در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تاکید شد:
ضرورت اقدام جدی برای احداث پارکینگ طبقاتی جهت رفع کمبود پارکینگ در شهر کرمان

یک‌صدوچهارمین نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان با حضور رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان برگزار شد.

علیرضا نادری، رییس شورای اسلامي شهر کرمان، در ابتدای این نشست ضمن تسلیت ایام شهادت و سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) و آرزوی قبولی عزاداری ها و توسلات در این ایام حزن انگیز،گفت:از پروردگار متعال می خواهیم ما را در زمره رهروان راستین آن امام بزرگوار قرار دهد و عزاداری دلسوختگان حرم حسینی در این ایام، به‌ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورا، مقبول درگاه خداوند قرار گیرد.

در ادامه،منشی شورای اسلامي شهر کرمان،مصوبات کمیسیون‌های این شورا را مطرح نموده و به مصوبه کمیسیون بودجه، در خصوص تعیین‌تکلیف تابلوهای تبلیغاتی «هیات رزمندگان اسلام»، اشاره کرد.

محمد امینی‌زاده، گفت: پیرو مذاکرات شورا و شهرداری نسبت به تعیین‌تکلیف تابلوهای تبلیغاتی در اختیار «هیات رزمندگان اسلام»، طبق قرارداد سال‌های گذشته، شهرداری صورت‌جلسه‌ای را به‌منظور اظهارنظر اعضای شورای اسلامی شهر، به شورا ارسال کرده است.

وی با اشاره به اینکه طبق این صورت‌جلسه، از پنچ تابلوی در اختیار هیات رزمندگان اسلام، بهره‎برداری از تابلوی میدان شهدای سرآسیاب و میدان بیرم‌آباد به‌صورت کامل به شهرداری واگذار شده است، یادآور شد: در خصوص تابلوهای باقی‌مانده، سهمیه شهرداری در هر فصل، بهره‌برداری به‌مدت ۱۲ روز مشخص شد و غیر از آن، مالکیت تابلوها در اختیار هیات رزمندگان اسلام گذاشته شد و این هیات طبق قرارداد سه‌ساله، علاوه بر مالکیت، موظف به تعمیر و نگهداری از تابلوها شده است.

امینی‌زاده، با اشاره به اینکه بعد از پایان قرارداد نسبت به این موضوع تعیین‌تکلیف نشده است، افزود: نسبت به تعیین ۳۰ درصد سهم شهرداری و ۷۰ درصد سهم هیات رزمندگان اسلام، مخالف هستم؛ چراکه درصد تعیین‌شده، موضوع قابل دفاعی نیست و صرفه و صلاح شهرداری در آن رعایت نشده است.

وی تأکید کرد: بند دوم قرارداد مبتنی بر سهم ۳۰ درصدی شهرداری برای بهره‌برداری از تابلوها، باید اصلاح و ملاحظه‌های لازم در نظر گرفته شود.

شهردار کرمان، نیز با اشاره به اینکه موارد مطرح در صورت‎جلسه، موارد اختلافی بوده و متن قراداد همچنان طبق روال سابق است، از بررسی پنج تابلوی مدنظر در این قرارداد خبر داد.

وی افزود: تعمیر و نگهداری تابلوها برعهده هیات رزمندگان و مالکیت طبق قرارداد «بی‌او‌تی» برعهده هیات رزمندگان است.

شعرباف افزود: طبق قرارداد اولیه، هیات رزمندگان اسلام پس از اتمام زمان بهره‎برداری، می‌تواند تابلوها را بردارد و باتوجه به حق ایجاد شده، تابلوها متعلق به هیات است.

چناریان رئیس کمیسیون بودجه منابع پایدار و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر کرمان، به شهردار کرمان، یادآور شد: طبق قانون درآمدهای پایدار، فضاهای تبلیغاتی درون‌شهری برعهده شهرداری است و اینکه مالکیت تابلوها در اختیار هیات رزمندگان اسلام گذاشته شده، اشتباه است و این موضوع باید در قرارداد اصلاح شود.

در ادامه در خصوص اظهارنظر در مورد صورت‌جلسه شهرداری و تعیین‌تکلیف تابلوهای تبلیغاتی هیات رزمندگان اسلام، این موضوع به تصویب نرسیده و برای بررسی بیشتر به کمیسیون بودجه برگشت داده شد.

همچنین در مصوبه‎ای دیگر، اعضای شورای اسلامی شهر با پیشنهاد شهرداری مبنی بر انتقال حساب از بانک ملت به بانک رسالت و افتتاح حساب جاری نزد بانک رسالت به منظور پرداخت حقوق پرسنل، موافقت کردند و این درخواست مورد تصویب اعضای شوراي شهر، قرار گرفت.

در ادامه این نشست، منشی شورای اسلامی شهر کرمان، به نامه شهرداری با موضوع آسفالت اشاره کرد و گفت: شهرداری کرمان در سال ۱۴۰۲ درنظر دارد، برای آسفالت معابر در مناطق یک، سه، چهار و پنج، از طریق مناقصه عمومی با مبلغ ۴۸ میلیارد و ۵۹۸ میلیون و ۴۶۵ هزار و ۲۶۰ تومان به مدت چهار ماه با نحوه پرداخت ۵۰ درصد نقد و مابقی به صورت تهاتر با زمین و پروانه ساختمانی، اقدام کند.

محمد امینی‎زاده، افزود: دراین نامه شهرداری از شورای شهرخواسته تا با استناد به بند ۱۴ ماده ۸۰ قانون شوراها  و بند ۹ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، موافقت و مراتب را برای اقدامات بعدی به شهرداری، ابلاغ کند.

وی، اعلام کرد: معابر مدنظر، طبق  مناقصه، در کمیسیون شهرسازی مطرح و با نامه شهرداری موافقت شده، اما همچنان مخالفت‌هایی با این درخواست وجود دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر کرمان، در توضیح مخالفت خود با مصوبه کمیسیون عمران و شهرسازی، بر انجام کارهای عمرانی ازجمله آسفالت شهر به‌صورت کادر امانی تاکید کرد و گفت: شهرداری به‌صورت کادر امانی کار بیشتری می‌تواند انجام دهد.

علیرضا نادری، با اشاره به بهبود وضعیت نقدی شهرداری و امکانات موجود، ادامه داد: کمبود ماشین‌آلات، با قرارداد اجاره قابل جبران است و به نفع شهرداری است که به‌صورت امانی کار کند؛ چراکه پیمانکاران ممکن است به‌خوبی نیروهای شهرداری عمل نکنند و بیشتر به‌دنبال سود و منفعت خود باشند.

در ادامه، امینی‌زاده با واگذاری آسفالت به پیمانکار موافقت کرد و با یادآوری اینکه در حال حاضر از تمام ظرفیت سازمان عمران و بازآفرینی فضای شهری شهرداری، برای زیرسازی معابر و کوچه‎ها، استفاده می‌شود، گفت: به منظور استفاده از فرصت باقی‌مانده، قبل از شروع فصل بارش، لازم است کار در اسرع وقت به‌صورت مناقصه، انجام شود.

وی ادامه داد: برای هر منطقه یک ماه زمان در نظر گرفته شده و ضریب تعدیل بر اساس فهرست‌بهای آسفالت، بانک مرکزی است.

حسین چناریان، نیز تصریح کرد: تعدیل براساس فهرست‌بها انجام می‌شود و حتماً باید در قراداد قید شود تا بعداً مشکلی به‌وجود نیاید.

در ادامه، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرمان، با ذکر اینکه ضریب تعدیل آسفالت چندین سال است که هماهنگ با تورم، افزایش نیافته است، گفت: اینکه شهرداری امکاناتی در اختیار دارد، قابل قبول است، اما ظرفیت بهره‌برداری از امکانات وجود ندارد و ترجیح بر این است که کار آسفالت به پیمانکار واگذار شود.

منصور ایرانمنش، به اجرای پروژه فاضلاب و تخریب بعضی از معابر شهر اشاره کرد و افزود: نیاز است هرساله برنامه‎ای را برای آسفالت معابر پیش‎بینی کنیم و امسال تاکید داریم آسفالت معابر قبل از زمستان انجام شود.

وی با بیان اینکه با تکمیل امکانات شهرداری، کادر امانی مانعی ندارد، به اجرای پروژه فاضلاب و تخریب معابر اشاره کرد و گفت: روزانه ۱۵۰ مترمربع، از معابر سطح مناطق لکه‌گیری می‌شود، درحالی‌که تخریب معابر برای اجرای پروژه فاضلاب حدود ۴۰۰ مترمربع است.

ایرانمنش، فاصله وضعیت فعلی معابر را با وضعیت ایده‌آل، زیاد، دانست و افزود: مجبوریم با دقت کافی و هزینه کم، آسفالت معابر را پیش ببریم.

محمدرضا کمساری، نایب رئیس کمیسیون شورای اسلامی شهر کرمان، با تاکید بر اینکه بهتراست به‌جای هزینه پرداخت آسفالت به پیمانکار، تمرکز را بر خرید ماشین‎آلات بگذاریم، گفت: اگر فکر می‎کنید قرارداد با پیمانکار در اولویت نیست، هزینه را برای خرید ماشین‎آلات بگذارید و در صورت نبود اعتبار، ردیف را جابه‌جا کنید.

شهردار کرمان، در این خصوص به یکی از پیمانکارها که به نسبت شرایط، با قیمت مناسب کار می‌کرد، اما برای آسفالت کنار رفت، اشاره کرد و گفت: امکان ادامه کار برای او وجود نداشت، چراکه مبلغ توافق‎شده در قرارداد آسفالت، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بود و بیش از آن ردیف بودجه‌ای وجود نداشت.

سعید شعرباف، اقدامات سازمان عمران درخصوص آسفالت معابر هدف و معابر دارای خودیاری، را خوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: به‌زودی تعدادی از ماشین‌آلات را تحویل خواهیم گرفت و تا انتهای سال از ردیف مربوط به خرید ماشین‌آلات، خودروهای مورد نیاز خود را تأمین خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در نظرگرفتن میزان ۴۸ میلیارد تومان، برای آسفالت  ۱۰۰ هزار مترمربع از معابر، در واقع بخشی از قراداد کنسل‌شده قبلی با پیمانکار است. فرآیند آسفالت در منطقه دو، طبق قرارداد انجام شده است، اما برای پیشبرد آسفالت معابر در مناطق دیگر، باید فکری کرد.

در ادامه، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، با درخواست شهرداری برای ادامه اجرای روکش آسفالت، موافقت کردند و مصوبه کمیسیون عمران و شهرسازی مورد تصویب قرار گرفت.

در ادامه، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرمان، به موضوع کمبود پارکینگ در شهر کرمان به خصوص در مناطق تجاری و مراکز پزشکی شهر، اشاره و بر لزوم اقدام جدی برای ساخت پارکینگ طبقاتی تاکید کرد.

منصور ایرانمنش اظهار داشت: ساخت پارکینگ طبقاتی نسبت به ساخت ساختمان تجاری، هزینه زیادی دربر ندارد و به نظر می‌رسد زمین کافی با کاربری پارکینگ در شهر وجود داشته باشد.

در ادامه، شهردار کرمان به ساخت پارکینگ در چهارراه‌ سمیه (طهماسب‌آباد)، گفت: در سال‌جاری، مبلغی را برای ساخت پارکینگ درنظر گرفتیم و زمینی را حدود ۶۰۰ مترمربع در مجاور مکانی که پیش از این بیمارستان قدیم «کرمان‌درمان» بود، به پارکینگ اختصاص دادیم که در حال حاضر، طراحی آن انجام شده و برای آن سرمایه‌گذار نیز تعیین شده است.

سعید شعرباف، افزود: مقرر شده سرمایه‎گذار ساخت پارکینگ را انجام دهد؛ در غیر این‌صورت، شهرداری خود دست‌به‌کار می‌شود و حدود ۱۰۰ پارکینگ را در محل خواهد ساخت.

وی با بیان اینکه بعد از طراحی پارکینگ، منتظر اعلام‎نظر سرمایه‎گذار هستیم، خاطرنشان کرد: قصد داریم در چهارراه سمیه اعلام عمومی انجام دهیم تا کسانی که تمایل دارند زمین‎های بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مترمربع خود را بفروشند، در ساخت پارکینگ با شهرداری، همکاری کنند.

 

شهردار کرمان، از تملک پارکینگ در محدوده مسجد‌الرسول(ص) خبر داد و اظهار داشت: نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان که بخشی از آن در قالب تملک است، برای ساخت پارینگ درنظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: ساخت پارکینگ طبقاتی قطعی است، اما برای ادامه کار منتظر نظر نهایی سرمایه‎گذار هستیم.

در ادامه، فتح‎الله مویدی، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت ومحیط زیست شورای اسلامی شهر کرمان، بر لزوم اطلاع‌رسانی کامل و کافی در خصوص مصوبات کمیسیون‌ها تاکید و با بیان اینکه تعدادی از مصوبات در نامه‌ای به شهرداری ارسال می‎شود، گفت: با توجه به بی‎اطلاع‎بودن از مصوبه، پاسخی برای مردم نداریم.

در این خصوص ایرانمنش، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرمان، پیشنهاد داد به غیر از مصوبات، گزارش کمیسیون‎ها به‌صورت اجمالی در جلسه مطرح شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان، به تعطیلیِ بدون دلیل جلسات کمیسیون‌ها انتقاد کرد و گفت: باید دلیل تعطیلی ذکر و یا با اظهارنظر اعضا در این خصوص، تصمیم‌گیری شود.

محمود بابایی، دغدغه مردم و شهرداری در خصوص تعیین‌تکلیف بعضی از مصوبات از سوی هیات تطبیق، اشاره کرد و گفت: قانون راه را مشخص کرده و طبق نظر وزیر کشور، هیات حل اختلاف که محل حل اختلاف شورای شهر و فرمانداری است، باید در خصوص تعیین‌تکلیف‌کردن مصوبات تشکیل جلسه دهد و در صورتی که بعد از ۲۰ روز اعمال نظر نکند، رأی شورای شهر جاری و قابل ابلاغ است.

بابایی، ادامه داد: بر اساس روال قانونی، آیین‌نامه و طبق نامه وزیر کشور در سال ۹۸ خطاب به استانداران، مبنی بر اجرای مصوبات شورا بعد از مهلت تعیین‎شده ۲۰ روز، تاکید می‎شود که این ابلاغ وزیر، باید مبنای کار قرار گیرد.

در ادامه، حسین چناریان، رئیس کمیسیون بودجه، منابع پایدار و سرمایه‎گذاری شورای اسلامی شهر کرمان، به موضوع انجام معاملات ترک تشریفات در شهرداری اشاره و بر لزوم مطلع‎شدن نماینده شورای شهر از اصل معامله تاکید کرد و گفت: اگر قرار است اقدامی مالی از طریق ترک ‌تشریفات انجام شود، باید جزئیات آن با نماینده شورای اسلامی شهر درمیان گذاشته شود.

در ادامه، رئیس کمیسیون حقوقی، نظارت و ارزیابی شورای اسلامی شهر کرمان، به تخلفات ساختمانی «الماس‌مال» اشاره کرد وگفت: طبق گزارش شهرداری مبنی عدم استحکام بنا در دو ساختمان الماس‌مال تجاری و پزشکی، در کمیسیون ماده ۱۰۰ بدوی، رأی برای تخریب صادر شده است.

محمد امینی‎زاده، در ادامه، گفت: طبق نظر شورای عالی استان‌ها، مصوبات شورای شهر بعد از مهلت ۲۰ روز، قطعی و لازم‌الاجراست که دستورالعمل سال ۹۸ وزیر کشور در این خصوص، بر این موضوع صحه می‌گذارد.

وی تصریح کرد: وزیر کشور در این دستوالعمل به صراحت اعلام کرده که هیات حل‌اختلاف باید ظرف ۲۰ روز به مصوبات رسیدگی و اعلام نظر کند و بعد از مهلت در نظرگرفته شده، مصوبه شورا قابل ابلاغ و اجراست که علی‌رغم اینکه این مصوبه در سال ۹۸ به استانداری ابلاغ شده، اما به شورای اسلامی وقت، اعلام نشده و این موضوع قابل انتقاد است.

امینی‎زاده، افزود: کاملاً مشخص است اگر هیات حل اختلاف، پاسخی در مهلت مشخص‌شده ندهد، مصوبه شورای شهر به شهرداری، قابل ابلاغ است.

وی تاکید کرد: هیات حل اختلاف باید جلسه خود را تشکیل دهد و این موضوع جای سوال است که چرا مطالبه‌ای از سوی رسانه‌ها صورت نمی‎گیرد و احساس تکلیفی در این خصوص وجود ندارد؟

امینی‌زاده، یادآورشد: استانداری باید در این خصوص جدی عمل کند؛ چراکه معطل‌ماندن مصوبات شورای اسلامی شهر، موجب تضعیف حقوق مردم و شهرداری است.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان،در این خصوص گفت:برای مشخص‌شدن موضوع، قانون باید مدنظر قرار گیرد و تفسیر قانون برعهده مرجع بالادستی می باشد.