اجرای پروژه فاضلاب شهری بود افزود: با توجه به تسریع پروژه در سال های اخیر، حفاری ها و گودبرداری های زیادی در نقاط مختلف شهر در حال اجرا است که گلایه های شهروندان را در پی داشته است.

ایرانمنش با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه عظیم در شهر کرمان گفت: با توجه به تهدید بناهای تاریخی و همچنین مناطق مسکونی از سوی آب های سطحی، حمایت و همکاری همه جانبه مردم و مسئولان برای اجرای کامل آن لازم است.

وی از اجرای 1450 کیلومتر شبکه فاضلاب شهری در مدت پنج سال خبر داد و افزود: آسفالت معابر حفاری شده بر عهده شهرداری نیست و مجوز این حفاری ها را بر اساس توان اجرای پروژه در مناطق مختلف شهر کرمان صادر می کند.

ایرانمنش با بیان این که نباید خللی در اجرای این پروژه ملی ایجاد شود اظهار داشت: شورای شهر در نشست این کمیسیون با نماینده شرکت آب و فاضلاب درخواست کرد پروژه با دقت و سرعت بیشتری اجرا شود.

وی همچنین از اطلاع رسانی زمان اجرای پروژه در هر منطقه از شهر و ایجاد سامانه 03491010341 برای برقراری ارتباط مردمی و انعکاس مشکلات و عیوب عملیات اجرایی آن خبر داد.

رییس کمیسیون معماری، شهرسازی و میراث فرهنگی با اشاره به طرح موضوع پروژه میدان ارگ و خیابان تجلی نیز گفت: با توجه به مشکلاتی که از سوی پیمانکار پروژه ایجاد شد ادامه کار به شهرداری سپرده شد که با مدیریت خوبی که در این مدت اعمال شد سرعت کار افزایش یافت تا مردم کرمان هرچه زودتر شاهد بهره برداری از این محور باشند.

عشرت کردستانی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری از بازنگری دستورالعمل موسسه بناهای ماندگار با حضور فعالان و خیّران خبر داد و خاطرنشان کرد: این مهم، در طرحی به نام "ستاد خیّران شهریار" سازماندهی و هدفمندی شده است تا خدمات آنان به سمت حوزه های موردنیاز هدایت شود.

وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه و فروشگاه "دست آفرین" در روزهای اخیر گفت: همچنین پیشنهاد می شود بازارچه های محله ای برای عرضه محصولات خانگی و صنایع دستی با هدف اشتغال ایجاد شود.

کردستانی همچنین از برگزاری جلسه با فرماندار کرمان و بازگشایی دو گرمخانه با مسئولیت شهرداری خبر داد.

محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا تعیین محدوده بین شهر کرمان و روستاهای اطراف را ضروری دانست.

وی همچنین از اقدام به موقع شهردار در خصوص سگ های بلاصاحب تقدیر کرد و گفت: این معضل یکی از آسیب های شهر کرمان است که بالای 60 درصد از تماس های مردمی به سامانه 137 را تشکیل می دهد.

کمساری با اشاره به صورت جلسه سال 97 استانداری و امضای ادارات مرتبط افزود: با این حال ادارات موظف در این صورت جلسه پاسخگوی نامه های ارسال شده از سوی شهرداری نبودند.

وی از وجود 8 هزار سگ بالغ بدون احتساب توله ها نام برد و گفت: اگر با این معضل مقابله نشود کمتر از سه سال دیگر با فاجعه ای روبرو می شویم.

سخنگوی شورا همچنین مقابله با سگ گردانی را در حوزه کار فرهنگی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری دانست و از همکاری حامیان حیوانات در این مدت تشکر کرد.

سیدمحمدصادق تقوی نیز با اشاره به نگاه ویژه اعضای شورا به مرکز پژوهش ها گفت: با توجه به اهمیت شورای ششم به کرامت انسان ها و نیازهای فرهنگی و اجتماعی آنان، این مرکز ایجاد شده تا پروژه های شهری با تدوین پیوست های فرهنگی و اجتماعی از سمت سازه و خودرو به سمت سلامت فردی و اجتماعی شهروندان تغییر کنند.

وی همچنین توجه ویژه به معابر و مسیرهای منتهی به گلزار شهدا و مزار سردار شهید سلیمانی را خواستار شد.

 

در پایان محمود بابایی در نطق پس از دستور شورا با اشاره به گذشت 100 روز از آغاز بکار رسمی شورای ششم گفت: با این حال 1361 روز در پیش رو داریم که امید است به خوبی جلو رویم.

وی با بیان این که مهم ترین رسالت شورا، انتخاب شهردار بود افزود: این کار طبق الگویی ارائه شد که مورد تجلیل نیز قرار گرفت.

نائب رییس شورا همچنین از سازماندهی مرکز پژوهش های شورا در این مدت خبر داد و خاطرنشان کرد: طرح های جدی درباره با ارتباط شورا با مردم، مسئولان شهری و استانی در دستور کار است.

بابایی حل ریشه ای مشکلات شهری را در گرو ارتباط و تعامل با دهیاری های حاشیه شهر کرمان عنوان و تاکید کرد: این کار با توجه به چسبیدگی این روستاها به شهر و سرریزکردن مشکلات و معضلات موجود به جامعه شهری ضروری به نظر می رسد.

محمدامین شمسی، عضو دیگر شورا نیز از دیدار اعضای شورا و شهردار با نخبگان و فعالان محلات در دوشنبه های یک هفته در میان خبر داد و گفت: شهرک مطهری و محله سرآسیاب مورد بازدید مدیریت شهری قرار گرفتند.

وی همچنین از دیدار با شهرداران محله و بررسی مشکلات و کمبودهای موجود خبر داد.