ظرفیت های پیدا و پنهان شهر کرمان برای سرمایه گذاری

در .

  

حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر کرمان- عدم موفقیت سرمایه گذاری در کشور به دلیل سوابق مبهمی است که در گذشته در زمینه وجود داشته است؛ در حالی که شهرداری ظرفیت هایی برای توسعه دارد اما عقد قراردادهایی که کارشناسی نشده اند و ابعاد آن مدنظر قرار نگرفته است سرمایه گذاری در شهرداری را دچار چالش کرده است. با این حال اما پروژه های نسبتا خوبی که در زمان خود برای شهر کرمان ضرورت داشته مطالعه یا اجرا شده و تلاش هایی هم در این زمینه صورت گرفته که نمی توان نادیده گرفت.

سابقه سرمایه گذاری در شهرداری کرمان را نمی توان موفق ارزیابی کرد اما نمی توان هم گفت کرمان، ظرفیت سرمایه گذاری ندارد چرا که می شود با ایجاد فضای مشارکتی مناسب راه را برای سرمایه گذاری در شهرداری هموار کرد. در رویکرد شورای ششم و برنامه ریزی های شهردار به این مهم توجه شده و قرار است کارگروه مشاوران شهرداری در این زمینه تشکیل شود تا ظرفیت های موجود بررسی شده و به سرمایه گذاران معرفی شوند.

در این دوره از مدیریت شهری چندین پروژه مد نظر قرار گرفته است؛ حوزه ساخت و ساز و انبوه سازی و کمک به ساخت مسکن افراد فاقد مسکن با مشارکت مالکان و سرمایه گذاران، حوزه حمل و نقل عمومی با ایجاد وسایط نقلیه انبوه بر و احداث پارکینگ های عمومی و طبقاتی دارای ظرفیت سرمایه گذاری در شهرداری با هدف توسعه شهری کرمان هستند.

در حوزه فضاهای فرهنگی مانند تالارهای نمایش تئاتر و فیلم و نیز تفریحی مثل شهربازی های مدرن نیز جای خالی در کرمان وجود دارد که مستعد سرمایه گذاری است. همچنین حوزه گردشگری که یکی از منابع درآمد پایدار کشورهای توسعه یافته است ظرفیت بسیار خوبی در کرمان دارد؛ هم به دلیل تعدد بناهای تاریخی ثبت ملی و جهانی در کرمان و هم به دلیل جاذبه های طبیعی شهرستان های استان و اخیرا نیز به برکت وجود مزار مطهر سردار سلیمانی که گردشگران داخلی و خارجی را به سمت این شهر سوق می دهد.

گردشگری سلامت هم که اخیرا مورد توجه قرار گرفته بستر مناسبی داشته و نیازمند سرمایه گذاری است. همچنین سرمایه گذاری خیرین در زمینه اماکن و فضاهای عام المنفعه و خیریه یکی از مواردی است که ظرفیت سرمایه گذاری آن در شهر کرمان وجود دارد.

 نگاه شهرداری به درآمد نباید صرفا با اتکا به منابع داخلی یا فروش اموال غیر منقول باشد بلکه شورا و شهرداری کرمان با این همه ظرفیت سرمایه گذاری در شهر کرمان، می توانند با تسهیل در امور خدماتی و تصویب لوایح، مصوبات و قوانینِ مرتبط با مدیریت شهری ضمن توجه به مطالبات مردم و سرمایه گذاران، نسبت به توسعه همه جانبه شهر کرمان نقش حمایتی و نظارتی موثری داشته باشند.

مدیریت شهری کرمان علاقمند است با تشکیل کارگروه های مشاوره ای و مطالعاتی، در خصوص تامین منابع و بودجه شهرداری از طریق مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری به روش شیوه های نوین موجود، شهروندان و سرمایه گذاران را در این امر مهم تشویق و ترغیب کند.