در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تصویب شد:

افزایش  40 تا 50 درصدی نرخ کرایه تاکسی ها در سال 1403

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،با حضور رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و سرپرست شهرداری کرمان برگزار شد.

سیدمحمد موسوی، دبیر شورا، ابتدا به درخواست اصلاحیۀ بودجه شهرداری شامل موارد کاهشی و افزایشی، اشاره کرد که با 9 رأی موافق و یک رأی ممتنع به تصویب رسید.

 وی درخصوص درخواست سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری در ارتباط با مواردی که قوانین توسط افراد و شرکت‌های حمل‌ونقل در حوزۀ حمل‌ونقل عمومی نقض می‌شود، گفت: سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری در این رابطه، پیشنهاد اخذ مبلغ خسارت را داشته و جدول پیشنهادی خود را به شورا ارائه داده که در کمیسیون عمران و شهرسازی به تصویب رسیده است.

این موضوع در صحن علنی هم به تصویب رسید.

سپس، دبیر شورا به درخواست دیگری ازسوی سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری درخصوص جرایم راهنمایی و رانندگی، اشاره کرد و افزود: بخشی از این جرایم مربوط به سال‌های گذشته و بخشی مربوط به سال‌جاری است که درخواست شده مبلغی را که مربوط به سال‌های گذشته است، این سازمان از محل دیون بپردازد و بخشی که مربوط به سال‌جاری است توسط شهرداری یا سازمان پرداخت شود که در کمیسیون با ثبت در محل دیون، موافقت و قید شده که درخصوص مابقی جرایم ضمن بررسی در صورت مقصربودن راننده، برابر مقررات اقدام شود.

این موضوع با شش رأی موافق، دو رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید.

سپس، موسوی، در ارتباط با چگونگی مزایده و واگذاری وسایل بازی موجود در بوستان‌های سطح شهر، بیان کرد: به لحاظ سرمایه‌گذاری که در ارتباط با این وسایل شده، در کمیسیون مقرر شد با نظر کارشناسی به مدت یک‌سال تا پایان سال 1403 این وسایل مورد بهره‌برداری همان افراد، قرار گیرد.

این مورد هم به تصویب رسید.

در ادامه، دبیر شورا به درخواست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان درخصوص تمدید قرارداد با «موسسه کاوشگران جوان هوا و فضا» اشاره کرد و یادآور شد: در ارتباط با ملکی که در پارک «شهید مطهری» به این مجموعه واگذار شده، درخواست داشتند که قرارداد بهره‌برداری از این ملک در قالب تفاهم‌نامه خانه‌های فرهنگ مشارکتی به مدت 10 سال با این مجموعه تمدید شود.

این درخواست با هفت رأی موافق، یک رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید.

در ادامۀ این نشست، موسوی به تصویب افزایش نرخ کرایه‌تاکسی در سال آینده در کمیسیون بودجه براساس جدولی که ارائه شده، اشاره کرد و افزود: بر این اساس، کرایه‌ تاکسی‌ها در سال آینده بین 40 تا 50 درصد افزایش خواهد داشت.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، این میزان افزایش را زیاد دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اقشار مختلف جامعه از تاکسی استفاده می‌کنند، این افزایش نرخ کرایه به ضرر مردم است؛ شهرداری بهتر است به‌دنبال دادن تسهیلات به رانندگان تاکسی باشد تا اینکه بخواهد ازطریق افزایش نرخ کرایه، درآمد آنها را افزایش دهد.

محمود بابایی، افزود: نرخ جدید کرایه‌های تاکسی به‌صورت مجزا برای هر مسیر روی شیشه تاکسی‌ها چسبانده شود تا بتوان نظارت بهتری داشت.

موسوی هم در این رابطه با بیان اینکه رانندگان تاکسی هم یکی از اقشار جامعه هستند که هیچ خدماتی ازسوی دولت به آنها ارائه نمی‌شود، تصریح کرد: با وجود تورم و هزینه‌هایی که در طول سال برای رانندگان تاکسی پیش می‌آید ازجمله افزایش سرسام‌آور دستمزد تعمیرات و قطعات خودرو، افزایش نرخ کرایه‌تاکسی برای تمام سال تصویب می‌شود و در طول سال تغییری ندارد؛ این کرایه‌ها هیچ تناسبی با هزینه‌ها و سختی کار رانندگان ندارد.

سپس، معاون سازمان حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری کرمان که در این نشست حضور داشت، بیان کرد: طبق آنالیزی که از ابتدای سال انجام دادیم، اقلام مصرفی رانندگان تاکسی بیش از 70 درصد افزایش قیمت داشته، درحالی‌که نرخ کرایه‌ها فقط یک‌بار در سال افزایش پیدا می‌کند.

محمد مهدی‌نژاد، افزود: یک رانندۀ تاکسی در طول روز در بهترین حالت، بین 40 تا 50 مسافر جابه‌جا می‌کند که درنهایت درآمد وی به حداقل حقوق اداره کار هم نخواهد رسید؛ ضمن اینکه در ماه بین سه تا چهار میلیون تومان هم هزینه‌کرد دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 75 درصد تاکسی‌های کرمان فرسوده هستند، تصریح کرد: از سال 1393 هیچ تسهیلاتی در زمینۀ نوسازی تاکسی‌ها از سوی دولت نداشتیم.

درنهایت این موضوع با پنج رأی موافق، دو رأی مخالف و دو رأی ممتنع به تصویب رسید.

سپس، دبیر شورا به درخواست اداره‌کل بهزیستی درخصوص معرفی نماینده‌ای ازسوی شورا برای حضور در کمیتۀ مناسب‌سازی، اشاره کرد که با مصوبۀ کمیسیون عمران مبنی بر معرفی «عشرت کردستانی» به‌عنوان نمایندۀ شورا در این کمیته، موافقت شد.

موسوی، در ادامه، به درخواست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری درخصوص تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر، اشاره کرد و افزود: درخواست شده تابلوهایی که در اختیار پیمانکاران نیست و به شهرداری برگشت داده شده، در اختیار سازمان قرار گیرد و با شرایطی که در آئین‌نامه مربوطه آورده شده، برای موارد فرهنگی، واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدا در باب واگذاری تابلوها به بخش خصوصی، در قرارداد قید می‌شد درصدی از زمان استفاده از تابلوها برای موضوعات فرهنگی در اختیار شهرداری باشد و تا امروز به همین منوال بوده است.

موسوی افزود: این درخواست یک مسئولیتی بر شهرداری تحمیل می‌کند و ازطرفی مواردی که در آئین‌نامه ذکر شده، چارچوب مشخصی ندارد و در زمینۀ نظارت دچار مشکل خواهیم شد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا هم در پاسخ بیان کرد: درواقع شورا از سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری خواسته برای یک‌سری از بیلبوردهایی که در اختیار سازمان است، چارچوبی تعریف کند که مشخص باشد از چه نهادهایی و بر چه اساسی حمایت می‌شود.

محمود بابایی، افزود: برای مثال، در آئین‌نامه گفته شده بیلبوردها به شرکت‌های دانش‌بنیان که مورد حمایت دولت و نظام هستند، به‌صورت رایگان داده می‌شود و همچنین بهره‌برداری هیئت‌های مذهبی به‌صورت عادلانه تعریف شده است.

درنهایت این درخواست با هفت رأی موافق، یک رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید.

سپس، دبیر شورا بیان کرد: استانداری به دستگاه‌های مختلف درخواست داده برای کمیتۀ آموزش، ارتباطات و مشارکت‌های اجتماعی محلات شهر کرمان و به‌منظور ساماندهی و توسعه مشارکت‌های پایدار، آگاهانه و داوطلبانۀ مردمی سازمان‌ها و نهادهای تأثیرگذار در سلامت محله و توسعۀ انسانی، نماینده‌ای معرفی کنند که در کمیسیون فرهنگی شورا، «محمدامین شمسی»، به‌عنوان نمایندۀ شورا معرفی شده است.

این مورد هم به تصویب رسید.

در ادامه، موسوی، به مواردی از مصوبۀ کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه، از شهرداری خواسته شده گزارش موارد اجرای احکام کمیسیون ماده 100 و میزان وصول به تفکیک مناطق را به شورا ارائه دهد؛ همچنین معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری جهت حل موضوعات ابلاغ، امضا و محاسبۀ الکترونیک، پیگیری کرده و نتیجه را ظرف یک ماه به شورا گزارش دهد.

وی ادامه داد: همچنین براساس مصوبۀ کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا، پس از صدور رأی کمیسیون ماده 100 در زمان مراجعۀ متقاضی، شهرداری باید میزان جریمۀ کمیسیون و عوارض مربوط را در دو فیش به وی ابلاغ کرده و رسید دریافت کند.

مصوبۀ کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا در صحن علنی شورا نیز به تصویب رسید.

سپس، دبیر شورا بیان کرد: انجمن ضایعه نخاعی، درخواست داشته محدودۀ 40 متری جلوی ضلع جنوبی ساختمانی که براساس قرارداد با بنیاد خیریه بناهای ماندگار شهرداری کرمان، در اختیار این انجمن گذاشته شده، برای توسعه این مرکز به ساختمان یادشده الحاق شود.

علیرضا نادری، رییس شورا بیان کرد: پیش از این، بیش از 600 مترمربع در اختیار این مجموعه گذاشته شده و همین میزان کفایت می‌کند.

درنهایت این موضوع با هفت رأی موافق و یک رأی مخالف به تصویب رسید.

سپس، موسوی درخصوص اجارۀ فضای سبز واقع در چهارراه «فرهنگیان» که موقوفه بوده، خاطرنشان کرد: در سال 1401 اجارۀ این محدوده به اداره اوقاف پرداخت نشده و شهرداری درخواست داشته از محل دیون، مبلغ 16 میلیون تومان بابت اجاره‌بهای این قطعه فضای سبز به موقوفه پرداخت شود.

این مورد هم به تصویب رسید.

وی در ادامه، درخصوص دکه‌های سطح شهر، بیان کرد: با توجه به بررسی صورت‌گرفته توسط نمایندگان شورا در کمیتۀ فنی، پیشنهادی که از شهرداری به شورا شده، این است که از مجموع 79 دکه مستقر در سطح شهر کرمان، 43 مورد با توجه به شرایط خاصی که دارند و در اختیار ایثارگران، افراد خاص و افراد بی‌بضاعت تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند که مقرر شد این دکه‌ها براساس قیمت کارشناسی به افراد واگذار شود و مابقی که 36 دکه است، براساس قیمت کارشناسی ازطریق مزایده واگذار شود.

این موضوع با شش رأی موافق و دو رأی ممتنع به تصویب رسید.

موسوی در پایان این نشست، به درخواست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری کرمان جهت ترک تشریفات در اختصاص مبلغ هشت میلیارد و 300 میلیون تومان برای خرید تجهیزات سخت‌افزاری جهت ایمنی شبکۀ شهرداری اشاره کرد که به اتفاق آرا به تصویب رسید.