در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:

ضرورت ساماندهی طرح جامع گلزار شهدای کرمان

یکصدو بیست و سومین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،با حضور رییس، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان برگزار شد.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان،در ابتدای این نشست،ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: به فرموده حضرت امام خمینی(ره)، فاطمه زهرا(س)، مقتدای زنان مسلمان ایران و جهان است؛ چراکه تمام ابعادی که برای زن و برای یک انسان متصور است، در فاطمه زهرا(س)، وجود دارد و در شخصیت متعالی او جلوه‌گر شده است.

در ادامه این نشست،دبیر شورای اسلامي شهر کرمان، مصوبات کمیسیون‌ها را مطرح و به مصوبه کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا درخصوص طلب شرکت «جهاد نصر» اشاره کرد.

سیدمحمد موسوی گفت: مطالبات این شرکت مربوط به صورت‌وضعیت سال ۹۵ و پروژه‌های عمرانی در آن سال‌ها بوده که از آن زمان تاکنون، در هزینه‌های شهرداری منظور نشده است.

وی، به مفقود‎شدن اسناد مربوط به طلب این شرکت اشاره و خاطرنشان کرد: طبق صورت‌جلسه‌ای که شهرداری به شورا ارسال کرده، این شرکت از شهرداری طلبکار است که با طرح این موضوع در کمیسیون بودجه و مصوب‎شدن آن، مقرر شد طلب شرکت جهاد نصر از محل دیون پرداخت شود.

در این خصوص محمود بابایی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان، به عدم پیگیری برای پرداخت این طلب از سال ۹۵ اشاره کرد و بر لزوم بررسی و ارجاع این موضوع از طریق مراجع قضایی تأکید کرد.

در این خصوص، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرمان،‌ ماهیت دولتی و نیمه‎دولتی‎بودن این شرکت را اعلام کرد و با بیان اينکه ما موظف هستیم، طلب شهروندان و پیمانکاران را پیگیری کنیم، افزود: به‌دلیل مفقود‌شدن اسناد مربوطه، شهرداری در فرایندی مشخص، اقدامات قانونی انجام داده و در جلسه‌ای مشترک با حضور شهردار درخصوص پرداخت بدهی به این شرکت به نتیجه رسیده است.

حسین چناریان، با بیان اینکه ارجاع به مراجع قانونی هرچند در برخی از پرونده‎ها درست است، اما اعتماد مردم و پیمانکاران برای ادامۀ همکاری با شهرداری دچار خدشه می‌شود، افزود: بنابراین، از آنجاکه در شهرداری نتیجه نهایی برای پرداخت طلب گرفته شده و شک‎‌وشبهه‌ای در این خصوص وجود ندارد، نیاز نیست این طلب از طریق مراجع قانونی پیگیری شود.

وی تصریح کرد: از هفته گذشته تاکنون، سه فراخوان داشتیم، اما شرکت‌کننده‌ای اعلام حضور نکرده است؛ بنابراین، عدم پرداخت طلب پیمانکاران، به بی‌اعتمادی بیشتر دامن می‌زند.

سعید شعرباف، شهردار کرمان نیز، به برگزاری جلسات مکرر در این خصوص اشاره و خاطرنشان کرد: در بعضی از جلسات خودم حضور داشتم و از آنجاکه بخشی از اسناد وجود داشت و بخشی دیگر مفقود شده بود؛ پرونده به‌صورت مفصل با حضور مسئولان شهرداری بررسی شد و چون موضوع مربوط به تقاطع غیرهمسطح «شهید الله‌دادی» بود، تصمیم گرفته ‎شد مطالبه جهاد نصر تعیین‎تکلیف شود.

در ادامه، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، با پرداخت طلب شهرداری به شرکت جهاد نصر موافقت کردند.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، در ادامه، به موضوع تقاضا برای کفن و دفن بستگان پرسنل شهرداری و هزینه‎های آن اشاره و خاطرنشان کرد: شهرداری در این خصوص دو آرامستان «مسجدصاحب‎الزمان» و «بهشت کریمان» را مشخص کرده و درخصوص بخشودگی هزینه کفن و دفن بستگان درجه اول پرسنل رسمی و قراردادی شهرداری و نیروهای شرکتی در صورت فوت، از شورای شهر تقاضای تعیین‌تکلیف کرده که با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر، این درخواست به تصویب رسید.

سیدمحمد موسوی، دستور کار بعدی را مربوط به نامه شهرداری به استناد مکاتبه با اداره اوقاف و امورخیریه و اعلام از مراجع دیگر در مورد تقاضای یکی از خیران شهر کرمان به نام خانم «مطهری» اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات خیرخواهانه این فرد در زمینه‎های مختلف، طبق تقاضای این خیّر و با درنظر‎گرفتن خدمات ایشان، یک عدد صورت‎قبر در آرامستان «صاحب‎الزمان» به‌صورت رایگان برای این فرد درنظر گرفته شده که این موضوع با تصویب در کمیسون خدمات‌شهری، در صحن علنی شورا مطرح و با آن موافقت شد.

وی موضوع بعدی را مربوط به درخواست «موکب معراج شهدای کرمان» دانست و ادامه داد: با توجه به فعالیت این موکب در اربعین، درخصوص جابه‎جایی خادمان اعزامی، مبلغ ۱۰۱ میلیون تومان هزینه شده و این افراد درخصوص هزینه مدنظر از شورای اسلامی شهر درخواست مساعدت و کمک کردند که با این موضوع در کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‏گذاری شورا، موافقت شده است. در ادامه، موضوع مورد موافقت اعضای شورای اسلامی شهر قرار گرفت.

موسوی، نامه بعدی را مربوط به درخواست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان، به شورای اسلامی شهر کرمان، در مورد پرداخت تخلفات ساختمانی، دانست و با اشاره به اینکه این پرونده به کمیسیون ماده ۷۷ ارجاع و در این کمیسیون رأی گرفته شده است، اظهار کرد: طبق نامه اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با توجه به اینکه عوارض درنظرگرفته شده در اعتبارات امسال این اداره‌کل پیش‎بینی‎نشده، تقاضا شده پرداخت مبلغ مذکور به سال ۱۴۰۳ ارجاع شود که این موضوع مورد توافق اعضای شورای اسلامی شهر قرار گرفت.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، به مصوبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر، برای ساخت تندیس مفاخر شهر کرمان اشاره کرد و با بیان اینکه براساس لیست تنظیم‎شده، مفاخر شهر کرمان اولویت‎بندی و تعداد آنها درنظر گرفته شده است، از تصویب این طرح در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان خبر داد.

در ادامه، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان، با بیان اینکه این موضوع از یک‌سال پیش در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار گرفته و در این خصوص با کارشناسان، جلسات متعددی برگزار شده است، افزود: تصمیم گرفته شد در گام اول، فراخوانی اعلام و از دستگاه‎های مختلف اداری درخواست شود تا مفاخر و مشاهیر خود را به شهرداری معرفی کنند که براین اساس همکاری‎های لازم انجام و لیست مفاخر ارسال شد.

محمود بابایی افزود: لیست مفاخر، در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مطرح و جدولی بر این اساس تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه تیم کارشناسی متشکل از شورا و شهرداری در مورد 60 نفر از مفاخر شهر کرمان اعلام نظر و لیست را خلاصه‎تر کردند، اظهار کرد: با بررسی کارشناسی، لیست مفاخربه ۲۴ نفر رسیده است.

بابایی، گفت: این لیست به شورای اسلامی شهر ارجاع و طبق فرم‎های طراحی‎شده، از تمام اعضای شورای شهر، نظرخواهی و در یک جدول، موارد تحلیل شده است.

وی با اشاره به محدود‎بودن بودجه شهرداری برای ساخت المان‎های مدنظر بیان کرد: طبق اولویت‎های تنظیم‌شده، این اقدام انجام و طبق جانمایی مناسب، تندیس و سردیس مفاخر در شهر نصب می‎شود.

امینی‌زاده، رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر کرمان نیز  گفت: با توجه به هویت تاریخی، فرهنگی و مذهبی‎بودن شهر کرمان، ترکیب انتخاب‎شده از مفاخر باید شامل شهدا، شخصیت تاریخی، ادبی و مذهبی باشد؛ بنابراین، پیشنهاد می‎شود تا 10 یا 15 نفر اول با ترکیب مناسب، در اولویت قرار گیرید.

محمود بابایی، 10 نفر اول این لیست را، اسامی منتخب شامل  شهید باهنر، شهید یوسف اللهی، بی‌بی‌جلیله قوامی‌راد، خواجوی کرمانی، آیت‌الله حقیقی،  شهید ایرانمنش، شهید لنگری‌زاده، سرهنگ سخایی، آیت‌الله جعفری و بانو طاهره صفارزاده ذکر کرد و گفت: ساخت تندیس و سردیس این افراد در اولویت قرار گرفته است.

سعید شعرباف، شهردار کرمان نیز، به انتشار فراخوان استقبال از بهار تا چند روز آینده اشاره کرد و با بیان اینکه طبق فراخوان، ساخت المان‎ها به هنرمندان سفارش داده می‎شود، گفت: بودجه کمیته زیبا‎سازی نیز مشخص است؛ بنابراین، اگر قرار باشد هر 10 سردیس مدنظر، توسط شهرداری و باکیفیت مشخص ساخته شود، ممکن است به لحاظ مالی مقدور نباشد.

در ادامه، مصوبه کمیسیون فرهنگی مبنی بر ساخت 10 سردیس در سال‌جاری تصویب شد.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، در ادامه، به نامه شهرداری درخصوص فعالیت «قرارگاه جهادی کریم اهل بیت(ع) شهرداری کرمان» و ارسال نیرو به عتبات عالیات اشاره کرد و گفت: این موضوع در کمیسیون بهره‎وری مطرح و مورد تصویب قرار گرفته است.

در این خصوص، سیدمحمد‎صادق تقوی، رئیس کمیسسیون هوشمند‎سازی، بهره‌وری و شفافیت شورای اسلامی شهر گفت: پیرو درخواست این قرارگاه درخصوص گرفتن مجوز برای اعزام آخرین گروه نیروهای شرکتی شهرداری با هدف خدمت‎رسانی در زمینه تنظیف و اقدامات عمرانی در نجف اشرف، این موضوع در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا نیروها با هدف درنظر گرفته‌شده، به محل اعزام شوند.

وی با اشاره به ایجاد مزیت معنوی برای نیروهای اعزام‌شده، افزود: شرایط اعزام نیروها و جوانب کار، مدنظر قرار گرفته تا به بهترین وجه ممکن نیروها به نجف اشرف اعزام شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز، با اشاره به اینکه اعزام نیروها به عتبات، اثرات معنوی خوبی به‌همراه دارد، گفت: درست نیست شهرداری هزینه‎ای متحمل شود.

علیرضا نادری، با تأکید بر اینکه شهرداری طبق قانون موظف است داخل محدوده شهری هزینه کند، نه خارج از شهر، افزود: از آنجاکه شهرداری هزینه نیروها را پرداخت می‎کند و این افراد در جای دیگر مشغول به‌کار می شوند؛ درخصوص نوع سازِکارنیروهای اعزامی و عهده‎گیری مسؤولیت‎های آنها باید تدابیری اندیشید.

وی بیان کرد: اعزام نیروها نباید خللی در کار ایجاد کند و در صورت نبود نیروها، مسؤولیت‎ها باید تقسیم شود؛ در غیر ‌این‌صورت، طبق قانون با اعزام نیروها مخالف هستم.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر کرمان نیز درخصوص اعزام نیروها به «نجف اشرف»، گفت: یک مدیر به‌همراه گروه اعزام می‎شود و نیروهای کارمندی اعزام‌شده نیز، مرخصی می‎گیرند، اما تصمیم‎گیری برای نیروهای شرکتی با مشخص‎شدن جایگزین، برعهده سرکارگر است.

محمد امینی‎زاده، با بیان اینکه جابه‎جایی و رفت‎وآمد نیروها و اسکان برعهده شهرداری نیست، اظهار کرد: اگر قرار است در سال آینده همکاری شود، باید پیشنهادات فرهنگی ازسوی شهرداری ارائه و در بودجه گنجانده شود.

وی افزود: بنابراین، با مشخص‌شدن سازِکار نیروهای اعزامی، هزینه چندانی برعهده شهرداری نیست و مانعی برای آن وجود ندارد.

حسین چناریان، رئیس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‎گذاری شورای اسلامی شهر کرمان نیز، با اشاره به اینکه نظر مخالفی برای اعزام کارکنان نیست، افزود: با ارزیابی این شرایط به این نتیجه می‎رسیم که اعزام کارکنان به عتبات عالیات، تغییرات مثبتی را در روحیه، شرایط زندگی و اعتقادی آنها ایجاد می‎کند و مشارکت کارکنان در این کار ارزشمند، مثبت است و اثرات مثبتی را به‌همراه دارد.

در ادامه، مصوبه شورا به رأی گذاشته شد و کلیات آن مورد موافقت قرار گرفت.

در ادامه این نشست، اعضای شورا موضوعات مختلف در سطح شهر و مطالبات مردم از شهرداری را مطرح کردند.

رئیس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر کرمان، بر ایجاد بازارچه‎های عرضه محصولات موردنیاز مردم ازسوی شهرداری تأکید کرد و با اشاره به اینکه در بودجه امسال 10 میلیارد تومان برای این منظور پیش‎بینی شده بود، اما تنها پنج میلیارد آن باقی مانده و کاری هنوز انجام نشده است، گفت: قرار بود بازارچه‌ای در شهرک شهید مطهری ایجاد شود، اما لغو شد؛ بنابراین، از شهرداری می‎خواهیم با توجه به زمین‌هایی که در اختیار دارد، دو قطعه‌زمین برای این منظور اختصاص دهد و کار را شروع کند.

فتح‌الله مویدی، در ادامه، با استناد به مصوبات شورا در مورد اعلام ریز محاسبات شهرداری در پروانه ساختمانی و شفاف‌بودن آن برای شهروندان، از شهردار خواست در سربرگ شهرداری با درج شماره پرونده و مهر و امضای محاسبه‎کننده، این اطلاعات در دو برگ ثبت شود و به اطلاع شهروند برسد.

وی آن را حق قانونی مردم دانست و از رییس شورا و شهردار خواست به این موضوع توجه کرده و آن را محقق کنند.

نادری، رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز تصریح کرد: در اصلاح فرایندهای شهرداری، ریز محاسبات دیگر دستی نیست و به‌صورت سسیستمی ثبت می‎شود؛ بنابراین، با مهر و امضای محاسبه‎کننده، محاسبات و هزینه‎ها معلوم است و مقرر ‌شده در کمیسیون بهره‌وری و هوشمند‎سازی، این موضوع مطرح شود.

شهردار کرمان نیز اعلام کرد: این درخواست مدنظر قرار می‎گیرد و بر این اساس، فرمی مشخص، طراحی، و از هفته آینده به مناطق پنج‎گانه شهری، ابلاغ می‎شود.

سعید شعرباف، با بیان اینکه زمین مدنظر برای ایجاد بازارچه عرضه محصولات موردنیاز مردم، ازسوی راه و شهرسازی به فرد دیگری واگذار شده است، اعلام کرد: در این خصوص پنج قطعه‌زمین داریم که در روند سرمایه‌گذاری گذاشته شده است، اما دو زمین، یکی در محدوده میدان شهدا و دیگری در محدوده بلوار غدیر برای این منظور وجود دارد.

وی ادامه داد: یک قطعه‌زمین با کاربری مشخص و تحت مالکیت شهرداری، به‌منظور ایجاد بازارچه در بلوار غدیر دو وجود دارد و برای این منظور در نظر گرفته شده که امیدورام  با همکاری شورا، تعیین‌تکلیف شود.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرمان هم، به ایجاد وقفه در ساخت تقاطع غیرهمسطح «شهدای خلبان» و پایین‌آمدن سرعت کار اشاره کرد و گفت: مقرر شد شهرداری از روند پیشرفت کار گزارشی ارائه کند.

منصور ایرانمنش، به وجود دو معارض ازجمله تجهیزات برق و ساختمان محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: علی‎رغم مشخص‌شدن پیمانکار، اداره برق همکاری لازم را نکرده است؛ بنابراین، لازم است با حضور استاندار، پیگیری‎های لازم انجام شود تا شاهد طولانی‎شدن روند پروژه و خسارت واردشده به شهرداری نباشیم.

وی اجرای روکش آسفالت را خوب ارزیابی کرد و با اشاره به مشخص‎شدن اولویت معابر، افزود: با وجود اینکه بعضی از مسیرها بسیار نامطلوب است، در لیست وجود ندارند که ازجمله آن می‎توان به بلوار هوانیروز اشاره کرد که امیدورایم در اولویت سال آینده قرار گیرد.

ایرانمنش، در ادامه، کند‎شدن روند پروژۀ فاضلاب شهری را مطرح کرد و با اشاره به اینکه به گفته پیمانکار، کار طبق قرارداد در سال ۱۴۰۳ پایان می‎یابد، گفت: 30 درصد انشعابات واگذار شده و تاکنون، 3700 خانوار امتیاز داده شده است.

وی نقاط حادثه‌خیز شهر کرمان و بالابودن آمار تصادفات را نیز قابل توجه دانست و ادامه داد: ۵۳ نقطه حادثه‌خیز در شهر کرمان وجود دارد که با رفع عیوب به ۱۹ نقطه رسیده است، اما اصلاح نقاط دیگر به کندی پیش می‎رود.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرمان همچنین به اقدامات خوب برای نصب دوربین‎های پایش تصویری اشاره و خاطرنشان کرد: ۴۰ عدد دوربین در سطح شهر وجود داشت که تعداد آنها به ۸۰ دوربین خواهد رسید و در هوشمند‎سازی و روان‎سازی ترافیک موثر است.

ایرانمنش همچنین بر لزوم توجه بیشتر به خانه شهر تأکید کرد و از مسئولان خواست به‌دلیل ثبت ملی‎بودن این اثر، از آن محافظت کنند.

در ادامه، رئیس کمیسسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‏گذاری شورای اسلامی شهر کرمان، به مطالبه مردم برای سروسامان‌دادن به معتادان متجاهر از طریق گرمخانه‎ها اشاره کرد.

حسین چناریان، همچنین با اشاره به فصل بارندگی، از شهردار خواست در محله‎های جدید که شرایط آسفالت ندارند، با شن‎ریزی و هم‎سطح‌کردن معابر، مشکل مردم به‌صورت موقت برطرف شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرمان نیز، با اشاره به اینکه پایان‌نیافتن بعضی از اقدامات منجر به تلخ‌شدن شیرینی آن نزد مردم می‎شود، اظهار کرد: بازگشایی خیابان بهمنیار، پس از چندسال، کاری پسندیده ازسوی شهرداری است و با وجود اینکه برای تملک، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه شده، اما 35 روز بلاتکلیف مانده است.

محمدرضا کمساری، این منطقه را تجاری‎ترین نقطه شهر دانست و اعلام کرد: این وضعیت، منظر خوبی ندارد و باید کار به آخر برسد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه چهارمین سالگرد شهید حاج‌قاسم سلیمانی، هنوز متوجه نشدیم که چه کسی مسئول گلزار شهدا، بوستان قائم و اقدامات آن است، گفت: دوسال بر سر اجرای نقشه جامع گلزار شهدا تأکید داریم، اما اقدامی انجام نمی‎شود.

کمساری، مسئله جدی در گلزار شهدا را تأمین پارکینگ و سرویس بهداشتی کافی ذکر کرد و افزود: تکلیف جانمایی پارکینگ در آن محدوده مشخص نیست؛ اگر تغییراتی هم داده شده و براساس طرح جامع بوده، حرفی وجود ندارد، اما در شورای شهر طرحی ندیدیم.

وی افزود: بعد از دوسال‌ونیم، متوجه شدیم متولی اقدامات گلزار شهدا نیستیم و مردم هم بدانند که شهرداری متولی گلزار و پردیسان قائم نیست.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرمان، تصریح کرد: به نظر می‏رسد کارهایی انجام می‎شود که شهرداری مطلع نبوده؛ بنابراین، از شهردار می‎خواهیم توضیح دهد و ما به‌عنوان عضو شورا نظارت و پیگیری کنیم.

وی بر برگزاری مراسم سالگرد به بهترین نحو ممکن تأکید کرد و از شهردار خواست تا پایان سال، طرح جامع گلزار شهدا و متولیان آن برای شورای اسلامی شهر مشخص شود.

کمساری، تأکید کرد: اگر طرح‎هایی در محدوده شهری به مصوبه نیاز دارد، در ابتدای کار در اختیار شورا گذاشته شود.

شهردار کرمان نیز، با بیان اینکه شهرداری در مجموعه پردیسان قائم(عج)، متولی خدمت‎رسانی در حوزۀ تنظیف، حفظ فضای سبز و آبرسانی است و در مواقعی چون سالگرد سردار دلها نیز اقدامات ویژه‎ای ازجمله آسفالت معابر، جدول‎گذاری و ساخت پارک را دنبال می‎کند، گفت: ایده اولیه طرح جامع گلزار شهدا، ازسوی دست‎اندرکاران طراحی شده و در سطوح کلان، طرح اولیه ارائه ‌شده در حال بررسی است، اما اینکه طرح چه زمانی و با چه منبع مالی اجرا می‌شود، هنوز مشخص نیست.

شعرباف ادامه داد: اجرای طرح جامع گلزار شهدا به مصوبه شورا نیاز دارد، اما اقدامات انجام‎شده در گلزار، تحت نظر کمیته عمرانی است که شهرداری یکی از اعضای آن شناخته می‎شود.

وی افزود: کمیته عمرانی بر سالگرد چهارم ناظر است و طبق مصوباتی که دارد، برای جانمایی پارکینگ، تأمین امکانات و فضای مدنظر، ازجمله زائرسرا اقدام می‎کند.

شهردار کرمان تأکید کرد: ارتباطی بین این کمیته و طرح جامع وجود ندارد و طرح جامع در حد طرح اولیه است، اما بر حسب نیاز و با توجه به نزدیک‎بودن سالگرد، اقداماتی ازسوی کمیته عمران شروع شده است.

شعرباف همچنین در مورد آزادسازی کنار زیرگذر آزادی در خیابان بهمنیار گفت: کار شهرداری به پایان رسیده، اما تملک یک ملک در مسیر اجرای طرح، نهایی نشده است، اما تا زمان نهایی‌شدن تملک، از سازمان عمران خواستیم که آسفالت محدودۀ مشخص را انجام دهند.

وی میزان هزینه‎شده برای آزاد‎سازی این مسیر را 100 میلیارد تومان معادل ساخت 10 پارک محله‎ای خوب در شهر کرمان و کاری بزرگ دانست.

در ادامه، محمود بابایی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان، درگذشت دو عالم بزرگ ازجمله آیت‌الله شاکری و حجت‌الاسلام تویسرکانی را تسلیت گفت و به درپیش‎بودن سالگرد رحلت آیت‎الله جعفری، اشاره کرد و پیام رهبر معظم انقلاب درخصوص درگذشت آیت‎الله جعفری را قرائت کرد.

محمد‎امین شمسی، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورا نیز در این نشست،بر ترویج فرهنگ و روحیه بسیجی در جامعه تأکید کرد و به بخشی از بیانات حضرت امام خمینی(ره) در خصوص بسیج اشاره کرد.