در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان صورت گرفت:

سرپرست جدید شهرداری کرمان معرفی شد

یکصدو‌ سی و دومین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و سعید شعرباف،شهردار وقت کرمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست،رییس شورای اسلامی شهر کرمان ،ضمن تسلیت به مناسبت شهادت جانسوز امام هادی(ع) ،گفت: امروز برای شخص من سخت ترین روز تصمیم‌گیری است زیرا هم مصادف با شهادت امام هادی(ع) بود و هم با پذیرش استعفای شهردار روبه‌رو بودیم، شهرداری که بسیار فردی با ذکاوت، متدین و فعال در خدمت کردن به مردم کرمان بود، مساله این است آقای شعرباف فردی بسیار پاکدست در کار کردن است لذا ذهن کسی به دنبال مسائل فرعی نرود.
علیرضا نادری با اشاره به اهمیت موضوع تقویت مدیریت شهری، افزود: بحث بر سر تقویت مدیریت شهرداری است، ایشان (شهردار سابق) را دوست داریم ایشان فردی متدین است و امید داریم با این تغییر وضعیت شهری بهتر شود و امید داریم در جریان این تصمیم ، سو تفاهمی برای شهروندان پیش نیاید ،چون گمانی‌زنی‌هایی بعضا افراد می کنند که صحت ندارد.
وی گفت: از ابتدای کار شعرباف تا امروز همدلی با ایشان وجود داشته است و به هیچ عنوان بحث‌های خطی و جناحی مطرح نبوده، از این بعد هم در این شورا همین روال ادامه خواهد داشت.  

سپس سیدمحمد موسوی، دبیر اول شورای اسلامی شهر کرمان، به قرائت نامه‌های رسیده به شورا پرداخت و گفت: نامه‌ای از شهرداری به شورا فرستاده شده که در آن خواسته شده مبلغی را به خانواده‌ کارکنان شهید شهرداری کرمان در حادثه تروریستی 13 دی‌ماه بپردازند و از طرح این موضوع در کمیسیون بودجه و با اکثریت آرای موافق این کمیسیون، با پرداخت مبلغ ماهیانه 10 میلیون تومان خبر داد.

در ادامه، با درخواست شهرداری کرمان و با پرداخت ماهیانه مبلغ 10 میلیون تومان به مدت یک سال به خانواده‌های نیروهای شهرداری شهیدشده در حادثه تروریستی 13 دی سال 1402 موافقت شد.

 

رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز در توضیح این اقدام شهرداری و شورای شهر گفت: این کار به این‌ دلیل صورت می‌گیرد که تا زمانی حقوقی برای این خانواده‌ها توسط ارگان‌های مربوط تعیین و برقرار می‌شود، این خانواده‌ها دچار سختی نشوند.

محمدامین شمسی، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه دو تن دیگر از اعضای شهرداری کرمان در خانواده شهدا قرار گرفتند و قرار بود پارک جلوی میدان شورا و شهرداری به نام پارک شهدای شهرداری نامگذاری شود و این اتفاق هنوز نیفتاده است، خواهشمندم این اقدام در دستور کار قرار گیرد؛ ضمن اینکه المان‌های شهدای شهرداری هم به این مکان منتقل و نصب شده است.

در ادامه این نشست، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرمان نیز گفت: با توجه به نامه استعفای شهردار کرمان که در نشست بعدی شورای اسلامی شهر کرمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تاکید دارم با شرایط پیش‌آمده تاثیری در ارسال به‌موقع و بررسی لوایح عوارض شهرداری پیش نیاید؛ چون این مساله در سراسر کشور لازم الاجراست و تا 15 بهمن باید انجام شود.

حسین چناریان تصریح کرد: بنابراین، شهردار باید تاکید کند هرچه زودتر لوایح به شورا فرستاده و به کمیسیون‌های مربوط ارجاع شود.

در ادامه، عشرت کردستانی عضو دیگر شورای اسلامی شهر کرمان گفت: با توجه به افتخاراتی که ورزشکاران جانباز و معلول کرمان در مسابقات آسیایی و کشوری داشتند و براساس مصوبه هیات وزیران و شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای حمایت از ورزشکاران دارای معلولیت در استان‌ها و قانون و تکلیفی که بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده، شایسته است در بودجه سال آینده شهرداری کرمان به این افراد توجه شود.

وی افزود: در قانون هم در این زمینه صراحتا به ساخت اماکن اختصاصی برای ورزشکاران جانباز و دارای معلولیت اشاره شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر کرمان، نداشتن یک فضای اختصاصی بدنسازی برای تمامی گروه‌های دارای معلولیت را یک معضل در استان دانست و ادامه داد: شهرداری باید برای تدارک فضاها و وسایل ورزشی مناسب برای افراد دارای معلولیت، پیش‌قدم باشد.

کردستانی بیان کرد: خوشبختانه شهردار کرمان تاکنون، نگاه مثبتی به این مهم داشته و سال گذشته هم اقدامات خوبی انجام شده، اما به مرحله بودجه نرسید؛ بنابراین، امیدواریم این مساله در بودجه سال 1403 لحاظ شود؛ خصوصاً که ورزشکاران مورد نظر با تمام مشکلات و محرومیت‌هایی که بود، مدال‌های زیادی در مسابقات گانژو آسیا کسب کردند.

گفتنی است در این نشست،موضوع استعفای سعید شعرباف تبریزی از شهرداری مطرح گردید و از سوی اعضای شورا پذیرفته شد و در نهایت محسن تویسرکانی راوری با 10 رای موافق و یک رای ممتنع به عنوان سرپرست شهرداری کرمان معرفی گردید.