اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، با تسلیت شهادت شیخ نمر، این اقدام رژیم آل‌سعود را محکوم کردند.


محمد ربانی سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان در نشست عمومی شورا ضمن عرض تسلیت به امام عصر (عجل‌الله‌فرجه)، رهبرمعظم انقلاب، مردم شریف ایران، مردم استان کرمان و شیعیان جهان گفت: شهادت مظلومانه‌ی آیت‌الله شیخ نمر به دست دژخیمان رژیم آل سعود، دلیلی بر استیصال و درماندگی این رژیم است.

وی افزود: امیدواریم همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند، دست انتقام الهی بیرون بیاید و به‌زودی پایان و زوال حکومت آل سعود را شاهد باشیم.

در ادامه نیز اطلاعیه‌ی شورای اسلامی شهر کرمان در رابطه با شهادت شیخ نمر توسط کمال جوانمرد عضو شورای اسلامی شهر کرمان قرائت شد.

اطلاعیه‌ی شورای اسلامی شهر کرمان به شرح زیر است:

«بسم رب الشهداء و الصدیقین

شهادت هنرمردان خدا و تاج زرینی است که زیبنده‌ی تارک اولیا‌ی الهی است. شهادت ردای فاخری است که قامت مردان راست‌قامت تاریخ را هم‌چون «شیخ‌ نمر باقر النمر» آراسته و ماندگار می‌کند.

شهیدی که عمر خویش را در راه احقاق حقوق حقه‌ی شیعیان سرزمین عربستان سپری کرد و امواج احیای تفکر اسلام ناب را در آن دیار به تلاطم درآورد.

شهیدی مبارز، آزادی‌خواه و عدالت‌گستر که منتقد سیاست‌های تبعیض‌آمیز طایفه‌ای آل‌سعود بوده و در راه عزت، شرافت و کرامت شیعیان آن سرزمین تلاش کرد و خون پاکش را تقدیم این راه نمود و در سکوت جهان و جهانیان به شهادت رسید.

شورای اسلامی شهر کرمان ضمن اعلام انزجار از این اقدام نابخردانه و قرون وسطایی آل‌سعود و محکوم کردن آن که ریشه در اندیشه‌های متحجرانه‌ی داعش و تفکرات تفرقه‌انگیز صهیونیستی دارد و آن را لکه‌ی ننگ دیگری در کارنامه‌ی تیره و تار آل‌سعود دانسته و امیدوار است تا خون این شهید و هم‌رزمانش، گردابی برای دولت پوشالی آل‌سعود به راه انداخته و اسباب سقوط سعودیان را فراهم نماید.

شورای اسلامی شهر کرمان ضمن احترام و تاکید بر وحدت بین مسلمین جهان و دوری از هرگونه تنش بین شیعه و سنی، خواستار پاسخی مناسب هم‌راه با اصل حکمت، عزت و اقتدار از سوی دستگاه مقتدر دیپلماسی جمهوری اسلامی بوده و در مقام پیش‌نهاد، خواهان نام‌گذاری خیابانی نه‌تنها در کرمان، بلکه در سراسر کشور به نام «شهید شیخ نمر» به‌ویژه خیابانی که سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد در آن واقع است، می‌باشد.»

در ادامه علی‌اکبر مشرفی رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به پروژه‌ی بام کرمان گفت: موضوع پروژه‌ی بام کرمان، در جلسه‌ی عمومی شورا مطرح و بررسی شد و به تصویب رسید.
وی افزود: اکنون، قرارداد این پروژه به شهرداری ارسال شده و شورای اسلامی شهر منتظر اظهار نظر شهردار محترم است که پس از مذاکره با بخش خصوصی، به شورا ارایه خواهد شد.
مشرفی به حضور افراد مختلف در جلسه‌ی عمومی شورا اشاره و تصریح کرد: از اعضای شورا تقاضا دارم شأن شورای اسلامی شهر کرمان را حفظ کنند و به حواشی‌ای که در رابطه با این مساله مطرح می‌شود، دامن نزنند تا پروژه در روند خودش پیش برود.
وی افزود: قطعاً نظرهای گروهی که با این پروژه مخالف هستند، مدنظر شورای اسلامی شهر کرمان قرار خواهد گرفت.
مشرفی با بیان این‌که حجت‌الاسلام ربانی به‌عنوان سخنگوی شورای اسلامی شهر کرمان، مصوبات شورا به مردم اطلاع‌رسانی خواهند کرد، گفت: تمام اعضای شورای اسلامی شهر کرمان به‌عنوان نمایندگان مردم، در خدمت شهروندان هستند، اما نباید به مسایل به طریقی غیرمنطقی دامن زده شود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان افزود: مسایل باید در جوی آرام پی‌گیری شود و بهترین انتخاب انجام گیرد.
مشرفی تصریح کرد: برخی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان که به طریقی خود را وابسته به جریان مخالفت‌ها می‌دانند، باید جَو را کنترل کنند تا مسایل در محیطی آرام و منطقی مورد بررسی قرار گیرند.
وی افزود: پروژه‌ی بام کرمان، مجدد در یک جلسه‌ی خاص بررسی خواهد شد؛ ضمن این‌که شایعاتی که در رابطه با این پروژه ایجاد شده، به هیچ‌وجه درست نیست.
مشرفی ادامه داد: برخی بیان می‌کنند که قرار است هتل هشت‌طبقه بر بالای بام کرمان ساخته شود که به هیچ‌وجه این‌گونه نیست؛ بلکه تعداد طبقات هتل و هم‌چنین نحوه‌ی ساخت و نمای هتل، با محیط هماهنگ خواهد بود.
رییس شورای اسلامی شهر کرمان در عین حال خاطرنشان کرد: تاکنون، کلیات طرح به تصویب رسیده و هنوز در رابطه با بررسی جزییات طرح و نقشه‌ها، اقدامی نشده است.
مشرفی افزود: سعی می‌کنیم دغدغه‌های برخی از مردم درباره‌ی این طرح مدنظر قرار گیرد و تمام مسایل زیست‌محیطی و فرهنگی رعایت شود.
محمد ربانی سخن‌گوی شورای ا سلامی شهر کرمان هم با انتقاد از حضور بدون هماهنگی برخی افراد در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان و گرفتن وقت شورا گفت: افرادی که درباره‌ی پروژه‌های مختلف شهری و مصوبات شورا نظراتی دارند، باید نظرات خود را به‌صورت مکتوب به دبیرخانه‌ی شورا تحویل دهند، نه بدون هماهنگی در نشست عمومی شورا حضور پیدا کنند.
وی تصریح کرد: به نظر می‌آید در رابطه با برخی مصوبات شورای اسلامی شهر کرمان، از سوی برخی جوسازی‌هایی می‌شود که من ادامه‌ی این روند را به صلاح شورای اسلامی شهر کرمان نمی‌دانم.
در ادامه، سعید گیلانی عضو شورای اسلامی شهر کرمان خواستار استعلام زیس‌محیطی، میراث فرهنگی و باستان‌شناسی پروژه‌ی بام کرمان شد که رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این‌باره خطاب به گیلانی گفت: شما از سه واژه استفاده می‌کنید که دو واژه‌ی آن یک مفهوم دارد.
مشرفی افزود: استعلام میراث فرهنگی و باستان‌شناسی، مربوط به اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در رابطه با این طرح، از اداره‌کل میراث فرهنگی استعلام شده است.
وی ادامه داد: درباره‌ی مسایل زیست‌محیطی طرح نیز از اداره‌کل حفاظت از محیط زیست استعلام گرفته شده است.
گیلانی با تاکید بر بررسی موضوعِ باستان‌شناسیِ بام کرمان، خواستار دریافت استعلام باستان‌شناسی پروژه شد که رییس شورای اسلامی شهر کرمان مجدد تاکید کرد: سازمانی تحت عنوان باستان‌شناسی وجود ندارد و استعلام در رابطه با باستان‌شناسی پروژه، از میراث فرهنگی گرفته شده است.
گیلانی به ساخت جاده‌ی دسترسی هم اشاره کرد و گفت: برخی می‌گویند این جاده باید از پشت کوه و از سمت سرآسیاب ساخته می‌شد تا آسیب کم‌تری به کوه می‌رسید.
مشرفی رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این رابطه نیز گفت: من قدیمی‌ترین رییس هیات کوه‌نوردی کرمان هستم و هیچ یک از افرادی که درباره‌ی این پروژه نظر می‌دهند، به اندازه‌ی من این کوه و مسیرهای مختلف آن را نمی‌شناسند.
وی افزود: جدای از تجربه‌ای که در رابطه با مسیرهای مختلف این کوه دارم و به نظر من این مسیر، بهترین مسیر برای ساخت جاده‌ی دسترسی است، مشاور هم از شش گزینه‌ی موجود برای ساخت جاده‌ی دسترسی، مسیر فعلی را انتخاب کرده است.
صدیقه زاهدی عضو شورای اسلامی شهر کرمان نیز با اشاره به اهمیت مسایل زیست‌محیطی گفت: باید در رابطه با ساخت پروژه‌ی بام کرمان، مسایل زیست‌محیطی با جدیت مدنظر قرار گیرد.
وی با بیان این‌که تعدادی با من تماس گرفته‌اند و خواستار طرح این موضوع در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان شده‌اند، گفت: باید این موضوع با تأمل بیش‌تری دنبال شود.
در ادامه، محمدیاسین پنجعلی‌زاده با انتقاد از پرداختن بیش از اندازه به موضوع بام کرمان در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان تصریح کرد: به نظر می‌رسد پروژه‌ی بام کرمان، جنبه‌ی سیاسی پیدا کرده است.
وی افزود: قرار نیست تا این حد در جلسه‌ی علنی شورا به این موضوع پرداخته شود؛ چراکه با توجه به نزدیکی انتخابات، هر کدام از اعضای شورا به عنوان مخالف و یا موافق صحبت می‌کنند و برخی نیز از این جریان، بهره‌برداری سیاسی می‌کنند.
پنجعلی‌زاده تاکید کرد: اگر قرار است پروژه‌ی بام کرمان بررسی شود، باید این کار در کمیسیون تخصصی‌اش انجام گیرد.
مشرفی رییس شورای اسلامی شهر کرمان هم در ادامه، با بیان این‌که نباید پروژه‌های عمرانی را وارد مسایل سیاسی کنیم، حفظ محیط زیست را بر همه واجب دانست و گفت: قطعاً همه موافق حفظ محیط زیست هستیم؛ ضمن این‌که همه نیز با توسعه موافق هستیم.
وی افزود: باید مسایل را طوری حل کرد که تمام دغدغه‌ها در آن دیده شود و به محیط زیست هم آسیب نرسد.
مشرفی تاکید کرد: این یک موضوع علمی است که نباید در نشست عمومی مورد بحث قرار گیرد؛ بلکه باید به‌صورت علمی بررسی شود تا به نتیجه‌ی دل‌خواه برسد.
وی افزود: هر پروژه‌ی توسعه‌ای، قطعاً خسارت‌هایی به محیط زیست وارد می‌کند، اما باید تلاش کنیم این خسارت‌ها کم باشد.
زهرا لری دیگر عضو شورای اسلامی شهر کرمان هم در این‌باره با بیان این‌که تمام اعضای شورای اسلامی شهر کرمان به میراث فرهنگی و حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهند، گفت: نمی‌شود گفت یک فرد به محیط زیست و میراث فرهنگی اهمیت می‌دهد و دیگری نه؛ بلکه تمام اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، بیش‌ترین وقت را برای این دو مقوله‌ی مهم صرف می‌کنند و برای آن اهمیت زیادی قایل هستند.
وی با اشاره به گرفتن نظر محیط زیست درباره‌ی پروژه‌ی بام کرمان گفت: وقتی هنوز چارچوب کلی قرارداد هم مشخص نیست، چه‌طور مسایل دیگری از جمله خط ارتفاع بیان می‌شود.
لری با انتقاد از برخی فعالان محیط زیست تصریح کرد: فعالان محیط زیست، باید تمام مسایل زیست‌محیطی را پی‌گیری کنند.
وی افزود: وقتی پله‌های کوه ساخته می‌شد، هیچ مشکلی نبود؛ اما اکنون پروژه‌ی بام کرمان، مشکلِ زیست‌محیطی دارد!
رییس کمیسیون خدمات شهری به موضوع پسماندهای عفونی و بیمارستانی اشاره کرد و گفت: فعالان محیط زیست، چرا برای پسماندهای عفونی که خطرهای بسیاری برای شهروندان دارند، کمپین راه‌اندازی نمی‌کنند؟!
لری ادامه داد: تله‌کابین، خواسته‌ی تمام مردم کرمان است و شهروندان کرمانی می‌خواهند نمادی از توسعه داشته باشند و درباره‌ی هتل بام کرمان هم، شورا تلاش می‌کند بهترین تصمیم را بگیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر کرمان تصریح کرد: این‌که راه‌اندازی کمپین‌ها شورا را به کاری مجبور کند، خطری است برای تصمیم‌هایی که می‌خواهیم در آینده در رابطه با عمران شهری بگیریم.

شهردار کرمان به پروژه‌ی بام کرمان هم اشاره کرد و گفت: پیش از اجرای پروژه‌ی بام کرمان، پیوست فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن تهیه خواهد شد.

بابایی با بیان این‌که با افرادی که در رابطه با این پروژه نقطه‌نظراتی داشتند، از جمله آقای شجاعی و هرندی جلسه داشتیم، گفت: متاسفانه افرادی که با این پروژه مخالفت می‌کنند، اطلاعات ناقصی از طرح دارند.

وی افزود: جاده‌ی دسترسی به بام کرمان، مربوط به سال قبل و الزامی است که باید در راستای ایجاد تله‌کابین ساخته شود.

بابایی ادامه داد: نقشه‌های اجرایی تله‌کابین نیز سال گذشته مصوب شده است.

شهردار کرمان بیان کرد: هم‌چنین فکر می‌کردند هشت هکتار زمین بالای کوه برای ساخت هتل به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود که این‌گونه نیست.

بابایی افزود: از هشت هکتار زمین بالای کوه، سه هکتار برای ساخت هتل به سرمایه‌گذار واگذار می‌شود و در پنج هکتار دیگر نیز به‌وسیله‌ی سرمایه‌گذار، فضای سبز ایجاد می‌شود، اما در اختیار شهرداری است و عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: این‌که گفته می‌شود در بام کرمان هتل هشت‌طبقه ساخته می‌شود نیز درست نیست؛ چراکه هنوز وارد جزییات طرح نشدیم و هنوز نقشه‌ها تایید نشده است.

شهردار کرمان گفت: از شنبه‌ی هفته‌ی آینده، قبض‌های بهای خدمات شهری به‌وسیله‌ی پُست به درِ منازل شهروندان کرمانی ارسال می‌شود. وی با بیان این‌که در این قبض‌ها، هزینه‌ی یک‌سال بهای خدمات شهری در نظر گرفته شده است، گفت: طبق مصوبه‌ی شورای اسلامی شهر کرمان، هزینه‌ی یک‌سال بهای خدمات شهری، 50 هزار تومان است.

در ادامه رییس شورای اسلامی شهر کرمان با اشاره به پیش‌رفت خوب پروژه‌ی میدان آزادی گفت: خوش‌بختانه کار پروژه‌ی میدان آزادی، با سرعت در حال انجام است که در این رابطه، از شهردار کرمان و معاون فنی‌عمرانی شهردار تشکر می‌کنیم.

علی‌اکبر مشرفی در نشست شب گذشته‌ی شورای اسلامی شهر کرمان افزود: با حضور نمایندگان مشاور و شهرداری، قرارداد قرارگاه خاتم مجدد مورد بررسی قرار گرفت و قرارداد جدید تنظیم شد.

وی ادامه داد: قرارداد جدید، به‌زودی از سوی شهرداری به اعضای شورای اسلامی شهر ارسال می‌شود تا در نشست‌های آینده، این قرارداد بررسی و به تصویب برسد.

در ادامه، شهردار کرمان نیز به پیش‌رفت قابل توجه پروژه‌های شهری اشاره کرد و گفت: در پروژه‌ی میدان آزادی، در محدوده‌ی خیابان بهمنیار، به‌دلیل کم‌بود فضا باید شمع‌ها را در پیاده‌رو جلوی مغازه‌ها بگذاریم که این کار بدون هماهنگی با اصناف این خیابان امکان‌پذیر نبود.

علی بابایی ضمن تشکر از آقایان جعفری و مؤیدی (دو عضو شورای اسلامی شهر کرمان) گفت: با مذاکره‌ی آقایان جعفری و مؤیدی با مغازه‌دارها، این مهم امکان‌پذیر شد.

وی به راه‌اندازی کارخانه‌ی ساخت عرشه‌ی پل‌ها نیز اشاره کرد و گفت: آب، برق، گاز و 20 خط تلفن برای این کارخانه تامین شد.

محمدرضا فرقانی معاون فنی‌عمرانی شهردار کرمان هم در این نشست با بیان این‌که پروژه‌ی میدان آزادی، پیش‌رفت خوبی دارد، گفت: در پروژه‌ی میدان آزادی، معارضان آب، برق، مخابرات و فیبر نوری مانع انجام کار بود که در خیابان بهمنیار، لوله‌ی آب قسمتِ شرق خیابان جابه‌جا شده و لوله‌ی آب قسمت غرب نیز تا سه‌شنبه‌ی هفته‌ی آینده جابه‌جا می‌شود.

وی افزود: در خیابان استقلال نیز لوله‌های آب جابه‌جا شده است.

فرقانی با بیان این‌که بخشی از تاسیسات برق نیز جابه‌جا شده و بخش دیگری از این تاسیسات در حال جابه‌جایی است، گفت: تاسیسات گاز نیز در حال جابه‌جایی است.

وی ادامه داد: متاسفانه مخابرات تا این لحظه، برای جابه‌جایی کابل‌های مخابرات و فیبر نوری اقدامی انجام نداده است.

معاون فنی‌عمرانی شهردار کرمان بیان کرد: تا هفته‌ی گذشته، 104 شمع در پروژه‌ی میدان آزادی ریخته شده بود که این تعداد اکنون به 129 شمع رسیده است.

فرقانی افزود: در خیابان استقلال 100 درصد، در بولوار جمهوری‌اسلامی 50 درصد و در خیابان بهمنیار هشت درصد شمع‌ها ریخته شده‌اند.

وی ادامه داد: تمام نقشه‌های اجرای شمع‌ها تهیه شده که تاکنون از کلِ 534 شمعِ شیب‌راه‌ها و اتصالات اصلی، کار شمع‌ریزی، 24 درصد پیش‌رفت داشته است.

فرقانی گفت: تخریب و حفاری وسط میدان نیز آغاز شده و حمل و بارگیری آن به‌صورت مستمر در حال انجام است.

معاون فنی‌عمرانی شهردار کرمان با بیان این‌که در پل ولی‌عصر هم تاکنون 42 شمع ریخته شده و کار شمع‌ریزی 64 درصد پیش‌رفت دارد، گفت: در پل شهید الله‌دادی هم، هر 84 شمع پروژه اجرا شده و کار اجرای فونداسیون‌ها و پایه‌ها در حال انجام است.

فرقانی افزود: در پل شهید بادپا نیز از 166 شمع، 100 درصد کار انجام و از 21 فونداسیون، 9 فونداسیون اجرا شده است.

وی ادامه داد: بچینگ کارخانه‌ی قرارگاه خاتم راه‌اندازی شده و سایت کارخانه در حال ساخت است.

در ادامه‌ی این نشست رؤسای کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر کرمان به ارایه‌ی آخرین مصوبات کمیسیون‌ها پرداختند.

صدیقه زاهدی رییس کمیسیون اجتماعی، ورزش و جوانان از برگزاری همایش دوچرخه‌سواری در دهه‌ی فجر خبر داد.

وی افزود: هم‌چنین برنامه‌ریزی برای استفاده از دوچرخه در حمل‌و‌نقل شهری نیز در دستور کار قرار گرفته است.

بابایی شهردار کرمان نیز در این خصوص گفت: برای استفاده از دوچرخه در حمل‌و‌نقل شهری، یک سرمایه‌گذار حاضر به هم‌کاری شد و 23 نقطه را نیز شناسایی کرد.

وی افزود: شورای ترافیک تاکید دارد باید مسیر ویژه‌ی دوچرخه‌سواری ایجاد شود که در این رابطه باید برای ایجاد مسیر ویژه‌ی دوچرخه‌سواری -حداقل در مسیر اصلی شهر از بولوار جمهوری اسلامی تا میدان شهدا- اعتباری در نظر گرفته شود.

زهرا لری رییس کمیسیون خدمات شهری شورا نیز به مشکلات میدان میوه و تره‌بار اشاره کرد و گفت: در کمیسیون خدمات شهری، مشکلات میدان میوه و تره‌بار از جمله مشکلات بهداشتی، حضور اتباع افغانی و عدم رعایت مسایل بهداشتی در سرویس‌های بهداشتی، مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد این مشکلات برطرف شوند.

وی افزود: هم‌چنین مقرر شد خُرده‌فروشانی که در میدان میوه و تره‌بار حضور دارند، با هم‌کاری شهرداری، داخل و بیرون از میدان سامان‌دهی شوند.

بررسی اساس‌نامه‌ی سازمان زیباسازی نیز از دیگر مواردی بود که رییس کمیسیون خدمات شهری به آن اشاره کرد.

لری گفت: در نشست آینده‌ی کمیسیون نیز، موضوع فضای سبز شهر کرمان با حضور مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مهنوش مؤمنی رییس کمیته‌ی پسماند کمیسیون بهداشت نیز به بررسی موضوع پسماندهای عفونی و بیمارستانی با حضور مدیرعامل سازمان پسماند اشاره کرد و گفت: برخی رسانه‌ها، موضوع پسماندهای عفونی را به‌گونه‌ای درشت‌نمایی و بیان می‌کنند که شهرداری باید این پسماندها را جمع‌آوری و حمل کند و این درحالی است که طبق قانون، شهرداری هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد.

وی افزود: مهلت شش ماهه‌ای که برای سامان‌دهی وضعیت پسماندهای بیمارستانی به دانشگاه علوم پزشکی داده شده بود، رو به پایان است و باید این موضوع دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

مؤمنی ادامه داد: اکنون، بیمارستان‌ها پسماندهای عفونی را بی‌خطر می‌کنند، اما پسماندهای عفونی درمانگاه‌های شهر، هنوز مشکل‌ساز هستند.

وی از بررسی وضعیت جمع‌آوری نخاله‌های حومه‌ی شهر نیز خبر داد.

در ادامه، فتح‌الله مؤیدی رییس کمیسیون بودجه و محمدیاسین پنجعلی‌زاده رییس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز به بیان آخرین مصوبات کمیسیون‌های مربوط پرداختند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *