در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، مطرح شد:

ضرورت راه اندازی بازارچه‌های محله ای از تولید به مصرف،در نقاط مختلف شهر

یکصد و نوزدهمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان،با حضور رییس،اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست،رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه و تهدید اخیر وزیر رژیم اسراییل به استفاده از بمب اتمی در غزه،گفت:این تهدیدات نشانگر خوی وحشیانه و جنگ طلبانه صهیونیست ها است و ماهیت خونخواری و ضد بشری این رژیم کودک کش را بیش از پیش برای جهانیان روشن ساخته است.

علیرضا نادری افزود:این جنایات فجیع و هولناک نشان دهنده این است که خوی درندگی آنها سیری ناپذیر است و دست از نسل کشی و کشتار مردم بی دفاع بر نمی دارند.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی سعی دارد با هدف قرار دادن زنان و کودکان،عزم و اراده مردم فلسطین را در ایستادگی و مقاومت در برابر این رژیم ،تضعیف کند،تصریح کرد:مردم غزه با تکیه بر خداوند متعال،به مقاومت و ایستادگی خود ادامه می دهند و انشالله به زودی به حول و قوه الهی، جهان شاهد شکست و نابودی این رژیم منحوس خواهد بود.

محمد امین شمسی در ادامه مصوبات و نامه های رسیده از مردم و شهرداری را مطرح کرد و با اشاره به درخواست اصلاح بودجۀ شهرداری، گفت: شهرداری درخواست اصلاح بودجه جهت تعمیر پایانه مسافربری به مبلغ سه میلیارد تومان، جهت ساماندهی آرامستان صاحب‌الزمان(عج) و احداث محوطۀ پردیسان قائم(عج) به مبلغ دو میلیارد تومان، زیرسازی آسفالت معابر و خرید قیر به مبلغ 55 میلیارد تومان، جهت تأمین اعتبار برق ساروج‌پارس مبلغ 29 میلیارد و 900 میلیون تومان و جهت تأمین اعتبار تجهیز و راه‌اندازی مرکز پایش تصویری مبلغ 32 میلیارد تومان را داشته که در کمیسیون بودجه موافقت شد.

این درخواست در نشست علنی نیز با پنج رأی موافق به تصویب رسید.

وی همچنین به چند مورد درخواست اصلاح کاهش و افزایش در بودجه شهرداری اشاره کرد و افزود: در بخش کاهشی، به مواردی ازجمله درخواست کسر از محل ردیف جدول‌گذاری خیابان «کاج»، مرمت محوطۀ مقبرۀ «خواجه اتابک»، حمایت از برنامۀ مدیریت محله و طراحی و نظارت بر اجرای تقاطع‌های غیرهمسطح رینگ شهر، اشاره شده است.

شمسی افزود: درخواست اصلاح بودجۀ شهرداری شامل حدود 13 میلیارد و 600 میلیون تومان کاهش و همین مبلغ افزایش در برخی موارد ازجمله اجارۀ ماشین‌آلات، زیباسازی سیما و منظر شهری، بازسازی و مرمت ساختمان جدید شهرداری منطقه پنج، اجارۀ ساختمان و سایر مستحدثات و طراحی و نظارت پروژه‌های عمرانی است که در کمیسیون بودجه با جدول پیوست شهرداری موافقت شد.

رییس کمیسیون هوشمندسازی، شفافیت و بهره‌وری شورا در این خصوص گفت: با حذف کامل بودجۀ مربوط به جدول‌گذاری و زیرسازی و آسفالت خیابان «کاج» مخالفم.

سیدمحمدصادق تقوی، افزود: موقعیت این خیابان‌ مهم است و نباید جدول‌گذاری آن به‌خاطر مشکلات حقوقی که پیش آمده، به‌طور کل حذف شود؛ می‌توان ردیفی را که برای زیباسازی منطقه سه از این محل اختصاص داده شده، از جای دیگری تأمین کرد.

رییس کمیسیون حقوقی شورا نیز به‌عنوان مخالف اظهار داشت: خیابان «کاج»، معارض حقوقی ندارد؛ تفکیکی شرکت زغال‌سنگ است که سهم خود را برداشته و سهم شهرداری را هم داده و الآن معابر باید آزاد شود؛ در نقشۀ تفکیکی هم مشخص است.

محمد امینی‌زاده افزود: نکتۀ دیگر اینکه اگر جدول‌گذاری حذف شود، بودجۀ آسفالت این خیابان هم حذف خواهد شد و نکتۀ دیگر اینکه به زیباسازی منظر شهری منطقه سه اضافه می‌شود؛ درحالی‌که هیچ‌یک از مناطق، واحد مجزای زیباسازی ندارند.

وی یادآور شد: شرکت زغال‌سنگ در بلوار «آیت‌الله صدوقی» هم باید عقب‌نشینی کند، اما آنجا هم همکاری نمی‌کند.

حسین چناریان، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا هم به‌عنوان موافق، بیان کرد: در ارتباط با کسر پنج میلیارد تومان از ردیف جدول‌گذاری خیابان «کاج» با توجه به توضیحات شهردار منطقه سه مبنی بر اینکه پس از مراجعات مکرر جهت عقب‌نشینی دیوار شرکت زغال‌سنگ، مدعی شده‌اند عده‌ای از کارکنان این شرکت به این موضوع اعتراض می‌کنند، پیشنهاد شد معادل پنج میلیارد تومان که از این ردیف کسر می‌شود، برنامه برای نقاط دیگر در منطقه سه بدهند که ارائه شد.

شهردار کرمان هم در توضیح این موضوع، با بیان اینکه مسئله قانونی در ارتباط با شرکت زغال‌سنگ وجود ندارد، افزود: پس از رأی کمیسیون ماده 100 شکایتی به سیستم قضایی کردند که استعلام شده، اما هنوز پاسخی داده نشده که این دیوارهای جدیدالاحداث باید باشد یا همان دیوارهای‌ قدیم؟

سعید شعرباف ادامه داد: برای مسیر اصلی زغال‌سنگ هنوز مجوز اجرا از سیستم قضایی به ما داده نشده، با اینکه رأی را گرفتیم؛ رقم دو میلیارد تومان اجارۀ ماشین‌آلات هم قرار است در احداث پارک خطی روبه‌روی تالار فرهنگ استفاده شود و درمجموع این پنج میلیارد تومان در پروژه‌های منطقه سه به ترتیب اولویت صرف خواهد شد.

در ادامه، شمسی، به موضوع تکلیف شهرداری جهت نصب دیوار پیش‌ساخته در محوطۀ پشت ساختمان مرکز درمان و کاهش آسیب‌های ماده 16 اشاره کرد و گفت: به‌دلیل عدم وجود ردیف بودجه، در کمیسیون بودجه تصویب نشد.

منصور ایرانمنش، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا در این رابطه بیان کرد: حتماً ملاحظاتی بوده که به شهرداری تکلیف شده، اگر لازم است باید جابه‌جایی در بودجه انجام شود.

شهردار کرمان هم در پاسخ، خاطرنشان کرد: یک آیین‌نامه مصوب ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی وجود دارد که براساس آن، شهرداری‌ها باید حمایت‌هایی از مراکز کمپ ماده 16 داشته باشند و به استناد این ماده شهرداری‌ها را موظف کرده‌اند و ما گفتیم باید مصوبۀ شورای شهر را هم بگیرد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا هم در این‌باره خاطرنشان کرد: وظیفۀ شهرداری در ارتباط با معتادان متجاهر فقط ایجاد گرمخانه است که تاکنون، هزینه هم شده و تأکید می‌کنیم زودتر به سرانجام برسد.

چناریان تصریح کرد: اخیراً بیش از 300 میلیون تومان از بوستان‌ها سرقت شده که دلیلش معتادان متجاهر هستند و ما وظیفه داریم جایی را برای ساماندهی آنها آماده کنیم.

وی افزود: ضمناً این کمپ در زمینی به مساحت 50 هکتار متعلق به ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده و در اختیار بهزیستی است.

درنهایت با این موضوع، موافقت نشد.

سپس، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورا، به درخواست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان درخصوص تأمین هدایای برگزاری مراسم محله‌ای اشاره کرد که در صحن علنی شورا به تصویب رسید.

شمسی همچنین به مصوبۀ کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا مبنی بر تجلیل از خانوده شهدا با اهدای کارت هدیه اشاره کرد که با توجه به تکراری‌بودن لیست خانواده‌ها، با اصل موضوع موافقت و مقرر شد پس از بازبینی لیست، اقدام شود.

سپس، محمود بابایی، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا بیان کرد: نشست محله‌ای اعضای شورا امشب در مسجدالائمه واقع در انتهای خیابان «جهاد» برگزار می‌شود.

در ادامۀ این نشست، رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط زیست شورا بیان کرد: دورۀ قبل پیگیر راه‌اندازی بازارچه‌های محله‌ای بودیم، اما اقدامی نشد؛ در این دوره هم از همان ابتدا تأکید داشتیم بازارچه‌های محله‌ای از تولید به مصرف در چند نقطه از شهر ایجاد شود تا اجناس ضروری با قیمت پایین‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار گیرد.

فتح‌الله مویدی، همچنین با اشاره به بودجۀ 10 میلیارد تومانی که برای سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری کرمان در این خصوص گذاشته شده بود، تصریح کرد: با این وجود هیچ اقدامی نشد حتی پنج میلیارد تومان از این بودجه را هم کسر کرده‌اند؛ فقط پنج میلیارد تومان باقی مانده که امیدواریم جای دیگری هزینه نشود.

وی افزود: گفته شده که زمینی به مساحت دو هکتار در شهرک «شهید مطهری» برای احداث ایستگاه آتش‌نشانی پیش‌بینی شده که خواهش می‌کنم بخشی از این زمین در حد ایجاد یک سوله برای راه‌اندازی بازارچۀ محلی در اختیار سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری گذاشته شود.

رییس کمیسیون خدمات‌شهری، بهداشت و محیط زیست شورا درخصوص سدمعبر هم بیان کرد: برای تحویل حدود 10 ماشین جدید به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری، می‌گویند باید ماشین‌هایی را که در اختیار دارید، تحویل دهید تا این 10 ماشین را بدهند؛ به این ترتیب، نیروهای این سازمان برای مقابله با سدمعبر دچار مشکل خواهند شد.

مؤیدی ادامه داد: هفتۀ گذشته بازدیدی از سطح شهر داشتیم و متأسفانه پیاده‌روها توسط اصناف مختلف اشغال شده و این مسئله مردم را رنج می‌دهد.

سپس، رییس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورا با انتقاد از تأخیر در اجرای پروژۀ فیبر نوری، گفت: این پروژه در زمان تصویب قرار بود دوماهه اجرا شود، اما الآن سه ماه گذشته و هنوز شروع نشده است؛ یک بخش کوچک هم که اجرا شده، در مسیر حفاری مشکلات زیادی ایجاد کرده بود.

محمدامین شمسی خاطرنشان کرد: تجمیع و ساماندهی انبارهای سازمان‌ها و مناطق، اتفاق خوبی است، اما شنیده‌ایم برخی شهرداران مناطق در این خصوص همکاری نمی‌کنند؛ خواهش می‌کنم پیگیری شود که این طرح سریع‌تر اجرا شود.

در ادامه، شهردار کرمان، درخصوص خودروهای خریداری‌شده برای سازمان ساماندهی مشاغل شهری، خاطرنشان کرد: برای تقویت گروه انضباط شهری، 10 ماشین نو برای سازمان ساماندهی مشاغل شهری و دو ماشین هم برای اجراییات فضای سبز خریداری شده؛ سه ماشین هم به گشت جدید پسماند، اختصاص داده شده است.

سعید شعرباف افزود: پیش از این، پنج ماشین برای ساماندهی سدمعبر داشتیم؛ اما در حال حاضر، 15 ماشین جدید به حوزۀ اجراییات اختصاص داده شده است.

شهردار کرمان ادامه داد: درخصوص افزایش نیروهای سازمان ساماندهی مشاغل در حوزۀ اجراییات هم معاون خدمات‌شهری پیشنهادی مطرح کرده که پس از جمع‌بندی نهایی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی، 12 نیروی جدید در قالب شش اکیپ دونفره به این حوزه اختصاص داده خواهد شد.

شعرباف تصریح کرد: یک فرصت سه ماهه نیز داده‌ایم که اگر در سه ماه اتفاق خاصی در حوزۀ سدمعبر نیفتد، ساختار اجراییات را تغییر دهیم و به مناطق واگذار ‌کنیم.

وی درخصوص راه‌اندازی بازارچه‌های محلی هم بیان کرد: یک زمین در محدودۀ پارک «شهید مطهری» و یک زمین هم در غدیر داریم که پس از کلنگ‌زنی، سریع کار شروع خواهد شد؛ سه زمین هم برای احداث بازارچۀ محلی ازطریق سرمایه‌گذاری مشخص شده است.

شهردار کرمان در پاسخ به علت تأخیر پروژۀ فیبر نوری، گفت: به‌دنبال فراخوان از سمت شورای تأمین کشور، کل های‌وب حدود یک‌ماه‌ونیم در کشور جمع‌آوری و بر نصب حدود 700 دوربین در تهران متمرکز شد؛ ضمن اینکه یک مصوبه‌ای هم وزارت کشور داده که خطوط بین‌راهی را به های‌وب واگذار کرده است.

شعرباف افزود: طبق صحبت‌هایی که شده، قرار است از هفتۀ آینده کار را با 13 ترنچر شروع کنند و در بازۀ زمانی یک‌ماه‌ونیم به پایان برسانند.

وی همچنین درخصوص تجمیع انبارهای سازمان‌ها و مناطق شهرداری، خاطرنشان کرد: انبارهای شهرداری منطقه یک جمع‌آوری شده و منطقه پنج هم آماده تجمیع است؛ در ادامه، انبارهای مناطق دو، سه و چهار هم تجمیع می‌شود.

شهردار کرمان افزود: ممکن است شهرداران وسیله‌ای را نیاز داشته باشند که گفته‌ایم اگر وسیله‌ای را لازم دارید، اعلام کنید و بقیه را تحویل دهید.

در ادامه ، نایب‌رییس شورا، به موضوع ماموریت های شهردار کرمان اشاره کرد و گفت:پاسخ ایشان به میزان و عملکرد ماموریت هایشان قانع کننده نبوده است.

محمدرضا کمساری با اشاره به مناظره‌ای که قرار بود روز گذشته بین دو عضو شورا برگزار شود، گفت: این مناظره به دلیل اینکه بدون حضور رسانه‌ها اثری نداشت، برگزار نشد.