در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شد؛ بسته های تشویقی صدور پروانه ساختمانی در پایان سال/اجرای طرح دوچرخه های مشارکتی در مسیرهای مشخص شده/ترمیم آسفالت معابر حفاری شده فاضلاب شهری

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شد؛

بسته های تشویقی صدور پروانه ساختمانی در پایان سال/اجرای طرح دوچرخه های مشارکتی در مسیرهای مشخص شده/ترمیم آسفالت معابر حفاری شده فاضلاب شهری

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و سایر اعضای شورا و محسن پوراسماعیلی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کرمان برگزار شد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا در این نشست، از ارایۀ بسته تشویقی و کاهش قیمت به متقاضیان صدور پروانه ساختمانی در ماه‌های بهمن و اسفند سال‌جاری خبر داد.

حسین چناریان با بیان اینکه شهرداری کرمان در تاریخ 13 آذر 1400 نامه‌ای مبنی بر ارایۀ دو بسته تشویقی به شورا ارسال کرده است، گفت: اولین مورد مربوط به پرداخت عوارض متقاضیان صدور پروانه ساختمانی است که به‌صورت نقدی در ماه‌های بهمن و اسفند سال‌جاری تمام عوارض خود را نقداً پرداخت کنند.

وی ادامه داد: براساس مصوبۀ کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، به متقاضیان صدور پروانه ساختمانی که عوارض مربوط را در بهمن‌ماه تا مبلغ یک میلیارد ریال به‌صورت نقدی پرداخت کنند، 30 درصد و بالاتر از این مبلغ، 25 درصد بستۀ تشویقی و کاهش قیمت ارایه می‌شود.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا افزود: همچنین به متقاضیان صدور پروانه ساختمانی در اسفندماه برای مبالغ تا یک میلیارد ریال، 25 درصد و برای مبالغ بالاتر، تا 20 درصد، بسته تشویقی ارایه می‌شود.

در ادامه، این مصوبه با توجه به ماده 59 و ماده 32 قانون رفع موانع تولید، با موافقت اعضای شورا تصویب شد و در صورت تأیید هیات تطبیق، از اول بهمن‌ماه سال‌جاری اجرا خواهد شد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، به پیشنهاد دیگر شهرداری کرمان درخصوص ارایۀ بستۀ تشویقی برای عوارض اشخاصی که جرایم کمیسیون ماده 100 را می‌پردازند، اشاره کرد و گفت: این پیشنهاد شهرداری برای کامل شدن پیشنهادات و جزییات به شهرداری برگردانده شد.

چناریان با بیان اینکه در ادوار گذشته با توجه به مشکلات مالی مردم، موضوع تقسیط عوارض شهرداری مطرح بوده است، گفت: در این دوره مقرر شد دستورالعمل تقسیط بازنگری شود؛ بنابراین، دستورالعمل جدید در چهار ماده توسط شهرداری به شورا پیشنهاد شده است.

وی افزود: ماده سه این دستورالعمل، به شهرداری اجازه می‌دهد درخصوص بدهی‌های شهروندان با مبالغ تا سقف 150 میلیون ریال را با سود چهار درصد و حداکثر 12 ماهه تقسیط کند.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا ادامه داد: یک بند از دستورالعمل هم به مراجعان خاص شامل افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد مربوط است که بدهی‌های خود را تا سقف 200 میلیون ریال از طریق معرفی به بانک‌های قرض‌الحسنه «مهر ایران» و «رسالت» تسویه کنند.

چناریان بیان کرد: درخصوص بدهی‌های بالاتر از این مبلغ نیز براساس دستورالعمل جدید، افراد می‌توانند با استفاده از تسهیلات بانکی، بدهی خود را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: شهرداری را ملزم کردیم در طول سال حداقل پنج درصد از تعداد متقاضیان، تقسیط بدهی‌های خود را از طریق تسهیلات بانکی انجام دهند تا علاوه بر وصول مطالبات شهرداری، شهروندان نیز راحت‌تر بدهی خود را پرداخت کنند.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، درخصوص شرایط تقسیط نیز گفت: در جدول تقسیط، مبالغ 150 تا 500 میلیون ریال، باید حداقل 20 درصد به‌صورت نقدی پرداخت شود، و سود اقساط سه ماهه، 6 درصد، شش‌ماهه، 7 درصد و تا 30 ماهه، حداکثر 13 درصد خواهد بود.

چناریان افزود: از مبالغ 500 میلیون ریال تا یک میلیارد ریال، باید 30 درصد نقدی پرداخت شود، و اقساط متناسب با مدت‌زمان انتخابی، از 7 درصد سه‌ماهه تا 14 درصد 30 ماهه اِعمال شود.

 

وی با بیان اینکه از مبالغ یک میلیارد ریال تا یک میلیارد و 500 میلیون ریال، 40 درصد نقدی و از 8 درصد سه‌ماه تا 16 درصد 24 ماهه تقسیط می‌شود، گفت: از مبالغ یک میلیارد و 500 میلیون ریال تا 5 میلیارد ریال،، باید 50 درصد را به‌صورت نقدی پرداخت کنند و بقیه مبلغ، از 9 درصد سه‌ماهه تا حداکثر 24 ماهه با 17 درصد سود، تقسیط خواهد شد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا افزود: از مبالغ 5 میلیارد ریال تا 10 میلیارد ریال، اشخاص باید 60 درصد را نقدی پرداخت کنند و اقساط، از سه‌ماهه با 10 درصد سود شروع می‌شود و تا 24 ماهه با 18 درصد سود ادامه خواهد داشت.

چناریان ادامه داد: بالاتر از 10 میلیارد ریال هم باید 70 درصد پیش پرداخت انجام دهند و از اقساط سه‌ماهه با سود 11 درصد تا 24 ماهه با سود 18 درصد، استفاده کنند.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا با بیان اینکه مزیت این جدول، کاهش مطالبات شهرداری از افراد کم‌بضاعت خواهد بود، گفت: طبق این جدول، کارمزد کاهش یافته و مدت بازپرداخت نیز برای دو گروه زیر 100 میلیون تومان، 30 ماهه و بیشتر شده و برای گروه‌های برخوردار بالای 100 میلیون تومان هم، پیش‌پرداخت‌ها بیشتر و مدت اقساط کمتر شده تا به شهرداری نیز کمک شود.

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا نیز گفت: پیشنهاد می‌دهم شهرداری کرمان از آغاز سال 1401 در پایان هر سه‌ماه، گزارش عملکرد خود را در این خصوص به شورا ارایه کند.

محمد امینی‌زاده همچنین با بیان اینکه از تلاش و خدمات نیروهای شهرداری در ایام سالگرد سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی در خدمت‌رسانی خالصانه به زائران سردار دل‌ها تشکر می‌کنم، یاد و خاطره شهدای یوم‌الله 17 دی را نیز گرامی داشت.

وی افزود: از شهرداری کرمان درخواست داریم تا سال آینده، برای ساخت اِلمان و یادمان این شهدا برنامه‌ریزی کند.

رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا هم در این نشست گفت: دوچرخه‌های مشارکتی که از موارد مطرح‌شده در طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک است، از موضوعاتی بود که در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

منصور ایرانمنش با بیان اینکه شوراها در ادوار گذشته همواره مصوباتی در این خصوص داشته‌اند و شهرداری هم اقداماتی انجام داده، ولی هیچ‌وقت کامل ساماندهی نشده است، گفت: شهرداری تصمیم گرفته مسیرهای دوچرخه‌سواری را که از قبل برنامه‌ریزی شده، اجرا کند.

وی با اشاره به قرار گرفتن دوچرخه‌های مشارکتی در دسترس مردم گفت: امکان استفاده از دوچرخه‌های شخصی از محل زندگی افراد تا مسیرهای دوچرخه‌سواری وجود ندارد؛ بنابراین، دوچرخه‌های مشارکتی به شهروندان برای استفاده از دوچرخه کمک می‌کند.

رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا همچنین به حفاری‌های شرکت آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: در جلسات متعدد درخواست کردیم تا مشکلات و تبعات اجتماعی این موضوع به حداقل برسد و خوشبختانه در مواردی مانند سرعت‌بخشیدن به ترمیم آسفالت پس از حفاری، اقداماتی شد، اما متأسفانه هنوز هم مشکلات زیادی وجود دارد.

ایرانمنش افزود: بنابراین، مقرر شد با توجه به اینکه بسیاری از معابر حفاری شده، اما کار به پایان نرسیده، شهرداری فعلاً مجوز حفاری جدید صادر نکند تا کارهای معطل‌مانده، انجام شود.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه متأسفانه در جاهایی که پیمانکار شرکت آب و فاضلاب آسفالت را ترمیم کرده، کیفیت آسفالت قابل قبول نیست؛ مقرر شد مجدد برای ترمیم آسفالت اقدام شود.

رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا همچنین به موضوع ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: موضوع ارزش افزوده، ماه‌هاست که در شورا مورد بررسی قرار گرفته است؛ ضمن اینکه شهرداری کرمان نیز پیشنهاد خود را در این خصوص در سه بخش به شورا ارایه داده است.

ایرانمنش، تبصره‌ها و بندهای پیشنهاد شهرداری را قرائت کرد که پس از بررسی، با موافقت اکثر اعضای شورا، تصویب شد.