لزوم مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

در .

لزوم مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

رییس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و گردشگری،شورای اسلامی شهر کرمان مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان برای جذب در بازار کار پس از آزادی را یکی از اقدامات موثر در راستای کاهش آسیب های اجتماعی دانست.
عشرت کردستانی در نشست هم اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر کرمان با رییس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت های پس از خروج اداره کل زندان های استان کرمان،افزود:باید از ظرفیت زندانیان و ایجاد اشتغال برای آنان استفاده کرد و در این راستا لازم است برنامه ریزی مدونی صورت گیرد تا بتوانیم در مسیر توانمندسازی و درآمدزایی برای خانواده زندانیان گام موثرتری برداریم.
وی راه اندازی بازارچه های خود اشتغالی برای عرضه محصولات و صنایع دستی این قشر را گامی موثر در جهت توانمندسازی زندانیان و خانواده های آن ها دانست و تصریح کرد:باید در این راستا اقدامات موثرتری صورت گیرد.
کردستانی بازارچه دائمی عرضه محصولات که در محدوده پارک شهید واقع شده است را محلی مناسب برای اشتغالزایی و عرضه محصولات برای این قشر دانست.
سید محمد صادق تقوی نیز در این نشست اظهار داشت:استفاده از ظرفیت زندانیان در ساخت و سازها و اقدامات عمرانی در قالب تفام نامه با سازمان نظام مهندسی می تواند در توانمندسازی این قشر نقش مهمی ایفا کند.
وی ایجاد بازارچه های خود اشتغالی و فروشگاه های پسماند که در آن ارزش ریالی پسماندهای خشک مشخص شده و افراد می‌توانند معادل ریالی آن از اجناسی که در این فروشگاه پسماند وجود دارد خریداری کنند را با استفاده از ظرفیت خیرین و سمن ها در جهت اشتغالزایی و ایجاد درآمد برای این قشر موثر دانست.
محمدرضا کمساری نیز با اشاره به اینکه خانواده های زندانیان نیازمند یاری و حمایت هستند،گفت:باید توانمندسازی ها به سمت درآمدزایی سوق داده شود و در بازارچه های خوداشتغالی غرفه حمایت اتز خانواده های زندانیان ایجاد شود و با اطلاع رسانی های لازم زمینه عرضه و فروش محصولات برای این خانوده ها فراهم گردد.
محمود بابایی نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت تقویت رویکردهای فرهنگی و اجتماعی و اقدامات حمایتی از خانوادهای زندانیان،افزود: استفاده از ظرفیت های زندانیان در حوزه های عمرانی،ساخت و سازها و خدمات شهری،بستر لازم را جهت توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای این قشر فراهم می کند.
محمد امینی زاده نیز با اشاره به ضرورت و اهمیت مهارت افزایی و توانمندسازی خانواده های زندانیان،اظهار داشت:در حمایت از زندانیان و خانواده های آن ها باید ابعاد فرهنگی و اجتماعی همواره مدنظر باشد و همچنین بسته های پیشنهادی برای حمایت و ارائه خدمات به این قشر در نظر گرفته شود.
حسین چناریان افزود: مهارت آموزی و توانمندسازی زندانیان نیازمند تعامل، همکاری و هم افزایی دستگاه‌های اجرایی متولی این امر است که باید با انسجام و برنامه‌های هدفمند انجام شود.
رییس مرکز خدمات اجتماعی و مراقبت های پس از خروج اداره کل زندان های استان کرمان،نیز در این نشست گفت:توانمندسازی زندانیان و خانواده آنان نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد و باید از ظرفیت های موجود در همه حوزه ها اعم از اشتغال، درمان، فرهنگی، تهیه بسته های معیشتی و آزادی زندانیان استفاده کرد.
مصطفایی در ادامه حمایت از زندانیان و خانواده های آن ها و اشتغالزایی برای آن ها را نیازمند همت جمعی دانست.