در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان مطرح شد:

سرمایه گذاری شهرداری کمک خوبی به حوزه مسکن و رفع رکود در ساخت و ساز می کند

یکصد و دوازدهمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با حضور رییس،اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار و معاون فرهنگی شهردار کرمان برگزار شد.

علیرضا نادری، رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این نشست،میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام ،پیامبر صلح و دوستی، عدالت و مهربانی،حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) و همچنین فرا رسیدن هفته وحدت را تبریک گفت.

وی در ادامه  با اشاره به اتفاقات خارق‌العاده‌ای که همزمان با ولادت پیامبر(ص) رخ داده است،افزود:همراه با میلاد حضرت محمد(ص)، طاق کسری ترک برداشت و فروریختن ۱۴ کنگره طاق کسری از نتایج میلاد پیامبر اسلام (ص) است که اتفاق افتاد.

نادری افزود: به تعبیر حضرت امام خمینی(ره) در سال ۱۳۶۴ فرو ریختن ۱۴ کنگره طاق کسری  پیام آور این است  که در قرن چهاردهم، نابودی نظام سلطه  را به همراه داشته است.

وی تصریح کرد:خوشبختانه امروز شاهد این فروپاشی هستیم،بلوک شرق که امروز اثری از آن نیست و بلوک غرب که در حال تاخت و تاز و جنایت و غارت است نیز رو به افول است و همچنین نتانیاهو،رییس جمهور اسراییل که به گفته خودش روزی در سازمان ملل در خصوص انرژی هسته‌ای ایران صحبت کرد و جهان را ترساند،اما امروز در تنگه خیبر در عربستان تا تنگه جبل الطارق در مراکش،همه در حال تغییر و دگرگونی است که سردمدار همه این تحولات ایران است و این امر مایه مباهات است.

وی این پیشرفت ها،تحولات و دگرگونی ها را به همگان تبریک گفت.

در ادامه این نشست، دبیر اول شورای اسلامی شهر کرمان، ضمن تبریک به ‌مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)، به نامه‌های رسیده از مردم و شهرداری کرمان اشاره کرد و گفت: شهرداری کرمان، نامه‌ای با پیوست متن تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و معاونت پرورشی آموزش و پرورش کرمان به این شورا ارسال کرده که در کمیسیون مطرح شده و با شش رأی موافق، به ‌تصویب رسیده است.

سیدمحمد موسوی افزود: برگزاری اردوهای یک‌روزۀ دانش‌آموزی، آشنایی با مفاخر کرمان و برگزاری رویدادهای متناسب، ایجاد نگارخانه، تأسیس تماشاخانه و برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی و هنری و استفاده از امکانات و ظرفیت‌های دوطرفه، ازجمله مواردی است که در متن تفاهم‌نامه آمده است.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، تفاهم‌نامه یادشده را مثبت ارزیابی کرد و افزود: به نظر می‌رسد در برخی موارد این تفاهم‌نامه، کلیات و ابهاماتی وجود دارد که باید روشن و رفع شود.

رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورا نیز گفت: موضوع همکاری آموزش‌و‌پرورش درخصوص سرویس‌دهی مدارس نیز باید در این تفاهم‌نامه آورده شود.

منصور ایرانمنش، با بیان اینکه سرویس‌دهی مدارس، امسال با چالش مواجه شد، اظهار داشت: از شهردار می‌خواهیم این موضوع را بررسی و به‌صورت جدی پیگیری کند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان هم گفت: باید در تفاهم‌نامه، میزان و جزییات همکاری کاملاً مشخص باشد تا بعدها بین طرفین مشکلی پیش نیاید و هیچ مورد کلی و قابل تفسیر توسط طرفین، وجود نداشته باشد.

محمد امینی‌زاده، رییس کمیسیون حقوقی و نظارت شورا نیز با تأکید بر اینکه متن مورد بحث، یک تفاهم‌نامه است و قرارداد نیست و هیچ بار مالی برای طرفین ندارد، گفت: این تفاهم‌نامه بین سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و معاونت پرورشی سازمان آموزش و پرورش بسته شده و امکان اضافه‌شدن نکته موردنظر آقای ایرانمنش در آن، وجود ندارد.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا نیز در ادامه، هر نوع همکاری در حوزۀ آموزش و پرورش را اولویت دانست و افزود: اگر تذکری وجود دارد، درخصوص موارد قانونی تفاهم‌نامه است؛ وگرنه همه با کلیات این نوع همکاری‌ها موافق هستیم.

معاون فرهنگی شهردار کرمان هم با بیان اینکه پیش از این نیز با آموزش‌وپرورش و انجمن اسلامی دانش‌آموزان، فعالیت‌های مشترکی داشته‌ایم، افزود:‌ اما چون قرار شد سطح این نوع فعالیت‌ها ارتقا پیدا کند، تلاش کردیم کار شکل رسمی‌تری به خود بگیرد.

شیخ‌شعاعی افزود: این تفاهم‌نامه، هیچ بار مالی را برای ما ایجاد نمی‌کند، اگر هم قرار باشد در جایی هزینه‌ای صرف شود، در قالب همان ردیف و مجوزهایی که داریم، انجام خواهد شد.

در ادامه، این تفاهم‌نامه، با هشت رأی موافق، یک رأی مخالف و یک رأی ممتنع، مورد تصویب قرار گرفت.

دبیر شورای اسلامی شهر کرمان، به نامه دیگر شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری کرمان درخصوص جشنواره ملی «نان» که قرار است از یازدهم تا چهاردهم مهرماه جاری برگزار شود، یک میلیارد و 500 میلیون تومان تأمین اعتبار درخواست کرده که در جدول پیوست نامه به تفکیک آورده شده است.

موسوی توضیح داد: البته این نامه در کمیسیون مربوط مورد بررسی قرار نگرفته و برای تصمیم‌گیری، به صحن علنی شورا آورده شده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی شهرداری کرمان نیز گفت: در کمیسیون‌های فرهنگی و گردشگری شورا در سال گذشته، جشنواره‌های نان، کودک و شعر مقاومت مطرح شد و قرار بود جشنوارۀ نان نیز در سال 1401 برگزار شود، اما به‌دلیل مسائلی که در حوزۀ نان و گندم اتفاق افتاد، این جشنواره به سال 1402 موکول شد.

شیخ‌شعاعی، با بیان اینکه در سازمان فرهنگی، حدود 15 میلیارد تومان ردیف بودجه فرهنگی داریم که تاکنون، نزدیک 6 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است، گفت: هزینه‌های این جشنواره براساس پیش‌بینی‌ها، یک میلیارد و 500 میلیون تومان است که برای برگزاری جشنواره‌ای با این ابعاد، رقم بسیار پایینی است و امیدواریم بیش از این هزینه نشود.

معاون فرهنگی شهردار کرمان، درخصوص محل برگزاری جشنوارۀ ملی نان کرمان نیز گفت: چندین مکان را برای برگزاری جشنواره بررسی کردیم، اما چون به آب، گاز و سایر امکانات نیاز داشتیم، درنهایت تصمیم گرفتیم این جشنواره در محوطۀ شهرداری مرکز برگزار شود.

شیخ‌شعاعی، در رابطه با برگزاری این جشنواره توسط شهرداری کرمان نیز گفت: دو دیدگاه وجود دارد؛ یکی اینکه شهرداری را صرفاً مسئول آسفالت و کارهای عمرانی بدانیم و نگاه دیگر اینکه شهرداری را در حوزۀ فرهنگی هم مسئول بدانیم.

وی افزود: فارغ از موضوع احیای نان سنتی و محلی و اصلاح فرهنگ تولید و مصرف نان، مسألۀ برندسازی و هویت‌سازی‌ است و چون استان کرمان دارای نان محلی است، شهرداری را در هویت و برندسازی دارای مسئولیت می‌کند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان افزود: 35 نوع نان محلی در شهر کرمان داریم که برای این شهر هویت‌ساز است؛ بنابراین، شهرداری در این حوزه پیشگام شده است.

محمدرضا کمساری، نایب رییس شورای اسلامی شهر کرمان نیز، بر محافظت از فضای سبز اطراف برگزاری این جشنواره به‌دلیل حرارت تنورهای گلی تأکید کرد که معاون فرهنگی شهردار در پاسخ گفت: همکاران ما در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری در تمام مدتِ برگزاری جشنواره، کنار ما هستند و در این زمینه مراقبت می‌کنند؛ ضمن اینکه نیروهای سازمان آتش‌نشانی شهرداری هم تمام‌وقت حضور دارند.

در ادامه، نامه شهرداری کرمان درخصوص برگزاری جشنواره ملی نان در صحن علنی مطرح و با توجه به آیین‌نامه داخلی شورا و تصویب دوفوریت، با پیشنهاد شهرداری کرمان با 9 رأی موافق و یک رأی ممتنع موافقت شد.

موسوی، دبیر شورای اسلامی شهر کرمان در ادامه، به نامگذاری هفته قبل شورای اسلامی شهر کرمان در مورد پارک «نان و نانوا» واقع در بلوار «قدس» اشاره کرد و گفت:در این راستا مقرر شد المان‌های این پارک، در محوطه شهرداری مرکز نصب و این محدوده به نام پارک «شهدای شهرداری» نامگذاری شود.

کمساری افزود: همچنین در کمیسیون فرهنگی با نامگذاری بخشی از بلوار «امام رضا(ع)» در محدودۀ شهرک «الهیه» به نام «شهید هاشمی‌نژاد» موافقت شده بود، اما به درخواست خانواده شهید، مقرر شد خیابان حدفاصل خیابان «پیروزی» تا انتهای خیابان «ادیب» (بلوار جلوی مسجد قائم) به نام این شهید بزرگوار مزین شود.

در ادامه، رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا به موضوع سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: تاکنون، دو پروژۀ سرمایه‌گذاری بلوار «حمزه» و زمین «تبریزچی» انتهای خیابان «امام جمعه» به مرحلۀ عقد قرارداد رسیده است.

چناریان افزود: آوردۀ پروژۀ انتهای خیابان «امام جمعه» از نظر قیمت زمین و پروانه ساختمانی، بیش از 300 میلیارد تومان است و در پروژۀ بلوار «حمزه» هم سرمایه‌گذاری خوبی شده است.

وی ادامه داد: این اقدام قابل تقدیر است و به نظرم برای اولین‌مرتبه در این دورۀ شورا اتفاق افتاده است.

چناریان بیان کرد: این قراردادها باید مورد دقت و نظارت جدی کارشناسان قرار گیرد تا به یک آورده و سرمایه مناسب برای شهرداری کرمان تبدیل شود.

 

وی افزود: سهم سرمایه‌گذاری شهرداری در شش‌ماهه نخست سال‌جاری در این پروژه محقق شده است.

چناریان ادامه داد: در برآورد سهم شهرداری با سرمایه‌گذار مذاکره کردیم که دو درصد به سهم شهرداری از میزان توافق اولیه اضافه شد.

وی با اشاره به اینکه کل پروژه ۲۸ هزار مترمربع است، گفت: در مجموع شهرداری سهمی به میزان ۳۸ درصد را در این پروژه توافق کرده که صورت‌جلسه شد.

وی افزود: در مجموع اقدامات فرایند کار و مشارکت سرمایه‌گذار و شهرداری در این پروژه‌ها مطلوب ارزیابی شده است.

رییس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورا تأکید کرد: کارشناسان خبره حوزه حقوقی و سرمایه‌گذاری باید در حوزۀ ضمانت اجرایی و تنظیم مفاد قرارداد حضور داشته باشند تا دچار مشکل نشویم. 

چناریان افزود: دقت در مسائل فنی و تغییرات و نرخ تورم باید دقیق محاسبه شود؛ ضمن اینکه کارشناسان باید در جلسات تخصصی حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه بازار ساخت‌و‌ساز راکد شده است، گفت: حرکت خوب شهرداری کمک خوبی به حوزۀ مسکن خواهد بود.