در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان اعلام شد: آسفالت معابر شهر سرعت می‌گیرد تقدیر اعضای شورا از تلاش آتش‌نشانان

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان اعلام شد:


آسفالت معابر شهر سرعت می‌گیرد
تقدیر اعضای شورا از تلاش آتش‌نشانان

 

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، صبح امروز با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.
 اعضای شورا در این نشست از اقدام به‌موقع سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان در مهار آتش‌سوزی مجتمع تجاری «صالح‌المهدی» کرمان قدردانی کردند.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست، به حادثه آتش‌سوزی اخیر در شهر کرمان اشاره و از تمام آتش‌نشانان قدردانی کرد.
علیرضا نادری با بیان اینکه نیروهای آتش‌نشانی با درایت و وظیفه‌شناسی، حادثه را مدیریت و خطر را از منطقه دور کردند، گفت: از چنین حوادثی باید تجربه کسب کرد.
وی بر لزوم بررسی ساختمان‌های ناایمن شهر توسط شهرداری تأکید کرد و گفت: نیاز است از خطرات پیشگیری شود؛ بنابراین، باید ساختمان‌های مخروبه‌ای هم که احتمال ریزش آن‌ها وجود دارد، ساماندهی شود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان، به‌کار گرفتن معیارهای سازه‌ای و مقاوم‌سازی در ساختمان‌ها را لازم برشمرد و افزود: باید هرچه زودتر با بررسی ساختمان‌های ناایمن، جلوی بروز حوادث را گرفت.
در ادامه، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا، به ارسال نامه‌ای از شهرداری با پیوست برگ ارزیابی دادگستری مبنی بر قیمت‌گذاری ۲۰۴ صورت قبر سه‌طبقه، با قیمت ۴۵۰ میلیون ریال برای هر صورت قبر اشاره کرد و افزود: طبق تقاضای متعدد مردم برای خرید قبور در آرامستان جنب «مسجد صاحب‌الزمان(عج)»، این موضوع در کمیسیون مطرح و درنهایت با درخواست شهرداری موافقت شد.
حسین چناریان افزود: بنابراین، در صورتی که شخص قصد دفن میت داشته باشد، با واگذاری صورت‌ قبر با قیمت پیشنهادی موافقت می‌شود، اما خرید صورت قبر برای آینده، مورد تصویب شورای شهر نیست.
وی افزود: درآمد حاصل از فروش صورت قبر براساس پیشنهاد شهرداری، صَرف تکمیل آرامستان جدید «بهشت کریمان» می‌شود.
چناریان همچنین به درخواست شهرداری درخصوص پرداخت دستمزد مربیان طرف‌قرارداد سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان بابت برگزاری کلاس‌های آموزشی به مبلغ ۳۱۱ میلیون و ۷۶ هزار ریال اشاره کرد و گفت: با تخصیص این مبلغ جهت پرداخت دستمزد مربیان موافقت می‌شود.
رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا نیز به ارسال نامه‌ای ازسوی شهرداری به کمیسیون حقوقی اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته فردی با آتش زدن ۲۳ درخت «سرو»، ۲۹۵ میلیون تومان جریمه شد که طبق اظهارات سازمان زندان‌ها و تأیید روان‌پزشک، مشخص شد این فرد به‌دلیل وضعیت روانی نامناسب، دست به چنین اقدامی زده است.
محمد امینی‌زاده افزود: بر این اساس برای تخفیف در این جریمه، ازسوی سازمان زندان‌ها تقاضا شده که مبلغ، به یک‌دهم کاهش پیدا کند؛ بنابراین، موافقت شد به ازای ۲۳ «سرو» سوخته شده، چهل نهال از درختان ثمربخش کاشته شود.
در ادامه، رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا ضمن تشکر از اقدام فوری و به‌موقع نیروهای سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان در اطفای حریق ساختمان «صالح‌المهدی» و جلوگیری از افزایش خسارت‌های احتمالی، به مصوبات این کمیسیون اشاره کرد و گفت: درخصوص قدرالسهم در چند ملک، اختلاف نظرهایی وجود دارد که با برگزاری چندین جلسه با معاون شهرسازی و معماری شهردار کرمان، مقرر شد جواب مستند و قانع‌کننده‌ای برابر ضوابط به مالکان داده شود.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز با اشاره به اینکه در شهر کرمان ۷۳ محله وجود دارد، افزود: در بسیاری از محله‌های شهر، مراکز فرهنگی، اجتماعی و کارآفرینی وجود داشته که متأسفانه به‌صورت استیجاری بوده و در حال حاضر، واگذار شده‌اند.
عشرت کردستانی با بیان اینکه برای هویت‌بخشی به محله‌ها و پُررنگ‌کردن موضوعات ورزشی و اجتماعی، اهتمام جدی وجود دارد، گفت: این موضوع در کمیسیون مطرح و مقرر شد ابتدا خانه‌های مسیری در اختیار نیازهای کمیسیون فرهنگی و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قرار گیرد.
وی افزود: این خانه‌ها برای برنامه‌هایی همچون رویداد «چای‌نبات» و اقدامات فرهنگی و اجتماعی دیگر، مورد نیاز است.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا به فراخوان چهارمین سالانه هنری شهری «نوبهار کرمان» اشاره کرد و افزود: دکتر «بابایی»، به‌عنوان نماینده شورا و آقای «شیخ‌شعاعی»، معاون فرهنگی شهردار، به‌همراه نمایندگانی از جامعه متخصصان جهت برنامه‌ریزی برای برگزاری این سالانه معرفی شده‌اند.
رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط‌زیست شورا هم به برگزاری جلسه با حضور معاونان خدمات‌شهری مناطق پنج‌گانه اشاره کرد و گفت: در این جلسه با اعلام گزارش از عملکرد این حوزه، درخصوص معضلاتی همچون سدمعبر، جمع‌آوری زباله و حفر چاه در جاهای مورد نیاز، گفت‌وگو شد.
فتح‌الله مؤیدی همچنین ضمن تشکر از اقدام به‌موقع سازمان آتش‌نشانی در مهار آتش‌سوزی اخیر، با بیان اینکه درخواست‌های مستمر برای تأمین امکانات کافی ازسوی سازمان آتش‌نشانی مطرح می‌شود، گفت: لازم است تا حد امکان امکانات مورد نیاز این سازمان تأمین شود.
وی در ادامه، خواستار نظارت بیشتر شهرداری بر عملکرد واحد خدمات‌شهری شد و افزود: سدمعبر و اشغال پیاده‌روها توسط اصناف و همچنین خودروهای ساختمان‌سازی که بدون مجوز در شهر تردد دارند و موجب ترافیک می‌شوند، از موضوعات مهم و قابل پیگیری است.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا هم با اشاره به حادثه آتش‌سوزی اخیر گفت: در هنگام بروز حادثه، دستگاه‌های خدمت‌رسان دیگر نیز امکاناتی در اختیار دارند که می‌توان از ظرفیت آن‌ها استفاده کرد.
چناریان افزود: بنابراین، لازم است در زمینه آمادگی برای مقابله با حوادث غیرمترقبه، سالانه مانورهای آزمایشی با هماهنگی سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان برگزار شود.
محمدرضا کمساری، سخنگوی شورا نیز گفت: در زمان وقوع چنین حوادثی لازم است به‌منظور آگاهی‌رسانی به مردم، مسئول مربوط یک گزارش کامل از عملیات انجام‌شده، ارایه دهد.
رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا هم تأمین مالی پایدار برای خرید تجهیزات آتش‌نشانی را ضروری دانست.
امینی‌زاده، با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در ساختمان «صالح‌المهدی» گفت: وضعیت پایان‌کار و پروانه ساختمانی این مجتمع باید بررسی و وضعیت ایمنی ساختمان‌های مشابه دیگر نیز رصد شود.
در ادامه، محمدامین شمسی، منشی شورا، بر مدیریت یکپارچه شهری تأکید کرد و افزود: در این‌گونه حوادث باید بین دستگاه‌ها هماهنگی لازم وجود داشته باشد که جز با مدیریت واحد شهری امکان‌پذیر نیست.
نایب‌رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز ضمن تشکر از شهردار کرمان به‌دلیل داشتن نگاه مردمی و بازدید از مناطق مختلف شهر کرمان و برگزاری جلسه مطبوعاتی برای پاسخ‌گویی به سوالات خبرنگاران گفت: امیدوارم این نشست‌ها با برنامه‌ریزی مشخص و به‌صورت هدفمند ادامه داشته باشد.
محمود بابایی، به دنبال کردن مطالبه و خواسته‌های کسبه خیابان «شهید تجلی» و میدان «توحید» اشاره کرد و افزود: هرچند شهرداری در ساماندهی هرچه زودتر پروژه تلاش زیادی کرده، اما کسبه اعلام کرده‌اند که اقدامات عمرانی در این محدوده طولانی شده است.
وی همچنین خواستار در نظر گرفتن پیوست‌ اجتماعی و فرهنگیِ این پروژه و پروژه‌های دیگر شهری شد و گفت: باید به‌صورت جدی برای فرهنگ خود ارزش قایل شویم؛ ضمن اینکه در کمیسیون فرهنگی، به‌دنبال در نظر گرفتن «پیوست عدالت» در پروژه‌ها نیز هستیم.
منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز به وجود وقفه در طرح آسفالت شهر کرمان اشاره کرد و خواستار ترمیم و لکه‌گیری معابر اصلی و همچنین خط‌کشی معابر شهر شد.
شهردار کرمان هم با بیان اینکه با تأمین مالی، پیمانکار طرف قرارداد از دو هفته پیش به‌صورت تمام‌وقت آسفالت معابر را شروع کرده است، گفت: آسفالت معابر از محله «سرآسیاب» و شهرک «شهید همت» شروع شده است.
سعید شَعرباف افزود: درمجموع حدود ۴۰ هزار مترمربع از معابر شهرک «شهید همت» آسفالت خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه در محله «سرآسیاب» اصرار بود تا ابتدا فاضلاب اجرا و سپس معابر آسفالت شود، گفت: هماهنگ شده بلافاصله پس از اجرای فاضلاب، معابر آسفالت شود.
شهردار کرمان ادامه داد: 50 هزار مترمربع از معابر محله «سرآسیاب» آسفالت خواهد شد.
شَعرباف بیان کرد: برای آسفالت معابر شهر، حدود ۵۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و مناقصه نیز برگزار شده که با توجه به قیمت قیر، ممکن است این رقم افزایش یابد.
وی با بیان اینکه قرار است هزینه آسفالت به‌صورت اوراق مشارکت، نقدی و تهاتری تأمین شود، گفت: این میزان برای آسفالت حدود 400 هزار مترمربع از معابر شهر در نظر گرفته شده است.
شهردار کرمان افزود: تا 10 روز آینده، برنده مناقصه مشخص و آسفالت معابر شروع می‌شود.
شَعرباف، از بررسی و آزمایش همزمان بعضی از تکنولوژی‌های جدید آسفالت خبر داد و گفت: دو تیم مجزا در حال بررسی آزمایش‌های خاص آسفالت هستند.
وی با بیان اینکه به‌صرفه‌بودن این تکنولوژی‌ها در حال بررسی است، از توان سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری برای آسفالت معابر خبر داد و افزود: در صورتی که بتوانیم ماهانه ۴ تا ۵ میلیارد تومان برای این سازمان در نظر بگیریم، این سازمان می‌تواند ۵۰۰ هزار مترمربع از معابر را آسفالت کند.
شهردار کرمان افزود: همچنین اشخاصی که خودیاری پرداخت کرده‌اند، در اولویت آسفالت معابر هستند.
شَعرباف، درخصوص اجرای پل‌های عابر پیاده گفت: اجرای پل‌های عابر پیاده در صورت تصویب شورای ترافیک، آماده ارایه به سرمایه‌گذار بخش خصوصی است تا به‌منظور کاهش در حوادث در بزرگراه‌های اصلی اجرایی شود.
رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط‌زیست شورا نیز بر ضرورت ایجاد سیل‌بند در شهر کرمان تأکید کرد و گفت: در صورت بارندگی شدید، از «گنبد جبلیه» تا پل «شهید بهشتی» در معرض خطر است؛ بنابراین، باید هرچه زودتر در این زمینه اقدام شود.
مؤیدی همچنین بر لزوم ایجاد سازه‌های مناسب برای تأمین مایحتاج مردم در شهرک‌های فاقد خدمات تأکید کرد.
شهردار کرمان هم در ادامه، در خصوص ایجاد سیل‌بند گفت: برای ایجاد سیل‌بند در مکان‌های مورد نیاز، با استانداری کرمان مکاتباتی شده است.
شَعرباف، به راه‌اندازی بازارچه‌های محلی نیز اشاره کرد و افزود: برای ایجاد بازارچه‌های خطی در شهرک‌ها و تأمین ارزاق مردم، برنامه‌ریزی‌هایی شده است.
محمدصادق تقوی، منشی شورا نیز به موضوع بررسی ساختمان‌های بلندمرتبه از لحاظ تجهیزات و شناسنامه فنی درخصوص اطفای حریق و بیمه اشاره کرد و اطلاع‌رسانی دقیق در این رابطه را خواستار شد.