در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد: محاسبه و به‌روزرسانی مطالبات و بدهی‌های شهرداری براساس نرخ تورم

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:
محاسبه و به‌روزرسانی مطالبات و بدهی‌های شهرداری براساس نرخ تورم

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، هفدهم آبان‌ماه با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

 در ابتدای این نشست، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا با اشاره به تذکر عشرت کردستانی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا در جلسات قبل مبنی بر ضرورت تلاش شهرداری برای حذف آب شُرب در آبیاری فضاهای سبز شهری، خاطرنشان کرد: در سال گذشته اتفاق خیلی خوبی افتاد و بیش از 280 کیلومتر لوله‌گذاری آب خام جهت حذف استفاده از آب شرب در آبیاری بوستان‌ها و پارک‌ها انجام شد و در حال حاضر، فقط میزان اندکی از فضاهای سبز شهری با آب شرب آبیاری می‌شوند که از شهردار محترم تقاضا داریم جهت اجرای باقی‌ماندۀ این طرح سریع‌تر اقدام شود.
حسین چناریان با اشاره به نامۀ شهرداری درخصوص هفت مورد تفویض اختیار به شهرداری، به سابقۀ تفویض اختیار به شهرداران و مصوبات دوره‌های گذشتۀ شورا در این رابطه اشاره کرد و یادآور شد: در نامۀ شهرداری آمده است «با توجه به وسعت شهر و حجم فعالیت شهرداری به‌منظور تسریع در امور خدماتی و عمرانی شهرداری خواهشمند است همانند سال‌های گذشته با این موارد موافقت شود.»
وی بیان کرد: اولین مورد مربوط به مادۀ 54 قانون شهرداری‌ها درخصوص تفویض اختیار شهردار به معاونان و مدیران است و مورد دوم، تفویض اختیار تصویب معاملات به شهردار در چارچوب بودجۀ مصوب با رعایت آیین‌نامۀ معاملات شهرداری تا سقف هفت میلیارد تومان تا پایان سال است.
رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا خاطرنشان کرد: تفویض اختیار در مورد بندهای سه، چهار، پنج و شش مربوط به ترک تشریفات مناقصه، مزایده و حراج تا سقف مبلغ 10 میلیارد ریال است.
چناریان ادامه داد: بند چهارم، تفویض اختیار درخصوص تصویب صورت‌جلسات کمیسیون معاملات شهرداری است و مورد پنجم درخصوص استرداد اضافه‌پرداختی اشخاص حقیقی و حقوقی به شهرداری تا سقف یک میلیارد تومان است؛ ضمن اینکه در مورد کمک به اشخاص نیازمند نیز تا سقف پنج میلیون تومان موافقت شد.
وی یادآور شد: درخصوص بند یک مقرر شد نوع، میزان تفویض‌شده و اینکه به چه شخصی تفویض می‌شود، دقیقاً به شورا گزارش شود و درخصوص بند دو نیز تا سقف 70 میلیارد ریال تا پایان سال موافقت شد.
رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا با اشاره به موافقت با بندهای سه، چهار، پنج و شش، افزود: در خصوص بند «دو» مقرر شد هر دو ماه گزارش کاملی به شورا ارائه شود؛ در غیر این‌صورت، این مصوبه خود‌به‌خود باطل خواهد شد.
سپس، محمد امینی‌زاده، رییس کمیسیون حقوقی شورا درخصوص مصوبات این کمیسیون با اشاره به نامۀ شهرداری در رابطه با ابطال واگذاری یک لچکی، تصریح کرد: یک لچکی مجاور ملک نیروی انتظامی بوده و با توجه به اینکه ازسوی نیروی انتظامی معارض وجود دارد، ابهاماتی داشت، اما تصمیم کمیسیون این بود که با پیشنهاد شهرداری مبنی بر ابطال واگذاری و برگرداندن مبلغ واریزشده به میزان 652 میلیون ریال موافقت شود.
پس از بحث و بررسی اعضای شورا، مقرر شد موضوع یادشده، در جلسۀ جداگانه‌ای بررسی و تعیین‌تکلیف شود.
در ادامه، رییس شورای اسلامی شهر کرمان، درخصوص موضوع به‌روزرسانی مطالبات و بدهی‌های شهرداری و تأخیر در پرداخت که شهردار کرمان به آن اشاره کرد، یادآور شد: ساده‌ترین راه در مورد طلب‌ها و بدهی‌های شهرداری، محاسبه و به‌روزرسانی براساس نرخ تورم است.
سپس، فتح‌الله مؤیدی، رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط زیست شورا، ضمن تشکر از شهردار کرمان به‌خاطر طرح این موضوع، این اقدام را بسیار شایسته و به‌جا توصیف کرد و با اشاره به پیگیری‌های خود در این رابطه، یادآور شد: به‌روزرسانی طلب‌ها و بدهی‌های شهرداری در توافق‌نامه‌های موجود شهرداری نیز بر این اساس انجام شود.
در ادامه، امینی‌زاده با اشاره به معرفی سه مکان با ظرفیت 45 نفری برای گرمخانه ازسوی شهرداری، بیان کرد: مصوب شد این مکان‌ها به فرمانداری معرفی و جهت مدیریت آن‌ها اقدام شود.
سپس، رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث‌فرهنگی شورا بیان کرد: برای بارش نزولات جوی طی روزهای اخیر، خدا را شاکریم و از شهرداری برای اقدام به‌موقع در جمع‌آوری آب‌های سطحی تشکر می‌کنیم و امیدواریم همچنان آمادگی لازم را در صورت ادامۀ بارندگی‌ها داشته باشند.
منصور ایرانمنش با اشاره به پرونده‌های بررسی‌شده در کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث‌فرهنگی شورا، خاطرنشان کرد: در سال 1394 توافقی بین شهرداری و شرکت ذغال‌سنگ صورت گرفت مبنی بر ایجاد یک معبر 18 متری که مشکل مردم را حل کند.
وی ادامه داد: اما به‌دلیل عدم همکاری شرکت ذغال‌سنگ در تخریب دیواری که طی این سال‌ها انجام نشده، مشکلات ترافیکی زیادی به‌وجود آمده و با پیگیری‌های انجام‌شده، مقرر شد این موضوع به‌دلیل مشکلات زیادی که برای مردم ایجاد کرده، به‌طور ویژه در شهرداری منطقه سه و کمیسیون ماده صد پیگیری شده و اقدامات لازم انجام شود؛ ضمن اینکه جهت پیگیری و ارائه گزارش اقدامات مهلت 20 روزه‌ای به شهرداری داده شده است.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث‌فرهنگی شورا با بیان اینکه متأسفانه تابلوهای راهنمایی و رانندگی در جادۀ آرامستان «بهشت کریمان» به سرقت رفته و مشکلاتی را ایجاد کرده، یادآور شد: در این مورد مکاتباتی با نیروی انتظامی داشتیم، اما هنوز اقدام جدی صورت نگرفته است که نیاز به تعیین‌تکلیف جدی دارد تا شاهد حادثه و تصادف نباشیم.
سپس، عشرت کردستانی، رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا با اشاره به مصوبۀ شورا مبنی بر ساخت بزرگ‌ترین زائرسرای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی برای زائران پایتخت مقاومت، خاطرنشان کرد: مقرر شد شهرداری در زمینۀ در اختیار گذاشتن زمین مناسب جهت ساخت این زائرسرا در قالب بنیاد خیریۀ بناهای ماندگار شهرداری کرمان مشارکت کند؛ ضمن اینکه تمام هزینه‌های ساخت زائرسرا توسط خیّران تأمین خواهد شد.
در ادامه، رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط زیست شورا بیان کرد: در جلسۀ اخیر کمیسیون، سازمان پسماند شهرداری، گزارشی از اقدامات انجام‌شده توسط این سازمان ارائه داد و در خصوص افزایش حق‌الزحمۀ نیروهای این سازمان صحبت شد؛ همچنین معاون خدمات شهری شهرداری توضیحاتی در رابطه با اقدامات انجام‌شده برای رفع مشکل سد معبر ارائه کرد.
مؤیدی با اشاره به مشکل ورود و پارک کردن تانکرهای حامل سوخت در سطح شهر، هشدار داد: ورود این خودروها به داخل شهر خطرناک است و اگر اتفاقی بیفتد، فاجعه‌بار خواهد بود؛ بنابراین، باید جلسه‌ای با حضور دادستان، فرمانده انتظامی شهرستان و اماکن تشکیل شود و در این مورد تصمیم‌گیری کنند.
رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط زیست شورا خاطرنشان کرد: در مورد تخلیۀ غیرقانونی خاک‌ونخاله‌های ساختمانی در ورودی‌های شهر، باید اسامی متخلفان به‌همراه شمارۀ خودروی مربوط به فرمانداری داده شود و لازم است دادستانی در این موضوع ورود کند.
محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا نیز در مورد جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به سطح شهر، علاوه بر خطر انفجار، روغن‌ریزی و ایجاد لغزش و احتمال تصادفات و آلودگی صوتی را از دیگر مشکلات ورود این خودروها به داخل شهر دانست و افزود: برای جلوگیری از ورود این خودروها به سطح شهر، حتماً باید پارکینگ در نظر گرفته شود و در ورودی‌های شهر نیز جهت نشانی پارکینگ‌ها و اعلام جریمۀ تخلف بنر اطلاع‌رسانی نصب شود.
محمود بابایی، نایب‌رییس شورا نیز در این رابطه بیان کرد: قانون و پارکینگ در این رابطه وجود دارد، اما قانون موجود بازدارنده نیست و موجب امکان تخطی می‌شود؛ چراکه هزینۀ جریمه کمتر از هزینۀ پارکینگ است.
امینی‌زاده نیز در این رابطه بیان کرد: نیروی انتظامی باید در این مورد ورود کند و جلوی ورود این خودروها به داخل شهر گرفته شود.
چناریان نیز با اشاره به اینکه پروندۀ ایجاد پارکینگ خودروهای سنگین در شهرداری مربوط به اواخر دورۀ سوم و دورۀ چهارم شورای شهر است، خاطرنشان کرد: در آن زمان موضوع تا حدی پیگیری شد که سازمان مسکن، چهار قطعه زمین را در ورودی‌های شهر به این منظور به شهرداری واگذار کرد.
وی ادامه داد: یکی از این زمین‌ها در ورودی جادۀ تهران توسط استانداری در اواخر دورۀ آقای رزم‌حسینی، استاندار وقت، به بخش خصوصی واگذار شد؛ زمین واقع در جادۀ زرند نیز در حال حاضر برای تمرینات پروازی استفاده می‌شود و زمین جاده جوپار و جاده قدیم ماهان نیز واگذار شده است.
رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا بیان کرد: مدیریت پارکینگ‌های خودروهای سنگین نیز موضوع مهمی است که شهرداری می‌تواند به‌صورت مشارکتی به بخش خصوصی واگذار کند.
چناریان با اشاره به اینکه ورود خودروهای سنگین به سطح شهر، بیشترین خسارت را به آسفالت شهری می‌زند و موجب تخریب آن می‌شود، افزود: وضعیت زمین‌های واگذارشده در دوره‌های قبل جهت پارکینگ خودروهای سنگین باید هرچه سریع‌تر بررسی و تعیین‌تکلیف شود.
کمساری نیز در این رابطه بیان کرد: هر پارکینگ حداقل برای 25 نفر اشتغال‌زایی مستقیم دارد؛ ضمن اینکه برای شهرداری هم درآمدزایی خواهد داشت.
محمد بابایی، رابط شهرداری و شورا نیز با اشاره به اینکه سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری، وظیفۀ رسیدگی به وضعیت این پارکینگ‌ها را دارد، یادآور شد: ادارۀ راه و شهرسازی باید زمین‌های موردنیاز جهت پارکینگ‌های یادشده را در اختیار شهرداری بگذارد.
وی افزود: پیشنهاد می‌کنم در مرحلۀ اول، زمین‌ها را بگیریم و بدون انتظار درآمد برای شهرداری در اختیار پیمانکار بگذاریم و بعد از گذشت یک سال، درصد سهم شهرداری گرفته شود.
نایب‌رییس شورا نیز بیان کرد: پیشنهادهای شهرداری درخصوص راهکار تخصیص و فعال کردن پارکینگ‌های خودروهای سنگین تا یک هفتۀ آینده به شورا داده شود.
کمساری نیز خاطرنشان کرد: فراهم کردن زیرساخت‌ها مرحلۀ نخست است، اما مرحلۀ دشوارتر و مهم‌تر، نظارت است که باید با تعامل نیروی انتظامی، این زیرساخت‌ها حفاظت شود.
رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا نیز در این مورد بیان کرد: فاصلۀ زیاد پارکینگ‌ها تا شهر که در گذشته موجب عدم استقبال رانندگان خودروهای سنگین از این فضاها شد، باید دیده شود و وسایل ایاب و ذهاب رانندگان این خودروها توسط سازمان راهداری و با هماهنگی شهرداری در نظر گرفته شود.
سیدمحمد موسوی، درخصوص اقدامات کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا، با اشاره به تلاش کمیسیون در شفافیت‌بخشی حوزه‌های شهرسازی، مالی و برنامه‌ریزی شهرداری، به بررسی دستورالعمل‌های پیشنهادی در این رابطه اشاره کرد و افزود: در حال پیگیری هوشمندسازی فرایندهای حوزۀ شهرسازی هستیم تا قبل از پایان سال به سرانجام برسد.
سپس، امینی‌زاده به تصویب طرح «تعارض منافع» در کمیسیون حقوقی اشاره کرد و از شهردار خواست پیشنهادهای شهرداری در این رابطه را سریع‌تر ارائه دهد.
چناریان نیز، طرح «تعارض منافع» را مهم توصیف کرد و یادآور شد: با توجه به تصویب کلیات قانون تعارض منافع در مجلس، لازم است پس از تصویب نهایی قانون در مجلس، مصوبۀ شورا مجداً بازنگری شود که مغایرتی با قانون یادشده نداشته باشد.
سپس، امینی‌زاده با اشاره به تصویب طرح جوانی جمعیت در مجلس، بیان کرد: لازم است شورای شهر نیز ذیل مصوبۀ مجلس، برای افزایش جمعیت ورود کند و در این رابطه شهرداری باید لایحۀ پیشنهادی خود را در مورد مشوق‌های واقعی و اساسی برای فرزندآوری برای پرسنل شهرداری و سایر مردم ارائه کند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به توان مالی شهرداری، می‌توان برای پرسنل شهرداری که فرزند دوم و بیش از آن دارند، کمک بلاعوض 30 تا 50 میلیونی داد یا به افرادی که بیش از دو فرزند دارند، در صدور پروانۀ ساختمانی تخفیف داده شود.
رییس کمیسیون حقوقی شورا با اشاره به اینکه طرح «تعارض منافع» برای پیشگیری از فساد برنامه‌ریزی شده است، افزود: این طرح چند رکن در سازمان‌ها دارد که رکن جدی آن شفافیت اطلاعات است.
امینی‌زاده ادامه داد: طرح «تعارض منافع» در حیطۀ سازمانی به مسایل تصمیم‌گیری، معاملات، تصدی چند پست با هم، استخدام و هدایا می‌پردازد.
وی خاطرنشان کرد: رکن سوم این طرح که پیگیر آن هستیم، حمایت از افشاکنندگان فساد معروف به سوت‌زنی است که معتقدیم باید مردم را پای کار بیاوریم.
رییس کمیسیون حقوقی شورا افزود: باید به مردم بگوییم اگر موارد فساد را اعلام کنند، از آن‌ها حمایت مالی می‌شود مثل شهرداری مشهد که گفته است اگر فسادی را اعلام کردید و ما توانستیم جلوی فسادی را بگیریم، 200 میلیون تومان هدیه دریافت خواهید کرد.
بابایی، نایب‌رییس شورا نیز با اشاره به بارگزاری طرح تعارض منافع در سایت شورا، خاطرنشان کرد: برای تشویق فرزندآوری احتیاج به یک بستۀ حمایتی برای ازدواج و حمایت از خانواده‌ها داریم.
وی ادامه داد: شهرداری لایحۀ پیشنهادی خود در زمینۀ حمایت واقعی و اساسی از فرزندآوری در شهرداری و شهر کرمان را تا دو ماه آینده ارائه دهد.
سپس، سیدمحمدصادق تقوی، منشی شورا، ضمن تشکر از شهردار کرمان برای انتصاب رابط پیگیری امور مرتبط با شهرداری و شورا، بیان کرد: پس از برگزاری چند جلسه درخصوص تعیین‌تکلیف مرکز پژوهش‌های شورا، اساس‌نامۀ آن تصویب و مقرر شد هیئت امنا متشکل از سه نفر از اعضای شورا و سه نفر از اساتید و پژوهشگران برتر در حوزه‌های مختلف به انتخاب اعضای شورا و همچنین شخص شورا یا نمایندۀ تام‌الاختیار ایشان باشد.
وی، مرکز پژوهش‌های شورا را بازوی حمایتی شهرداری و شورا توصیف کرد که اقدام به تهیۀ طرح‌های پژوهشی موردنیاز مرتبط با مسایل موجود شهر کرمان می‌کند و افزود: دکتر نوذر نخعی، دکتر کوروش افضلی و دکتر عبدالحسین همتی، از اعضای متخصص منتخب اعضای شورا در هیئت امنای مرکز پژوهش‌های شورا هستند و محمدرضا کمساری، محمد امینی‌زاده و سیدمحمدصادق تقوی نیز به‌عنوان اعضای شورا در این جمع حضور دارند.
در ادامۀ این نشست، چناریان با تأکید بر ضرورت تأمین امنیت پارک‌ها و بوستان‌ها با اعمال کنترل و نظارت مستمر و ایجاد موانع مناسب جهت جلوگیری از ورود وسایل نقلیه ازجمله موتورسیکلت، افزود: در بسیاری از پارک‌ها، نبود موانع فیزیکی مناسب، موجب ورود موتورسیکلت‌ها و بعضاً حتی ورود خودروها به داخل پارک می‌شود.
وی با اشاره به دو مورد گزارش برخورد موتورسیکلت‌ با کودکان در پارک‌ها، ادامه داد: این مسئله هم موجب تخریب فضای بوستان می‌شود و هم امنیت مردم را سلب می‌کند؛ ضمن اینکه آمار سرقت اموال پارک را هم بالا می‌برد.
چناریان با تأکید بر لزوم کنترل و نظارت بیشتر بر سگ‌گردانی در پارک‌ها، خاطرنشان کرد: نصب بنرهای اطلاع‌رسانی و هشداردهنده در پارک‌ها جهت رعایت مقررات مربوط ضروری است.
سپس،‌ کمساری، سخنگوی شورا با اشاره به جلسه با دامپزشکی درخصوص وضعیت سگ‌های بلاصاحب و بازدید از پناهگاه سگ‌های بلاصاحب شهرداری کرمان، بیان کرد: جا دارد از شهردار محترم به‌خاطر اقدامات خوبی که در مدت کوتاه اخیر در این زمینه انجام شده و آمار و مستندات دقیقی گردآوری شده است، تشکر ویژه داشته باشیم.
وی افزود: براساس مکاتبات و صورتجلسه‌های موجود، اداره‌ها و سازمان‌های متعددی متولی ساماندهی سگ‌های بلاصاحب هستند، اما به‌جز شهرداری هیچ‌یک از آن‌ها وظیفۀ خود را انجام نداده است.
سخنگوی شورا با اشاره به اینکه در شش ماهۀ نخست امسال 1400 مورد شکایت در زمینۀ سگ‌های بلاصاحب در سامانۀ 137 شهرداری ثبت شده که 70 درصد موارد این سامانه را دربرمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: شهرداری بیش از وظیفۀ خود در این حوزه عمل کرده است و سایر ارگان‌ها کمترین همکاری را داشته‌اند که مستندات آن به مردم ارائه خواهد شد.
کمساری با بیان اینکه با ارگان‌های متولی مکاتبه می‌شود و گزارش آن در جلسۀ آینده اعلام خواهد شد، ادامه داد: اگر ارگان‌های متولی پای کار بیایند، ظرف سه سال آینده موضوع سگ‌های بلاصاحب ساماندهی می‌شود و نتیجۀ آن در شهر مشهود خواهد بود؛ در غیر این صورت طی سه سال آینده اوضاع چندین برابر نابسامان‌تر خواهد شد.
سپس، ایرانمنش بیان کرد: شهرداری تا هفتۀ آینده آماری از کوچه‌هایی که خودیاری آسفالت را پرداخت کرده‌اند ارائه دهد و براساس اولویت هر چه سریع‌تر نسبت به آسفالت این معابر اقدام شود.
در پایان این نشست، نایب‌رییس شورا ضمن تشکر از اعضای شورا و شهردار خاطرنشان کرد: طی هفتۀ گذشته جلسات متعددی با حضور اعضای شورا و شهردار کرمان درخصوص پیگیری وضعیت پروژه‌های در دست اقدام شهرداری برگزار شد.