ضرورت ایجاد تعامل و هم افزایی بین شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

نشست هم اندیشی رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار شد.

در نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار کرمان با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بر مستند‎سازی دو واقعه تاریخی «۲۴ مهرماه» و «۲۴ آذرماه»، به‌عنوان رویدادهای فاخر و منتسب به شهر کرمان و فضای انقلابی این شهر در روزهای حساس پیروزی انقلاب اسلامی، تأکید شد.

در این نشست رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به اهمیت و نقش فرهنگ در رشد و تعالی جامعه ،گفت :وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی فرهنگ در کشور و شهرداری ها متولی خرده فرهنگ و اشاعه فرهنگ شهروندی در شهر می باشند.

علیرضا نادری با بیان اینکه فرهنگ ذاتی نیست و تولید شدنی است، افزود: حوزه فرهنگ نیازمند برنامه ریزی دراز مدت است و برنامه ریزی بلند مدت نیز مستلزم نگاهی ژرف و جامع به مسایل می باشد و بر این اساس برنامه ریزی فرهنگی را می توان کوششی آگاهانه و سنجیده در جهت دستیابی به اهداف مطلوب در حوزه های مختلف فرهنگی دانست.

وی ادامه داد: بسیاری از رفتارهای نادرست و هنجارشکنی هایی که در جامعه به چشم می خورد ناشی از نقشه ها و برنامه ریزی دشمنان در خارج از مرزها است.

در ادامه نادری،برنامه‏‌ریزی فرهنگی را امری درازمدت دانست و به تلاش دشمن برای فرهنگ‌سازی در جامعه اشاره و تأکید کرد: باید در مقابل دسیسه‌ها‎ی دشمن، فرهنگ آیندۀ خود را بسازیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان نیز در این نشست، به تعامل مطلوب و مناسب شهرداری و شورای اسلامی شهر کرمان با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد و اسلامی استان اشاره کرد و با انتقاد از اینکه شورای فرهنگ عمومی در شهرستان کرمان یا در شهرستان‌های دیگر نداریم، بر رفع این نقص تأکید کرد.

محمود بابایی، دو واقعۀ «۲۴ مهرماه» و «۲۴ آذرماه» را برای کرمان مهم دانست و بر مستند‎‌سازی با محوریت این دو اتفاق تاریخ انقلاب اسلامی، تأکید کرد.

وی با بیان اینکه رویدادهای ذکرشده، بسیار فاخر و منتسب به شهر کرمان و فضای انقلابی این شهر در روزهای حساس پیروزی انقلاب اسلامی هستند، گفت: اغلب خاطرات انقلابیون کرمانی، جایی ثبت نشده و نیاز است هم‎اندیشی واحدی در این خصوص انجام و هر دو تاریخ در کرمان برجسته شود.

بابایی، بر همکاری و هماهنگی بین متولیان فرهنگ در فضای فرهنگی، برای برگزاری بزرگداشت این رویدادها، تأکید و تشکیل «شورای فرهنگ عمومی شهر کرمان» را پیشنهاد داد.

وی افزود: بهتراست مسئولان حاضر در جلسه‌های فرهنگی، ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند تا در فضای فرهنگی، با برقراری تعامل سازنده، کار به‌خوبی پیش برود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر کرمان، با اشاره به تعاملات دوطرفه با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای ساخت المان اصلی شهر، ادامه داد: در این خصوص نظرات را جمع‌آوری و از دیدگاه کارشناسان کمک گرفتیم.

شهردار کرمان در این نشست، با اشاره به شکل‌گیری ارتباطات مناسب بین شهرداری و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، گفت: در حوزه هنر در کرمان، اتفاقات خوبی رقم خورده و در هنرهایی مثل تئاتر، شعر و موسیقی، این تغییر ایجاد شده و در فضای عمومی احساس می‌شود.

سعید شعرباف، با تأکید بر اینکه سیاست‎گذاری کلی می‌تواند جریان‌های ارزشمند هنری را شکل دهد، ادامه داد: علی‎رغم برگزاری جشنواره و اجرای موسیقی خوب نواحی، در زمینه موسیقی پاپ، باید دقت بیشتری کرد.

وی با اشاره به گرم‌‎شدن فضای تئاتر در کرمان، بر مراقبت محتوایی اجرای نمایش‌‎ها تأکید کرد و افزود: در حوزه کتاب نیز، اقدامات خوبی شده، اما به جهت‌دهی نیاز دارد.

شهردار کرمان، بر لزوم طرح‌های فاخر فرهنگی در شهر کرمان تأکید کرد و ادامه داد: برای ساخت کتابخانه، مراکز تربیتی، فرهنگی و هنری، کاربری‌‎های فرهنگی زیادی در شهر وجود دارد که نیاز است زمین‌های مناسب آنها شناسایی شود.

وی بر تلاش برای مشارکت سرمایه‌گاران و خیّران در زمینه ساخت مراکز فرهنگی و هنری، تأکید و بیان کرد: شهرداری با مشارکت در واگذاری زمین و پروانه ساختمانی، در این خصوص همکاری خواهد کرد.

در ادامه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، با استقبال از برگزاری جلسات پرسش و پاسخ، انتقاد را در راستای پیش‎برد امور، اتفاقی سازنده دانست.

محسن روحی، در پاسخ به انتقاد به عملکرد شورای فرهنگ‌ عمومی استان کرمان، با اشاره به اینکه نیاز است وظایف این شورا در جلسه‌ای جداگانه بیشتر توضیح داده شود؛ چراکه نقش این شورا سیاست‎گذاری است، نه اجرایی، افزود: خیلی از ستادها و کمیته‌ها و یا قرارگاه‎ها، موازی شورای فرهنگ عمومی ایجاد می‌شود و این ایراد در سطح ملی وجود دارد.

وی با بیان اینکه مصوبات شورای فرهنگ عمومی مانند شورای عالی انقلاب‌فرهنگی، دارای اعتبار است، افزود: در راستای وظایف این شورا، باید از موازی‌‎کاری جلوگیری شود.

روحی ادامه داد: در فضای فعلی و با مشکلات پیشِ رو، سعی کردیم به سمت سیاست‌گذاری‌های کلی پیش برویم؛ به‌طورمثال در زمینۀ حجاب مصوباتی داشتیم و کارهایی نیز انجام دادیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، درخصوص تشکیل‌نشدن شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز گفت: هرچند این شورا در گذشته وجود داشته، اما با ادغام اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کرمان در اداره‌کل، این شورا منحل شده، که از نظر ما یک آسیب است.

روحی، با اشاره به وسیع‌بودن دایرۀ فعالیت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: درخصوص برگزاری مراسم ملی‌ و مذهبی نیز، وظیفه داریم فضای جامعه را به این سمت‌وسو بکشانیم؛ مثلاً در ایام دهه امامت ‌و ‌ولایت، فضا را با حال‌وهوای واقعه غدیر نزدیک کنیم و درنهایت خود مردم، پای کار بیایند و با مجوزهای لازم، برنامه‌هایی را اجرا کنند.

وی، با اشاره به پیشنهاد خوب رئیس کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورا برای مستند‎سازی دو واقعه مهم تاریخی شهر کرمان، از این پیشنهاد استقبال کرد و گفت: به‌طور حتم به این اقدام نیازمندیم، اما برای برگزاری برنامه‌هایی در این خصوص، باید هم‌فکری و همکاری کنیم تا بخش‌ها‎ی فرهنگی هم، پای کار بیایند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، ضمن تشکر از همراهی دکتر شعرباف، شهردار کرمان، در موضوعات فرهنگیِ شهر، گفت: درخصوص برگزاری برنامه‌های متعدد، به ‌همراهی و هم‌فکری اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار نیاز داریم.

روحی، با اشاره به تبدیل «موزه صنعتی کرمان» به «پارک‌موزه» و این‌که قرار است با کمک شهرداری، این موزه به فضای مردمی تبدیل شود، گفت: برای حضور بیشتر مردم، بنر یا نصب تابلو، به‌تنهایی کارساز نیست و پیشنهاد می‌شود در آن فضا، برنامه‎های فرهنگی چون حافظ‌خوانی، شعرخوانی و شاه‌نامه‌خوانی  برگزار شود تا مردم به این مکان بیایند.

وی ادامه داد: طبق تفاهم‎نامه بین شهرداری و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرار نبود که درِ ورودی برداشته شود؛ چراکه گنجینه‌های ارزشمند و بزرگی در موزه نگهداری می‎شود و ارزش آثار موزه بسیار بالاست و نمی‌توانیم امنیت آن را به خطر بیندازیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، برای ایجاد «کافه‌کتاب» در فضای موزه برای حضور بیشتر مردم اعلام آمادگی کرد و افزود: می‌توانیم اجازه دهیم در ساعات مشخصی مردم حضور داشته باشند و یک محدودۀ زمانی برای آن تعیین کنیم.

روحی، ضمن تشکر از شهرداری برای اصلاح فضای سبز محوطه موزه، از شهردار درخواست کرد برای مرمت فاز دوم موزه، با این اداره‌کل، همکاری کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، استفاده از کتا‎خانه و مسجد موزه را بلامانع دانست و افزود: برای ورود به محوطه موزه، نیاز به تهیه بلیط نیست و باجه بلیط‌فروشی به‌منظور بازدید از آثار، به فضای داخلی، انتقال داده خواهد شد.

روحی، همچنین به مشکلات موجود در بهارستان هنرمندان اشاره کرد و با بیان اینکه در سال‌های گذشته کارهایی شروع شده و از روز اول متولی ساماندهی بهارستان هنرمندان، شهرداری بوده است، گفت: ایجاد فضای مناسب برای بهارستان هنرمندان، در واقع هدیه شهرداری به هنرمندان شهر بوده و قرار بود پیرامون آن فضای فرهنگی، شکل بگیرد.

وی، بر مشخص‌‌شدن محدودۀ بهارستان هنرمندان و تعداد قبور، تأکید کرد و دفن افراد متوفی به‌عنوان هنرمند، را مبتنی بر بررسی در یک کارگروه دانست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان افزود: درخصوص دفن هنرمندان، کارگروه و آیین‎نامه‌ای وجود دارد؛ بنابراین، از شهرداری می‌خواهیم درخصوص دادن مجوز برای دفن افراد، دقت نظر لازم را داشته باشد و درخصوص دریافت هزینۀ کفن‌ودفن هنرمندان نیز، تعیین‌تکلیف کند.

در ادامه این جلسه، اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، به وجود ظرفیت‌هایی موجود در حوزۀ فرهنگی و هم‌افزایی برای اعتبارات و ظرفیت‌های فرهنگی بین شهرداری و شورای اسلامی شهر و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کردند.

در این جلسه، پیشنهاد شد از ظرفیت کانون مساجد به‌ویژه در حوزه‌های قرآنی استفاده و در زمینه موسیقی و تئاتر، از وجود هنرمندان برجسته کرمانی، بهره برده شود.

اعضای شورای اسلامی شهر بر تعامل بین شورای فرهنگ عمومی و فرهنگ شهروندی ،تاکید کردند و در ادامه، درخصوص نقش اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در فرهنگ شهروندی و نیاز به عکس‌العمل به‌موقع  این اداره‌کل، درخصوص انتشار بیانه و موضع‌گیری مناسب برای هتک حرمت مقدسات مذهبی، انتقاداتی مطرح شد.

اعضای شورای اسلامی شهر کرمان همچنین، درخصوص عدم تعیین‌تکلیف آرامستان هنرمندان و لزوم تبدیل موزه هنرهای صنعتی به پارک‌موزه و اجرای مفاد آیین‎نامۀ همکاری، مواردی را مطرح کردند.

در این جلسه از شهرداری کرمان برای برگزاری جشنواره جهانی شعر مقاومت و تأثیرگذاری آن در شهر با حضور شاعران در مساجد و درنظرگرفتن ابعاد مردمی آن، تقدیر شد و از جشنواره موسیقی نواحی کرمان نیز، که با استقبال خوب مردم مواجه شد، به‌عنوان یک کار فرهنگی فاخر و تأثیرگذار، یاد شد.