بررسی لوایح عوارضی در دستور کار شورای اسلامی شهر کرمان

یکصدو‌ سی و چهارمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،با حضور رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و سرپرست شهرداری کرمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان،ضمن تبریک به مناسبت میلاد با سعادت حضرت جوادالائمه(ع) ،امام محمد تقی (ع)به پیشگاه امام عصر،حضرت مهدی صاحب الزمان(عج) و رهروان صدیق ایشان،به حدیثی از امام جواد(ع) اشاره کرد و ایشان را اسوه شکیبایی و تقوا برشمرد.

در ادامه، دبیر شورا، به مصوبۀ کمیسیون بودجه درخصوص استرداد وجهی که بابت عوارض پروانه ساختمانی شرکت «فولاد سدید ماهان» پرداخت شده و تقاضای این شرکت برای استرداد مبلغ یک میلیارد و 342 میلیون ریال دیگر، به‌خاطر کاهش متراژ پروانه ساختمانی و متراژ نقشه، اشاره کرد که در صحن علنی شورا به تصویب رسید.

سیدمحمد موسوی، در ادامه، مصوبۀ کمیسیون بودجه درخصوص درخواست اصلاحیۀ بودجه شهرداری با رقمی بالغ بر 15 میلیارد تومان به‌صورت ردیف‌های کاهشی و افزایشی را مطرح کرد، که با هشت رأی موافق و دو رأی ممتنع به تصویب رسید.

دبیر شورای اسلامی شهر، با یادآوری اینکه برای عوارض خدمات‌شهری اتباع، پیشنهاد شده بود از هر خانوار مبلغ 400 هزار تومان اخذ شود، گفت: درنهایت کمیسیون بودجه، پس از استعلام از سازمان مربوطه، مصوبۀ قبلی خود را تأیید و به صحن علنی شورا ارسال کرد؛ این موضوع نیز با 10 رأی موافق به تصویب رسید.

وی با اشاره به درخواست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان درخصوص مسابقۀ کتاب‌خوانی، مسابقۀ اتومبیل‌رانی و جوایز مربوط به جشنوارۀ نقاشی، اشاره کرد و افزود: این درخواست، شامل 50 میلیون تومان در ارتباط با مسابقۀ کتاب‌خوانی، 40 میلیون تومان برای مسابقۀ اتومبیل‌رانی خانوادگی و هشت میلیون و 400 هزار تومان برای جشنوارۀ نقاشی بود که در کمیسیون بودجه با ردیف‌های یک و سه، با این درخواست‌ها موافقت شد.

درنهایت دو بند مصوب کمیسیون بودجه با هشت رأی موافق و دو رأی ممتنع به تصویب شورای عمومی رسید.

در ادامۀ این نشست، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا، با بیان اینکه در روزهای پایانی سال، شورای اسلامی و شهرداری کرمان، در ارتباط با لوایح عوارضی و بودجه سال 1403، باید چند کار مشترک انجام بدهند، خاطرنشان کرد: لوایح به شورا ارائه شده و از امروز، کار بررسی لوایح عوارضی سال 1403 را شروع می‌کنیم.

حسین چناریان، با بیان اینکه این لوایح به لحاظ رعایت ضوابط قانونی و شرایط خاص شهر کرمان، اهمیت دارند، افزود: از سویی دیگر، مبنای اساسی و قانونی درآمدهای شهرداری، همین لوایح هستند؛ بنابراین، لازم است دوستان در شهرداری با تمرکز همه‌جانبه و همراهی در همۀ سطوح شهرداری کمک کنند تا بتوانیم تا 15 بهمن‌ماه لوایح را بررسی و به هیئت تطبیق ارسال کنیم.

وی، سهم مهمی از لوایح عوارضی را مربوط به حوزۀ شهرسازی دانست و اظهار داشت: امیدواریم با همکاری شهرداری کرمان، این لوایح با کمترین سطح چالش، بررسی شود.

در ادامه، عشرت کردستانی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر، با آرزوی توفیق برای محسن تویسرکانی، سرپرست شهرداری کرمان، و قدردانی از سعید شعرباف، از مجموعۀ شهرداری کرمان برای اقداماتی که در مراسم سالگرد انجام شد، و برگزاری هفتمین جشنوارۀ پروژه‌های شهری شهرداری، سپاسگزاری کرد و افزود: پروژه‌هایی که در بودجۀ سال گذشته با رویکرد محله‌محور تصویب شد، رضایتمندی عمومی را به‌همراه داشت.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر، پروژه‌ها را رصد می‌کند، گفت: بیشتر پروژه‌های مصوب امسال‌، اجرایی شده و ان‌شاءالله باقی‌ماندۀ آنها هم تا عید نوروز به سرانجام خواهد رسید.

در ادامه، محمدرضا کمساری، نایب‌رییس شورا بیان کرد: جا دارد از دکتر شعرباف تشکر کنیم که نزدیک به دو سال و نیم زحمت مسئولیت شهرداری کرمان را بر عهده داشتند و امیدواریم هرجا که هستند موفق باشند و از آقای تویسرکانی که قبول مسئولیت کردند نیز، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: در مدت یک هفته‌ای که جناب آقای تویسرکانی، کار خود را شروع کرده‌اند، شاهد هستیم که با نگاه میدانی و جهادی خود، بدنۀ شهرداری را به حرکت درآورده‌اند.

نایب‌رییس شورای اسلامی شهر با بیان اینکه پروژۀ فیبر نوری در کرمان، یک خدمت بسیار خوب از سمت مدیریت استان برای شهر کرمان بوده است، گفت: اما بنا به گفته‌های مراجعان، این پروژه معلق مانده و آمار تصادف‌ها و خسارت‌های ناشی از آن، بالاست.

کمساری، با ابراز گلایه‌مندی شدید از متولیان پروژۀ فیبر نوری، تصریح کرد: این کار درستی نیست که مسئولیت خود را بر گردن شهرداری می‌اندازند؛ براساس توافقات صورت‌گرفته، قرار بوده تمام حفاری‌ها با بتن پر شود و پنج سانتی‌متر مانده به سطح آسفالت، به شهرداری تحویل دهند، که این تعهد را انجام نداده‌اند.

وی با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی به مردم درخصوص قصور در اجرای پروژۀ فیبر نوری، افزود: آقایان، افرادی که شاکی هستند را از خود دور می‌کنند با این عنوان که شهرداری تا پول آسفالت و حفاری و … را نگیرد، مجوز نمی‌دهد؛ درحالیکه شهرداری در این پروژه هیچ پولی نگرفته و این پروژه در قالب مشارکت تعریف شده و در این مشارکت هم، آماده‌سازی آسفالت بر عهدۀ شرکت «های‌وب» بوده که به‌دلایل مختلفی از بار این مسئولیت شانه خالی کرده و این موضوع به دوش شهرداری افتاده است.

نایب‌رییس شورا، پایان فروردین‌ماه سال جدید را زمان پایان پروژۀ فیبر نوری دانست و تاکید کرد: برای تکمیل این پروژه باید یک حرکت جهادی صورت گیرد؛ حتی با استفاده از وسایل شهرداری‌های اطراف کرمان؛ چون چهرۀ شهر را خراب کرده و به مال و جان مردم صدمه می‌زند و گویا در این مدت نزدیک به 30 درصد آمار تصادفات را بالا برده است.

کمساری همچنین با اشاره به اینکه شهرداری در مورد شهدای حادثۀ سیزدهم دی‌ماه کم‌کاری کرده، تصریح کرد: در شورا مصوب شده بود دو میدان شهر با هدف گرامی‌داشت شهدای حادثۀ گلزار شهدای کرمان، آذین‌بندی شود و عکس شهدا گذاشته شود، اما می‌بینیم که در تهران، میدانی را برای شهدای کرمان حجله بستند، درحالی‌که در کرمان کار خاصی انجام نشده است.

وی، یادآور شد: در حال‌حاضر، در شهرداری، فارغ از موضوع آماد‌ه‌سازی شهر برای ایام نوروز، هیچ کاری مهم‌تر از بودجۀ 1403 نداریم؛ از سرپرست محترم شهرداری کرمان خواهشمندم بندهای بودجه را به‌طور دقیق ملاحظه، و نظر خود را اعلام کنند، تا خدای‌ناکرده به‌گونه‌ای نباشد که سال آینده شاهد اصلاحیه‌ بودجه‌ها باشیم که به شورا بیاید و اولویت‌ها تغییر کند.

سپس، محمدامین شمسی، رییس کمیسیون گردشگری و میراث‌فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمان، بیان کرد: درخصوص شهدای حادثۀ گلزار شهدای کرمان، قرار بود دو مکانی که حملۀ تروریستی اتفاق افتاده، محصور شود و به یادگار بماند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده و راست‌گرد پل هم آزاد شده و ماشین‌ها تردد می‌کنند.

وی به بنرهایی که به یاد شهدای حادثۀ گلزار شهدا در سطح شهر نصب شده، اشاره کرد و گفت: قرار بود یک مکانی به‌عنوان حجله یا یادگاری از این عزیزان در نقاط دیگری از شهر نیز اجرا شود و به یادگار بماند که هنوز انجام نشده است.

در پایان این نشست، علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان، از سعید شعرباف که صادقانه به مردم کرمان خدمت کرد، قدردانی کرد و افزود: برای آقای تویسرکانی به‌عنوان شهردار کرمان هم در مدت باقی‌مانده از این دورۀ شورا و شهرداری، آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم بتوانند خدمات ارزشمند و ماندگاری به مردم کرمان و به شهرداری ارائه کنند.