در نشست کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر مطرح شد: ضرورت مشارکت اصناف در توسعه مدیریت شهری


در نشست کمیسیون گردشگری و اصناف شورای اسلامی شهر مطرح شد:

ضرورت مشارکت اصناف در توسعه مدیریت شهری

 

نشست کمیسیون گردشگری و اصناف شورا، شهرداران مناطق، رییس اتاق اصناف و تنی چند از روسای اتحادیه ها در محل شورا برگزار شد.

رییس کمیسیون گردشگری و اصناف با اشاره به نقش تاثیرگزار اصناف در دوره های تاریخی کرمان گفت: بیش از 30 هزار واحد صنفی در کرمان وجود دارد که اگرچه به طور غیررسمی در اداره امور شهر داشتند اما نیازمند برنامه مدون برای ارائه نظرات و مشارکت آن ها هستیم.

محمدرضا میرحسینی تعامل بین شهرداری و اصناف را ضروری دانست و افزود: این مشارکت می تواند در بخش های اجتماعی و فرهنگی نیز وجود داشته باشد.

وی با بیان این که ارائه مطلوب خدمات اصناف در رونق صنعت گردشگری و به تبع آن اقتصاد شهری موثر است اظهار داشت: یکی از مصوبات این دوره شورا، تبدیل خیابان شهید باهنر (ناصریه) به راسته فرش دستباف کرمان بود که می تواند در رونق صنعت فرش و صنایع دستی کرمان تاثیرگزار باشد.

به گفته میرحسینی ارائه تخفیف های بیشتر شهرداری در احیای بافت تاریخی و توسعه مشاغل سنتی می تواند اصناف را در حوزه گردشگری و مدیریت امور شهری شریک کند.

وی با بیان این که زیستن در محیط مناسب شهری حق شهروندان کرمانی است افزود: بر اساس بند 9 مصوبه شورا، مشارکت اصناف می تواند به مدیریت همگانی شهری بیانجامد.

همپنین فتح الله مویدی، رییس کمیسیون حقوقی و نظارت با انتقاد از عدم استفاده از ظرفیت عظیم اصناف گفت: بارها تقاضا شده معبر یا مکان مناسبی به نام شهدای اصناف نامگذاری شود.

وی همچنین خواستار تداوم بخشودگی عوارض کسب و کار در سال جاری به دلیل تعطیلی مشاغل بنا بر مصوبه ستاد کرونا شد و از شهرداران مناطق خواست از اخطار و جریمه اصناف در زمینه ضوابط مرتبط با تابلوهای شهری در دوران شیوع ویروس کرونا بپرهیزند.

زهرا لری، رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان نیز با بیان این که جایگاه اصناف در شهرها برهیچ کس پوشیده نیست گفت: تاریخ نشان می دهد بازار محور اصلی تشکیل شهر و فعالیت های اقتصادی و اجتماعی آن بوده است.

وی با اشاره به موافقت شورا با درخواست اصناف در مورد زیباسازی منظر پیرامونی در دوره قبل افزود: انتظارات اصناف از شورا و شهرداری زیاد نیست.

لری رونق اقتصادی اصناف را در افزایش درآمد شهرداری موثر دانست و تاکید کرد: با تعطیلی اصناف در دوران شیوع کرونا، شورا در مصوبه ای تخفیف های خوبی در عوارض کسب و کار تصویب کرد ولی نیاز است این تخفیف ها بیشتر شود.

وی از پیگیری نامگذاری مکان شایسته شهدای اصناف خبر داد و خاطرنشان کرد: پیشنهاد من ارائه عادلانه خدمات شهری به اصناف است.

احمد حسن زاده نیز با اشاره به نقش بی بدیل اصناف در سرزندگی شهرها گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی با فعال بودن این بخش رفع می شود.

وی با بیان این که شهرداری در حوزه کالبدی می تواند زمینه لازم را برای فعالیت اصناف فراهم کند افزود: فضای پیرامونی، تامین پارکینگ و زیباسازی محیط شهری از جمله خدمات شهری به اصناف است.

حسن زاده با اشاره به لزوم تدوین این مهم در بودجه شهرداری اظهار داشت: این ضرورت به طرحی مشترک در جلسات تخصصی و مباحث کارشناسی نیاز دارد تا برای اجرا به شهرداری ارائه شود.

به گفته وی اگر دو نهاد آموزش و پرورش و اصناف دیده شوند جمعیت قابل ملاحظه ای از شهروندان در امور شهری مشارکت خواهند کرد.

در ادامه محمدحسین چناریان، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار با بیان این که در این دوره از شورا عمده موضوعات روزمره مطرح و پیگیری شده گفت: حلقه مفقوده این موضوع، عدم وجود تفکر و تعامل مشترک بین شهرداری و اتاق اصناف در حوزه توسعه مدیریت شهری است.

به گفته وی نگاه شورا و شهرداری به اصناف به عنوان ارباب رجوع باعث اختلافات بین شهرداری و اصناف شده در حالی که بازار و اصناف در توسعه شهرها نقش داشته و جایگاه قابل اهمیتی دارند.

چناریان عوارض کسب و پیشه را تنها موضوع مشترک مطرح شده در سال های اخیر عنوان و اظهار امیدواری کرد: با جذب مشارکت بزرگان اصناف، نقش مسئولیتی و مشارکتی بازار در توسعه شهری کرمان پیش بینی شود.

وی با اشاره به جایگاه محوری مزار سردار شهید سلیمانی گفت: این محور زیارتی – فرهنگی می تواند باعث تحولی عظیم در صنعت گردشگری استان شود.

یوسف جعفری، رییس اتاق اصناف کرمان نیز در ابتدای این نشست با تقدیر از اجرای مصوبه بخشودگی عوارض کسب و کار در سال گذشته گفت: سال جاری نیز با تعطیلی اجباری بخش زیادی از اصناف، تداوم این تخفیف ضروری است.

وی با اشاره به تعدد کارگاه های بازیافت در سطح شهر گفت: اتاق اصناف از شورا و شهرداری درخواست دارد این کارگاه ها شناسایی شده و جهت نظارت بیشتر شناسنامه دار شوند.

وی با بیان این که زیبایی منظر شهری به مشارکت همه شهروندان نیاز دارد خواستار همکاری شهرداری و اصناف در انتقال مشاغل مزاحم به حاشیه شهر و رفع معضل سد معبر شد.

در پایان این نشست محمدرضا میرحسینی، رییس کمیسیون گردشگری و اصناف با اشاره به لزوم مشارکت بیشتر اصناف و شهرداری با تشکیل کارگروه مشترک گفت: ضروری است تفاهم نامه ای نیز جهت این همکاری مشترک تدوین شود.

وی همچنین پیشنهاد داد: اصناف جهت تامین پارکینگ عمومی با شهرداری مشارکت کرده و از منافع آن نیز بهره ببرند.

میرحسینی حمایت شهرداری از مشاغل سنتی و همچنین مشارکت اصناف در احیای بافت تاریخی را خواستار شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *