در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شد: آیین‌نامه نحوة استفاده از املاک مسکونیِ شهرداری کرمان/ ضرورت حل مشکلات پایانه مسافربری «آدینه کرمان»

در .

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مصوب شد:
آیین‌نامه نحوة استفاده از املاک مسکونیِ شهرداری کرمان/ ضرورت حل مشکلات پایانه مسافربری «آدینه کرمان»

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس و سایر اعضای شورا و شهردار کرمان برگزار شد.

 رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا در این نشست با اشاره به آیین‌نامة نحوة استفاده از املاک مسکونی و خانه‌های مسیری شهرداری کرمان، بندهای آیین‌نامة مذکور را قرائت کرد کرد.
محمد امینی‌زاده در این رابطه گفت: شهرداری کرمان لیست تمام خانه‌های سازمانی (املاک مسکونی و خانه‌های مسیری) را به‌همراه ساکنان آن‌ها به شورا ارایه کرده است.
وی افزود: طبق این لیست شهرداری کرمان دارای ۴۵ خانه مسکونیِ سازمانی است؛ بنابراین، آیین‌نامه برای استفادة ضابطه‌مند و عادلانة همة کارکنان شهرداری تهیه و تدوین شده است.
در ادامه، این آیین‌نامه مورد تصویب اعضای شورا قرار گرفت.
رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا همچنین خواستار درج آگهی‌های مناقصه و مزایده در فضای مجازی شد و گفت: علاوه بر نشریات، باید از ظرفیت فضای مجازی برای درج آگهی‌های مزایده و مناقصه استفاده شود.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورا نیز خواستار اختصاص خانه‌های سازمانی شهرداری به خانه‌های فرهنگ شد و گفت: در حال حاضر، به شدت نیازمند این خانه‌ها برای اجرای طرح‌های فرهنگی محله‌ها تحت عنوان خانه فرهنگ هستیم؛ بنابراین، باید به‌جای واگذاری به اشخاص، به اجرای برنامه‌های فرهنگی محله‌ها اختصاص یابند.
عشرت کردستانی افزود: بسیاری از خانه‌های فرهنگِ گذشته، استیجاری بودند که در حال حاضر، توانایی تأمین اجاره‌بهای این خانه‌ها را نداریم؛ بنابراین، به املاک مسیری برای فعالیت‌های فرهنگی نیاز داریم.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا نیز با اشاره به مصوبات متعدد این کمیسیون گفت: در این کمیسیون تأکید شد آگهی‌های شهرداری در نشریاتی که دارای سابقه رسانه‌ای بهتری هستند و تیراژ مشخصی دارند، درج و صرفه‌وصلاح شهرداری لحاظ شود.
حسین چناریان افزود: گاهی صنف‌های مربوط هم از فراخوان‌های شهرداری مطلع نمی‌شوند؛ بنابراین، باید اطلاع‌رسانی بهتری صورت گیرد.
رییس کمیسیون عمران، شهرسازی و میراث فرهنگی شورا نیز با بیان اینکه در نشست کمیسیون، پیشنهاد شهرداری به شورا درخصوص نصب انشعاب گاز در شهرک «شهید همت» و «حجتیه» مطرح شد، گفت: با توجه به بدهی بالای ساکنان این شهرک‌ها و عدم توانایی در پرداخت بدهی، شهرداری پیشنهاد کرده از صاحبان املاکی که در این دو شهرک، متعلق به شخص است و قدمت دارد، با اخذ تعهد محضری در مورد میزان بدهی، مجوز صادر شود.
منصور ایرانمنش گفت: در کمیسیون به اتفاق آرا با نامه شهرداری موافقت شد تا مشکل اهالی این دو شهرک حل شود.
شهردار کرمان نیز در این رابطه با اشاره به مشکل گازرسانی به شهرک «شهید همت» و «حجتیه» و عدم دریافت قدرالسهم شهرداری گفت: در شمال محله «شهید همت»، بخشی از اراضی متعلق به شهرداری است؛ جنوب این شهرک نیز متعلق به راه و شهرسازی است و در وسط شهرک، مالکان خصوصی یا متصرف حضور دارند.
شَعرباف تبریزی افزود: پیشنهاد می‌دهم جایی که مالکیت خصوصی و قدمت ساخت دارد، با توجه به درخواست ساکنان، برای نصب انشعاب گاز موقت اقدام شود و درخصوص دریافت عوارض خدمات شهری و شهرسازی و نوسازی، اشخاص به‌صورت محضری به شهرداری تعهد بدهند.
شهردار کرمان ادامه داد: در این تعهد باید میزان بدهی به شهرداری و قدرالسهم شهرداری مشخص شود و مالک در زمان نقل و انتقال، موظف به پرداخت باشد.
در ادامه، با پیشنهاد شهرداری با رعایت موارد فوق، موافقت شد.
رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نیز با بیان اینکه وضعیت سرویس بهداشتی پایانة مسافربری «آدینه کرمان» مناسب نیست، گفت: با توجه به اینکه پایانه مسافری کرمان از مهمترین‌ و پُرترددترین ورودی‌های مسافر به شهر کرمان است، باید هرچه زودتر برای رفع این مشکل اقدام شود.
فتح‌الله مؤیدی افزود: ۷۰ چشمه سرویس بهداشتی در این محل، قابل استفاده نیستند.
وی ادامه داد: همچنین ۵ درصد از فروش بلیت باید به‌عنوان عوارض به شهرداری پرداخت شود، اما دو سال است که هیچ پرداختی ازسوی شرکت‌های مسافربری به شهرداری انجام نشده است؛ بنابراین، باید اشخاص بدهکار شناسایی و پرونده آن‌ها در کمیسیون ماده ۷۷ مطرح شود.
رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نسبت به دایمی‌شدن دکه‌های فروش در پارکینگ گلزار شهدا، هشدار داد و تأکید کرد: باید با تأکید بر موقت بودن این دکه‌ها، بر کار آن‌ها نظارت داشت تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری شود.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا هم تعیین‌تکلیف مالکیت شهرداری و سرمایه‌گذار در پایانه مسافربریرا ضروری دانست و گفت: حق و سهم شهرداری در این موضوع ادا نشده و باید تعیین‌تکلیف شود.
چناریان افزود: اِعمال مدیریت و هزینه‌های پایانه مسافربری، به شهرداری تحمیل شده است؛ بنابراین، باید طی جلسه‌ای با حضور سرمایه‌گذار، این مشکل را اصولی حل کرد.
رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا هم بر ساماندهی، تکمیل و تأمین امنیت مسیر آرامستان جدید «بهشت کریمان» تأکید کرد.
سیدمحمد موسوی افزود: حوادث پیش‌آمده مثل واژگونی خودرو و کشته شدن دو نفر در چند روز اخیر، نشان می‌دهد باید هرچه سریع‌تر این وضعیت را ساماندهی کرد.
محمدرضا کمساری، منشی شورا نیز بر ساماندهی مسیر آرامستان جدید تأکید کرد و گفت: باید با تأمین امنیت و انجام امور مورد نیاز در آرامستان «بهشت کریمان» و مسیر آن، از بروز حوادث دیگر جلوگیری کرد.