در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان عنوان شد:

طرح کاشت 20 هکتار درخت در دامنه کوه های صاحب الزمان(عج)،اقدامی ارزشمند در جهت توسعه فضای سبز شهر کرمان

یکصدو بیست و چهارمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،با حضور رییس، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان برگزار شد.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان،در ابتدای این نشست،ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س)،روز جهانی معلولان را تبریک گفت و افزود:روز جهانی معلولین،فرصتی مغتنم است برای تبریک به انسان های بلند همتی که با باور خود،جهانی را به باور می کشانند و با وجود تمام  موانعی که بر سر راهشان بوده،به موفقیت هایی دست یافته اند که کمتر کسی می تواند به آن ها برسد.

علیرضا نادری در ادامه با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه،افزود:شمار قابل توجهی از فلسطینیان در غزه در اثر حملات صهیونیست ها دچار معلولیت شده اند و در شرایط بسیار دشواری به سر می برند.

وی ادامه داد: سازمان‌های بین‌المللی در دنیا، یک روز را به‌نام روز جهانی معلولان، نامگذاری کرده و حمایت از آنها را در بوق و کرنا می‌کنند، اما همه آنها در شرایطی که هر روز صدها انسان به خاک و خون کشیده می‌شوند، ساکت می‌مانند و نمی‌بینند که هر روز صدها نفر توسط همین جنایتکاران که روز جهانی معلولان را در جهان معرفی کرده‌اند، در غزه معلول می‌شوند.

وی تصریح کرد:انشاالله به زودی جهان شاهد فروپاشی هیمنه پوشالی رژیم صهیونیستی و نابودی این جنایتکاران خونخوار خواهد بود.

دبیر دوم شورای اسلامی شهر کرمان،در ادامه این نشست با اشاره به نامه رسیده از شهرداری کرمان درخصوص اصلاحیه بودجه، گفت: در این نامه، بودجه خرید ماشین‌آلات و تجهیزات حمل‌ونقل عمومی، شهری و ترافیکی، بازآفرینی شهری، احیای مرکز محله «گلبازخان» و نیز تعمیر و نگهداری کارخانه بتن، کسر شده و کمک به سازمان‌های مردم‌نهاد، تعمیر و نگهداری کارخانه آسفالت و خرید لوازم و تجهیزات عمرانی افزوده شده است که جمع کل این فرایند، شش‌ونیم میلیارد تومان است.

محمدامین شمسی افزود: شهرداری کرمان در این نامه، برای موارد طرح‌شده، اصلاح درخواست بودجه داشته است.

در ادامه، شهردار کرمان، در توضیح این درخواست شهرداری گفت: درخصوص ردیف افزوده‌شده برای خرید لوازم و تجهیزات عمرانی، با توجه به نیازی که به ساخت دیوار بتنی داشتیم، دستگاهی را برای ساخت سریع دیوار بتنی خریداری کردیم تا بتواند همزمان ۱۰ دیوار بتنی «4 در 2.5» بسازد تا نیاز به دیوارهای بتنی به‌ویژه در پلاک ۲۹۷۵، برطرف شود.

سعید شعرباف افزود: این افزایش خرید، ناظر به باقی‌ماندۀ ردیفی است که برای خرید دستگاه ساخت دیوار بتن لازم است؛ البته کارخانه ساخت بتن وجود داشت، اما از آنجاکه باید هزینه خرید این دستگاه، به‌صورت شفاف مشخص شود، در صحن شورا مطرح شد.

وی به نیاز کارخانه آسفالت به تعمیرات نیز اشاره کرد و ادامه داد: طی بررسی‌های انجام‌شده، این کارخانه به تعمیرات مختلف با هزینه حدود ۱۲ میلیارد تومان نیاز دارد.

شهردار کرمان، از هزینه‌کرد مبلغ دو میلیارد تومان در حوزه آسفالت در امسال، خبر داد و خاطرنشان کرد: محله گلبازخان یک ردیف پنج تا هفت میلیارد تومانی دارد که با توجه به اینکه مجموعه دانشگاه و میراث‌فرهنگی در حال بررسی طرح نهایی این محله هستند، بیش از 4.5 میلیارد تومان از این ردیف را در سال‌جاری نمی‌توانیم استفاده کنیم. 

وی اظهار داشت: در مورد سرویس‌دهی به معلولان نیز با توجه به اینکه «ون‌های» شهرداری ۲۵ روز پیش پلاک شده‌اند، تقریباً دوماه‌ونیم ابتدای سال تحصیلی برای سرویس‌دهی به معلولان از دست رفته است؛ بنابراین، تصمیم گرفته شد بر مبنای همان عدد و رقم سال گذشته، هزینه این مدت سرویس‌دهی را پرداخت کنیم.

شهردار کرمان خاطرنشان کرد: همچنین طرحی را با متولیان امور معلولان برای باقی‌مانده سال بررسی کردیم که طی آن قرار شد ون‌ها در شیفت صبح تا ظهر، به آنها واگذار شود و بقیه روز برای خطوط خاص در اختیار شهرداری باشند.

شعرباف، این سرویس‌دهی به معلولان را با استفاده از ۲۰ ون و برای خدمت‌رسانی به ۳۰۰ نفر معلول اعلام کرد و ادامه داد: البته فعلاً نزدیک به سه ماه است که سرویس‌دهی توسط بخش خصوصی انجام شده که باید هزینه آن را پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه اگر با تأیید شورای اسلامی شهر، ون‌های شهرداری در اختیار نماینده و مسئول جامعه معلولان قرار گیرد، باید هزینه سرویس‌دهی بازتعریف شود، یادآور شد: سال گذشته، پرداخت‌ها طبق تعرفه‌های موجود بود؛ امسال هم قرار شده مسئولان جامعه معلولان، طرحی برای استفاده از این ون‌ها به ما پیشنهاد دهند که به‌محض دریافت، آن را به شورا، ارائه خواهیم کرد.

در ادامۀ این توضیحات، با اصلاح بودجه با هشت رأی موافق از مجموع هشت عضو حاضر شورای شهر موافقت شد.

در ادامه، دبیر دوم شورا، به قرائت نامه‌های مردمی و شهرداری کرمان به شورا پرداخت و بعد از بررسی آنها، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان به بیان دغدغه‌ها و مسایل موجود و آنچه در کمیسیون‌های متبوع آنها گذشته بود، پرداختند.

محمدامین شمسی اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد بخش‌هایی که باید در اجرای پروژه فیبر نوری رعایت شود، رعایت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه برای ترمیم نیز، باید به‌جای بتن که زود تخریب می‌شود، از همین الان از آسفالت استفاده شود، بر دراختیار داشتن نقشه اجرای فیبر نوری نزد شورای اسلامی شهر، تأکید کرد.

رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط‌ زیست شورا نیز، بر بازدید شهرداری از آسفالت بعد از فیبر نوری و کیفیت آن تأکید کرد.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز، از راکبان موتورسیکلت‌های سطح شهر خواست هنگام تردد از مکان‌هایی که فیبر نوری در آنها در حال اجراست و کانال‌هایی که به‌همین دلیل حفر شده، احتیاط کنند.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا نیز گفت: اداره برق ۵۰ میلیارد تومان برای اجرای روشنایی رینگ شهر، از شهرداری کرمان دریافت داشته؛ درحالی‌که می‌توانست از پست‌های برق نزدیک‌تر، کابل برق را انشعاب دهد و این هزینه زیاد را به شهرداری تحمیل نکند.

منصور ایرانمنش، با بیان اینکه البته اداره برق یک ارگان دولتی است و محدودیت‌های خاص خود را دارد، گفت: اما مسأله حفاری‌هایی که این شرکت برای انتقال برق از این پست انجام داده، ادامه‌دار است و ترمیم هم نمی‌شود.

وی ادامه داد: مانند حفاری در خیابان شهید مطهری و در محدوده پارک شهید مطهری که پس از یک ماه، همین‌گونه مانده و باعث ترافیک به‌ویژه در ساعات پیک شده است؛ بنابراین، باید تذکر داده شود که کار را سریع‌تر انجام دهند.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا گفت: خوشبختانه روشنایی رینگ دور شهر هم با کمک شهرداری به‌زودی تأمین می‌شود، اما مقرر شده بود لامپ‌های دسته‌دومی که از این محل جمع‌آوری می‌شود، در سطح شهر استفاده شود که نیاز به پیگیری دارد.

عشرت کردستانی، عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز با تبریک روز جهانی معلولان گفت: این روز را به همه معلولان به‌ویژه به قهرمانان جانباز و توان‌یاب استان کرمان که در مسابقات پارالمپیک آسیا شگفتی‌ساز شدند، تبریک می‌گویم.

وی از «سینا ضیغمی‌نژاد»، به‌عنوان مدال‌آورترین فرد کشور در این مسابقات نام برد و برضرورت تقدیر ویژه از وی تاکید کرد.

کردستانی خاطرنشان کرد: از آقایان «مهدی‌زاده» و «مهرابیان»، دو فوتبالیست فوتبال هفت‌نفره کرمان نیز که شگفتی‌ساز شدند و در مسابقات اقیانوسیه مدال طلا گرفتند و نیز قهرمانان ناشنوا که مدال‌های زیادی آوردند نیز، تقدیر می‌کنیم.

وی افزود: مسئولان استان باید به‌طور ویژه به وظایفی که در راستای قانون جامع حمایت از معلولان دارند، عمل کنند.

این عضو شورای اسلامی شهر کرمان ادامه داد: مهمترین دغدغه‌ افراد دارای معلولیت در استان، نداشتن سالن اختصاصی ویژه بدنسازی معلولان است؛ سالن‌های سطح شهر هم وسایل متناسب ندارند و یا پله دارند؛ بنابراین، ساخت یک سالن بدنسازی ویژه معلولان مهمترین دغدغه و آرزوی جامعه معلولان استان است که امیدواریم شهرداری به فکر آن باشد.

کردستانی در ادامه، گفت: از شهردار و همکاران شهرداری به‌خاطر دغدغه‌ای که در کاشت درختان مثمر و بومی کرمان داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم همانگونه که دغدغه مقام معظم رهبری(ره) و گروه‌های مردمی است، طرح کاشت یک میلیارد درخت در کرمان هم اجرا شود و منابع طبیعی و دیگر ارگان‌های مسئول از الگوی شهرداری در کاشت درختان مثمر و بومی استفاده کنند.

رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا نیز، با تشکر از شهرداری کرمان و گروه‌های مردمی برای آغاز پروژه کاشت درختان مثمر در مساحت ۲۰ هکتار، گفت: امیدوارم این طرح ادامه‌دار باشد و به کمک طرح بنیادینی که به کمک منابع طبیعی در کل کشور در حال اجراست، کاشت درختان و گسترش فضای سبز در کرمان رشد و توسعه داشته باشد.

سیدمحمدصادق تقوی همچنین با اشاره به دفن لجن حاصل از تصفیه فاضلاب توسط شرکتی که فاضلاب را در کرمان اجرا می‌کند، در سطح زمین در جاده زرندی تصریح کرد: متأسفانه هیچ تدبیری از سمت محیط‌زیست و فعالان محیط‌زیست در این مورد اندیشیده نشده است.

وی افزود: این مسأله آسیب زیاد و خطرناکی به شهر و شهروندان کرمان می‌زند؛ شهردار هم بارها تذکرات لازم را به‌صورت مکتوب به نهادهای مسئول ارسال کرده و وظیفه خود را انجام داده، اما متأسفانه بهداشت محیط و محیط‌زیست تاکنون، جلوی این کار را نگرفته‌اند و این دفن غیراصولی و غیربهداشتی، همچنان ادامه دارد.

تقوی در بخش دیگر سخنان خود گفت: پیشنهاد من به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون ماده هفت که مربوط به فضای سبز و درختان است، این است که برای آگاهی مردم و اینکه بدانند نمایندگان شورا و شهرداری در این کمیسیون با نهایت وسواس و دلسوزی در حال پیگیری مسایل هستند، آرای کمیسیون ماده هفت را به‌صورت شفاف در سایت شفافیت قرار دهد.

وی در ادامه، مناسبت روز جهانی معلولان را به تمام افراد دارای معلولیت، تبریک گفت و تأکید کرد: باید قدر این افراد را دانست و تلاش کرد تا یک شهر زیست‌پذیر برای آنها فراهم شود.

تقوی پیشنهاد داد از ظرفیت ناوگان ون‌های شهرداری برای سه گروه حساس زنان باردار، سالمندان و افراد داری معلولیت استفاده شود و برای این سه گروه، سرویس‌دهی اختصاصی وجود داشته باشد.

رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا، از شهرداری و شورای اسلامی شهر، تقاضا کرد از قهرمانان پارآسیایی استان کرمان، تجلیل مناسبی صورت گیرد.

تقوی،همچنین روز دانشجو را هم تبریک گفت.

در ادامه، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا، با بیان اینکه نشست محله‌ای این هفته در محل مسجد «انصارالمهدی» واقع در خیابان شهید مصطفی خمینی (شهاب) کوچه شماره ۴۵ برگزار خواهد شد، گفت: امیدواریم این ارتباط با مردم استمرار داشته باشد.

محمود بابایی افزود: همچنین در ایام فاطمیه(س) دوم، در شهر کرمان میزبان شهدای گمنام هستیم و با توجه به اینکه مسأله تبلیغات و فضاسازی برعهده شهرداری است، شهرداری باید با اطلاع‌رسانی و آماده‌سازی به‌موقع شهر را در دستور کار قرار دهد.

رییس کمیسیون میراث فرهنگی و گردشگری شورا نیز در ادامه، با تبریک روز دانشجو و روز جهانی معلولان گفت: اتفاق خوبی در زمینه کاشت درخت طی پروژه کاشت ۲۰ هکتار درخت در کرمان رقم خورد و همکاری خوبی که منابع طبیعی در این موضوع دارد، باعث رخ‌دادن یک اتفاق خوب در فضای سبز شهر کرمان خواهد شد.

محمدامین شمسی، در مورد پروژه فیبر نوری شهر کرمان نیز گفت: احساس می‌کنیم نظارت بر این پروژه که ناظر آن شهرداری است، ضعیف است و همکاران شهرداری باید تمرکز بیشتری بر این موضوع داشته باشند.

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا نیز با تبریک روز دانشجو گفت: روز گذشته نیز، روز قانون اساسی بود که در ۱۲ و ۱۳ آذر سال ۱۳۵۸ به همه‌پرسی گذاشته شد و با 99.5 درصد رأی موافق به تصویب و تأیید مردم رسید.

محمد امینی‌زاده، با اشاره به فرموده حضرت امام‌خمینی(ره) مبنی بر اینکه قانون اساسی بزرگترین ثمره جمهوری اسلامی است، ظهار داشت: بنابراین، شهرداری و سایر مجموعه‌های دولتی باید به این مسأله توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی ادامه داد: اصول قانون اساسی که بندبند آن مایه افتخار است، این ظرفیت را دارد که توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان، در تابلوهای سطح شهر بازخوانی شود.

امینی‌زاده، در بخش دیگر صحبت‌های خود اظهار داشت: در هفته گذشته آقای ایرانمنش خواستار ورود آقای استاندار به موضوع پل شهدای خلبان شدند، اما در این یک هفته هیچ پیگیری مشاهده نشد.

وی گفت: معارض‌های این پروژه بیش از یک‌ماه‌ونیم کار را متوقف کرده‌اند و علی‌رغم هزینه‌ای که به شرکت‌های حفار داده می‌شود، حفاری انجام نمی‌شود.

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا تصریح کرد: گاهی معارض‌ها، مردم هستند و شهرداری باید پیگیری کند، اما معارض‌های فعلی این پروژه، دولتی هستند؛ بنابراین، باید با کمک آقای استاندار و بازدیدی که انجام می‌دهند، این مشکل رفع شود.

امینی‌زاده افزود: مسأله‌ای که می‌تواند در استان حل‌وفصل شود، چه لزومی دارد که به هیات‌وزیران ارجاع شود.

وی تصریح کرد: نزدیک ۶۰ روز است که با تعطیلی این کار، حدود ۱۵۰ میلیون تومان ضرر ایجاد شده، کار پیش نرفته و دورنمایی برای حل این مسأله وجود ندارد.

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورا همچنین از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان برای پیگیری جهت واگذاری سهم شهرداری از پساب فاضلاب تقدیر کرد و با بیان اینکه امیدواریم با این اقدام کیفیت فضای سبز شهر کرمان، در خور شأن مردم کرمان، بهسازی شود، گفت: از شهردار می‌خواهیم این تعهد را پیگیری کنند و هفته آینده گزارش آن را به شورا ارایه دهند.